İçeriğe Yönlendir

Dava Açma Masrafları 20-30 Kat Artırılmış ...

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Necat Ertan
Necat abi karışıklığa sebebiyet vermemek için eski sisteme göre yaptığın hesaba davanın ilerleyen zamanlarında yeni hesabındaki tanıklık, bilirkişi, müzekkere giderlerinin eklenebileceğini, ayrıca yeni sisteme göre yapılan hesapla çıkan toplam giderden kullanılmayan kısmın (bilirkişi, müzekkere gibi) dava sonunda iade edileceğini de ekleyebilir miyiz? Doğru mudur? Teyit edebilir misin?

Aynen öyle Zafer. Davanın ilerleyen safhalarında alınacak masraflar peşin peşin alınıyor, dava sonunda avanstan artan kısım olur ise iade ediliyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Zafer çılgınsın vesselam :) Velveleci seni :p

Bildiğim tek velvele bu :p O da welweleymiş :)

Aynen öyle Zafer. Davanın ilerleyen safhalarında alınacak masraflar peşin peşin alınıyor, dava sonunda avanstan artan kısım olur ise iade ediliyor.

Teşekkür ederim abi.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bi paranoyaklığımız kalmamıştı oda oldu...Bi güncel haber verelim dedik hem velveleci hemde paranoyak olduk...Bi daha herhangi bir konu açacağım zaman mod arkadaşlara sorup olurlarını alacağım...

Yada ilk önce konu açma harcı yatıracağım....Vayyyy gene velvele yaptım demi...Benim sevgili modlarım...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)
Forumda konu açmak 1 lira olsun :)

O da çok az oldu...en az 50 tl...sayfa ilerledikçe her sayfaya 5 tl... :)

Mimik işaretleri de anlaşılmaz olmuş ya neyse...

Yeni bir taytıl için gerekli yerlere başvurumu yaptım.. ;)

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Feyzullah Demir
Avukatlar bu işi sevmedi çünkü "bence" işler uzadıkça müvekkilden "para lazım" diye üçyüz beşyüz alabiliyorlardı. Birçok avukatın normalde kısa yoldan bitebilecek işleri yokuşa sürdüğünü, davayı gereksiz yere uzattığını gözümle takip ediyorum.

Öncelikl genelleme yanlış bunu beğenmedim. Bu durum avukatların işine gelir çünkü önceleri masrafları cebimizden yaparken, şimdi davayı alırken bizde işsahibine durumu anlatıp masrafı avans olarak alıyoruz. Bu durumda işin daha kısa sürede bitirilip, birikecek iş yükünden de kısa sürede kurtuluyoruz. Avukatlar hakkında çok önyargılı olmamak gerek sanıyorum. Zaten başımıza ne geliyorsa bu önyargı illetinden gelmekte sanırım.

Şu iyimserlik gözlüklerinden bana da bulsanız da ben de sizler gibi herşeyi iyi yönünden görebilsem.

İhtiyaç kalmaz umarım ama ilk dava açma sürecinde yatırılması gereken meblağ konusunda isyan dolu bir mesajla buraya serzenişte bulunabileceğinize dair kuvvatli bir şüphe var içimde.

Davaların ve adaletin hızlandırılması adına yapıldığı iddia edilen ve süreçte çalışarak yük altında olan taraflarca da olumlu karşılanmasının doğal kabul edilmesi gereken bu durumun mali sıkıntısı olan vatandaşın adalete erişimine nasıl bir olumlu katkısı olacağının cevabını da zamana bırakıyorum...

Hızla her alanda Amerikan sistemine doğru yöneliyoruz, paran varsa çok yaşa, yoksa Allah kurtarsın. Yaşasın sosyal devlet!

Mrb.... Şu an maddi durumu uygun olmayan kişilerin yararlanabileceği adli yardım müessesesi işlemekte ve oldukça da verimli çalışmakta... bilginize:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yeni bir taytıl için gerekli yerlere başvurumu yaptım.. :crazy:

Hasan Basri Hocam, title'ına Velveleci yazılmasını talep etti..

