İçeriğe Yönlendir

Granada

Serhat Böcek

Recommended Posts

Serhat Böcek

Selamınaleyküm arkadaşlar.Aklıma bir şey takıldı sizlere sormak istedim.Ford Granada larda yada Taunus larda ki "L-GL-XL-GXL-GHIA" ların anlamı yada açıklaması nedir?Örneğin GRANADA GXL deki GXL neyin kısaltması yada CONSUL L veya TAUNUS GTS.

Bunlar Granada nın tipini ve özelliklerini gösteriyor ama neyin kısaltması olduğu kafama takıldı.Bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Günümüzdeki titanium, comfort gibi ayrımları mevcut.

Toros'larda mesela, TX ile TL arasındaki fark sağ aynanın oluşuydu...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

donanım ve/veya motor tipini gösterirdi, mesela Taunusta, Gts:2.0 motordu, 1.6 sı yoktu, 2.0 da Gl de vardı ama daha eski yıllardaydı. Granada da motordan bağımsız, aksesuar seviyesini gösterirdi, malum Ghia en dolusu idi.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Bence konu sahibi açılımlarını sormuş sadece. :)

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek
(düzenlendi)

Granada L ile Granada GXL arasındaki donanımsal farkları biliyorum ,arkadaşında dediği gibi açılmlarını bilen varmı diye sormuştum. :i-ih:

tarihinde Serhat B&#246cek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Peki Ghia ne demek... ?

Yani bir açılımı var mı ?

BKN:Karmann ghia.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Benim bildiğim vakti zamanında Ford tarafından alınmış, halen yan kuruluşu gibi çalışan İtalyan otomobil tasarım firmasından geliyor. Sahiplerinin soyisimleri de Ghia'ydı.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

kg-badge.jpg

Logo Karmann firmasına ait aslında. Ancak Karmann, VW'nin tasarımcılarının oluşturduğu bir ekip. Meşhur araçlarıkarmann ghia tutmayınca açıkta kalmış ve Ford tarafından finanse edilerek çalıştırılmıştır. Firma 1976 yılında tamamen Ford bünyesine entegre olmuştur. :)

Bu logo Porsche ile Ford'u birbirine bağlayan bir sembol olarak da görülür. :) Zira Karmann ghia,Ferdinand Porsche'un izinden giden bir tasarım anlayışına sahiptir.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Peki Ghia ne demek... ?

Yani bir açılımı var mı ?

Yunanca bir kelime aynı zamanda."Merhaba, selam" anlamına gelir. Giacinto Ghia 1921 yılında Turin'de bir fabrika kuruyor. 2nci dünya savaşı sırasında Alfa Romeo, Lancia ve Fiat için özel aksesuarlar yapıyor. Daha sonra Ford, Chrysler ve Volkswagen için de parçalar üretiyor ve bayağı tutuluyor. Ferrari için de Ghia bazı şeyler yapıyor. Piyasada iyi bir isim yapmasına rağmen urettikleri parcalar genelde kucuk miktarlarda olması firmanın karlılığını zorluyor ve 1970 yılında şirket Ford'a satılıyor. Ford'da 1973 yılında stratejik bir kararla Ghia isimlerini kullanmak istiyor ve ust sınıf arabalarını tanımlamak icin Ghia adını kullanıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...