İçeriğe Yönlendir

6 Ay Ticari Çalışan Araç Alınır Mı?

Yalçın Bayrakçı

Recommended Posts

Yalçın Bayrakçı

Arkadaşım 2.el araba almayı düşünüyor. Kesesine uygun temiz bir araç buldu fakat araç daha önce 6 ay kadar ticari olarak çalışmıştır diye not düşülmüş altına... Bu da aklımda soru işaretleri bıraktı. Bunun ne gibi bir zararı olabilir?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Ticariden kasıt,taksi olarak mı çalışmış? Araç ne? Kaç km de? Kaç model?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

arabaya bakılacak sonuçta. 6 ay 16 ay olabilir. nasıl kullanıldığı önemli. fiyat/durum oranı uygunsa niye alınmasın.

Yorum bağlantısı
Yalçın Bayrakçı

Ticariden kasıt,taksi olarak mı çalışmış? Araç ne? Kaç km de? Kaç model?

Araç 2006 Fiat Albea 1.3 Multijet Active

Dizel, 130.000km de temiz bakımlı bir araç...

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
(düzenlendi)

2007 model Albea 1.3 Multijet var kayınpederimde bu ara değiştirecek, 150.000 km'de boya değişen yok temiz bir araç, düşünürseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Syg=Saygılar :(
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence taksi olarak çalışmış ise hangi ilde çalıştığına bakmak lazım..Sonra 6 ay denilir ama doğru mudur yanlış mıdır bu önemli.Ayrıca aracı kimin kullandığı da çok önemli şoför mü mal sahibi mi kullanmış? Ben sizin yerinizde olsam geçmişini iyi bilmediğim bir ticariyi almazdım.Tanıdıktır aracı bilirsiniz alınır ona bir lafım yoktur...

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Acaba herhangi bir aracın ticari olarak çalışıp çalışmadığını,çalıştıysa ne kadar süre çalıştığını bulabiliyormuyuz? En azından trafik sigortalarının farklı olduğunu duymuştum... Yani not düşen kişi dürüstlüğünden mi yazdı, yoksa zaten bu aracın ya da herhangi bir aracın taksi çıkması olduğu anlaşılabiliyormu, mecburen ve en az süreyi mi yazdı? İstanbul da albealar 3 senede motoru bitirip yaptırılıp satılınca, insan pek çok şey düşünüyor...

Yorum bağlantısı
Yalçın Bayrakçı

İşte benim de korkum bu... Hadi kaza falan anlaşılır da ne kadar zaman ticari kullanıldığını nereden öğrenebilirim?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2006 Albea ya, 6 ay ticaride kalmış cümlesi yapıştırılmış ise, daha önceki müşteriden kalan kötü bir hatıra var demektir, yani bir problem yaşanmış ki şimdi bu cümle konmuş, ben olsam uzak dururum, teknik olarak değil, etik olarak.

Yorum bağlantısı

Şase no alınırsa, tramerden büyükşehirde kullanılmışsa (T gibi tahsisli plaka varsa) taksi plakalı dönemi bulunabilir ama bence araştırmaya bile gerek yok. Taksi olarak kullanılan bir aracın müşterisi binici olmamalıdır. Kazası bir yana, kapılarının açılma sayısı, arka koltukların kullanılması dahi düşünüldüğünde normal bir binici arabası ile fiyat mukayese edilmeyeceği bellidir. Bunun yanısıra yapılan km, aktarma organları ve motor üzerinde normalden daha fazla etkiler bırakacaktır.

Ortada çok fazla Albea mevcut zaten. Dar bütçe ile yapılacak en büyük hata, yüksek model düşük fiyatlı araca yönelmektir. Piyasasından ucuza satılan bir aracın aciliyet gibi bir durumu yoksa, ilerde açacağı masraflar, başlangıçtaki fiyat avantajını yokedecektir. Bunun yerine, fiyatı esallerine göre yüksek ama daha düşük model, ilk elden araçlara yönelmek arkadaşınız için daha ekonomik olacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Niyeti macera değilse hiç bakmasın bence.

+1000'de benden bu cümleye.Daha temiz birçok araba bulunabilir.

Yorum bağlantısı
Sezai Özcan

bence alınmaz çünkü her halikarda hor kullanılmıştır nekadar olsa araba ticari kullanılmış

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bence de "ne kadar süre"den ziyade "nerede" sorusu daha önemli. Ben şimdi ilk günden son güne Karabük içinde taksicilik yapmış araba alırım mesela. Taksicileri düşünelim, mesleği bu iş olan, sermayesi arabası olan insanlar. Onların çoğu da taksi çıkması araba alıyorlar, 2 taksici tanıyorum burada 1 tanesi İzmir'den 06'Accent, 1 tanesi Ankara'dan dizel Albea aldı. İkisi de 300.000 km.nin üzerinde araçlar. Elbet sıfır veya normal 2.el gibi değildir ama imkanlar dahilinde denenebilir şeylerdir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Bence de "ne kadar süre"den ziyade "nerede" sorusu daha önemli. Ben şimdi ilk günden son güne Karabük içinde taksicilik yapmış araba alırım mesela. Taksicileri düşünelim, mesleği bu iş olan, sermayesi arabası olan insanlar. Onların çoğu da taksi çıkması araba alıyorlar, 2 taksici tanıyorum burada 1 tanesi İzmir'den 06'Accent, 1 tanesi Ankara'dan dizel Albea aldı. İkisi de 300.000 km.nin üzerinde araçlar. Elbet sıfır veya normal 2.el gibi değildir ama imkanlar dahilinde denenebilir şeylerdir diye düşünüyorum.

Küçük yerlerde Taksi sahibi ile çalışan insan aynı olabilir ancak büyükşehirlerde yani bir taksi plakası "bir kaç" yüzbin lira eden yerlerde genelde şöförler hiç araçlarını önemsemiyorlar..

Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Babam İstanbul'da taksi şöförü. Bir önceki aracı olan albeada çizik bile yoktu. Rengine bakmazsan taksi olduğuna inanamazsın. O kadar temizdi yani. Diğer şöforüde çok eski elemanı. Araç diğer söförde iken taksim'de başka araç sürtüyor ve sanırım arka çamurluğun boyanması gerekiyordu. O olay olmasa idi babam aracın süresi bittikden sonra kendisi kullanmayı düşünüyordu. :( Nasip değilmiş. Sanırım galeriye gitti araba. Şimdi benzinli accent aldı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

6 aylık takside çalışan aracı satan kişi bu ufak kusuru bence saklardı..çünkü gerçekten 6 ay ise önemi yok..ancak bence bu araç 6 aydan daha fazla ticaride çalışmış,km sinde de en az 100 bin km oynanmış bir araçtır.tabi bunları aracın sahibini hiç tanımadığınızı varsayarak söylüyorum..o yüzden bence hiç bulaşma..sonra bineceğin arabadanda soğursun..kime satsam diye dert yanarsın..

Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

bence bahsedilen 6 ay gerçek süre değildir ve kilometresiyle falan bile oynanmış olabilir bu aracın, o yüzden maceraya girmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...