İçeriğe Yönlendir

195/60/15 Yerine 195/65/15 Takılması

Ahmet Aydınlar

Recommended Posts

Murat TAŞ

Lastik hesapla sitesinde 205 60 15

Olarak yazdım ve %-2 civarı bit dusus var burada ki - durum ne olur ne kazancım olur ne kaybım olur ya da 195 60 15 yapsam ne olur teşekkurler

Yorum bağlantısı
Murat TAŞ

teşekkürler,

Gerçek olcu 195 60 15 Türkiye için yanak olcusu taban olcusu değişirse değişim yonune göre kazancımız ya da kaybımız ne olur.sizi daha fazla yormak istemem ,benim oğrenebileceğim bir dokuman ya da site var mıdır

Tekrar tesekkurler

Yorum bağlantısı
Murat TAŞ

Teşekkürler bilgiler için

o zaman yakıt ve yol tutuş doğru oranda taban olcusu etkili. Yanak olcusu bu konuda çok önemli değil sadece konfor konusunda önemli .

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Caner Kırmacı

Benim arkadaşta bora dan çıkma yeni lastikler vardı, lastikçiye gittik olmaz dedi, takalım bi deneyelim dedik,

jantı\lastiği değiştirdi ve taktı ön lastikler davlumbaza sürtme yaptı, en sağa ve sola dönüşte davlumbaza dediği için takmaktan vaz geçtim, güzelim yeni mıchelın lastiklerde 200 tl ye gitti

Eski bir mesaj ama merak ettiği aşağıdaki ilanda 2009 focustan çıkma demekte. Sanırım 65 yanak focus 1 'lerde sıkıntı yaratıyor. Çünkü focus 2 lerde 65 yanak fabrika çıkışlı.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-ford-focus-orjinal-jant-lastik-10.000-km-kullanildi-cok-temiz-166250583/detay

Daha önce geçen konsu

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/230395-focus-2-lastik-ebatlar%C4%B1/

Yorum bağlantısı
Güray Taşkan

focus 1 st aracımda 205/40/17r kullanıyorum. Şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım ama yaşayacağım sıkıntı olur mu ki ?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Serdar Özmen

km ile alakası olamaz km sayacı lastik ebadına bağlı değildir ki sizin dediğiniz gibi olsa otomobille 100 km alınan bir yol, otobüsle 80 km de tamamlanırdı...

Yorum bağlantısı
Serdar Özmen

bende aynı sorunu yaşıyorum aracım focus 1 60 yerine 65 takılırsa çok büyük problem yaratır mı

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

km ile alakası olamaz km sayacı lastik ebadına bağlı değildir ki sizin dediğiniz gibi olsa otomobille 100 km alınan bir yol, otobüsle 80 km de tamamlanırdı...

Sayaç lastik ebadına bağlı olarak çalışır. Taşıtların lastik boyutuna göre kalibre edilir, farklı ebat takılırsa kadran hatalı gösterir. Focus 1 için en uygun ölçü 195/55/15 dır. Herhangi bir ayar yapılmasına gerek yoktur. Ben yıllarca kullandım ve yol tutuş, performans, yakıt tüketimi olarak çok memnundum.
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sayaç lastik ebadına bağlı olarak çalışır. Taşıtların lastik boyutuna göre kalibre edilir, farklı ebat takılırsa kadran hatalı gösterir. Focus 1 için en uygun ölçü 195/55/15 dır. Herhangi bir ayar yapılmasına gerek yoktur. Ben yıllarca kullandım ve yol tutuş, performans, yakıt tüketimi olarak çok memnundum.

Otosan Türkiye şartları için 60 yanak uygun görüşünde. Nitekim araç yazılımı da 60 yanaga göre yüklenmiştir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Uğur Köker

arkadaşlar benim araçta 2 yıldır 195/65/15 michelin takılıydı,şuan 195/60/15 kış lastiği taktırdım ve direksiyonda yumuşama+yol tutuşunda fark edilir bir artış+yakıtta 40km bir artış(uzun yolda) yaşadım;bence 195/65/15  taktırmayın arkadaşlar...

Yorum bağlantısı
Uğur Ertürk

195 65 15 ebadındaki yazlıkları çıkarıp, 195 60 15 kışlıkları takınca araba rahatladı, daha önceden rampada zorlanan araç rahatladı, bence de 195 65 15 taktırmayın.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tayfun Destici

peki arkadaşlar 185/65/15 takılsa ne olur ? ford focus ghia 1999

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Fazlı Özdemir

peki arkadaşlar 185/65/15 takılsa ne olur ? ford focus ghia 1999

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Lastik hesaplama tablosundan bakınca 195 60 15 i orijinal kabul edersek 185 65 15 kabul edilebilir seviyede çıkıyor. Ancak bazı arkadaşların dediği gibi orijinal lastik ebadı 195 55 15 ise sapma yüksek çıkıyor bu ebatta.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Çağlar Abi, kış lastiği için düşünürsek hem uygun fiyatlı hem daha iyi tutunan hem de daha konforlu bir lastik tercihi yapmış olmaz mıyız 195/60 yerine 185/65 seçerek?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çap azalıyor karda istenmez. Yeri kavrama artar taban azalıyor. Yine de aşırı rakam farkı yok ise 195/60da kalırdım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...