Ancak, yönetim olarak, title yazmayı harca bağladığımızı ilk yazımda 20 lira, değişimlerde 10 lira talep edeceğimizi bildirmek istiyorum :)

Ancak şöyle ki: Title talep eden illaki bir gün değişim de talep eder.. Bu sebeple biz değişim parasını da peşinen alıyoruz... :bambam:

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ancak, yönetim olarak, title yazmayı harca bağladığımızı ilk yazımda 20 lira, değişimlerde 10 lira talep edeceğimizi bildirmek istiyorum :crazy:

Ancak şöyle ki: Title talep eden illaki bir gün değişim de talep eder.. Bu sebeple biz değişim parasını da peşinen alıyoruz... :bambam:

Çok mantıklı :)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ancak, yönetim olarak, title yazmayı harca bağladığımızı ilk yazımda 20 lira, değişimlerde 10 lira talep edeceğimizi bildirmek istiyorum :)

Ancak şöyle ki: Title talep eden illaki bir gün değişim de talep eder.. Bu sebeple biz değişim parasını da peşinen alıyoruz... ;)

:)

Yorum bağlantısı
Necat Ertan
zaten son bir kaç yıldır artık dava açma yerine "aramızda halledelim ağabey" modası başladı paran varsa bu yolla her b..ku yersin böyle bir adalet düzeninde giderel osamnlı zamanındaki saçma adalet düzenine gidiyoruz ...

Maalesef cümlenizde yansıttığınız kafadayız toplum olarak ve incir çekirdeğini doldurmayacak her uyuşmazlıkta hakim karşısındayız. Sonra iş yoğunluğundan davalar uzar, adalet geç kaldı diye de yakınırız. Ne yazık ki uzlaşma kültürüne sahip değiliz :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Uzlaşmayı kötü birşey sanıyoruz. Oysa ki belki de bu işte herşeyden önce gelen bir olgu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Öncelikl genelleme yanlış bunu beğenmedim. Bu durum avukatların işine gelir çünkü önceleri masrafları cebimizden yaparken, şimdi davayı alırken bizde işsahibine durumu anlatıp masrafı avans olarak alıyoruz. Bu durumda işin daha kısa sürede bitirilip, birikecek iş yükünden de kısa sürede kurtuluyoruz. Avukatlar hakkında çok önyargılı olmamak gerek sanıyorum. Zaten başımıza ne geliyorsa bu önyargı illetinden gelmekte sanırım.

Mrb.... Şu an maddi durumu uygun olmayan kişilerin yararlanabileceği adli yardım müessesesi işlemekte ve oldukça da verimli çalışmakta... bilginize:)

Genelleme yapmadım. Bir kısmı böyle. Bilerek ya da bilmeyerek. Avukatlar hakkında önyargılı değilim. Adiyede büyüdüm, babam avukat, ben de bolca bilirkişilik yaparım.

Bir keşifte taraf avukatlarına (30 milyonluk dava) "niye anlaşmıyorsunuz bu kadar madem biliyorsunuz bizi uğraştırıyorsunuz?" dedim. Şaşırdılardı..

zaten son bir kaç yıldır artık dava açma yerine "aramızda halledelim ağabey" modası başladı paran varsa bu yolla her b..ku yersin böyle bir adalet düzeninde giderel osamnlı zamanındaki saçma adalet düzenine gidiyoruz zaten senelerce sürüyor bir dava birde fiyat arttırıyorlar. ne adalet vardı bunlardan önce nede şimdi var. muz cumhuriyeti idik halen öyleyiz avukatlar desen suçsuzken seni suçlu çıkarır karşı tarafla anlaşarak. bazen diyorum kıyamet kopsada yarın kimsenin hakkı kalmasa kimsede.

Aramızda halledelim gayet uygun bir çözümdür. Yurtdışında avukatlar bu konuda da yetkilidir. Bizde değildir. Vekalet ücreti anlaşma olursa alınamaz. Karşı tarafla anlaştım diyen avukatlar yalancıdır. Piyangoya oynarlar, tutarsa parasını hakettiğini düşünür, tutmazza vay pezev.. hakim derler.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Ben de yakınlarda soyadı değişikliği için dava açacaktım. Bilen var mı acaba masrafı ne kadar olur?

Aslında biraz yanlış bilgilendirme yapılıyor. Değişen sadece dava süresince gerekecek muhtemel masrafların tamamı peşin alınıyor olması.

Eskiden davacı toplamda aynı miktardaki masrafı zamanı geldikçe peyder pey yatırıyordu. Şimdi ise hepsi peşin. Dava sonunda haklı çıkarsa bu parayı karşı taraftan tahsil ediyor.

Soyadı değiştirme davası 100-150 TL'den fazla masraf istemez. Yalnız davanın mahiyeti gereği siz bu masrafı karşı taraftan isteyemezsiniz. Üstünüzde kalır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...