İçeriğe Yönlendir

Autobild(Autoshow) 2011-2012 Kış Lastik Testi(225-45-17 Ebat)

Evren Erakçora

Recommended Posts

Evren Erakçora

Sıralama şöyle:

Michelin alpin a4

bridgestone blizzak lm32

dunlop sp winter sport 4d

goodyear untragrip performance 2

uniroyal plus 66

toyo snowprox

conti wintercontact ts 830

nokian wr d3

pirelli w240 sottozero seri2

nexen winguard sport

zetum alpine asymetric kw17

goodyear vector4seansons ( dört mevsim lastiği)

Testlerde bütün rakipler biribirine yakın değerler vermiş, en kötü ile en iyi arasında çok fazla fark yok. Teste karşılaştırma açısında bir yaz lastiği ve bir de dört mevsim lastiği alımış. Doğal olarak yaz lastiği karda buzda çok geride kalıyor.

Örnek:

nokian 18 m de dururken

yaz lastiği 46m de duruyor. ( daha doğrusu duramıyor)fark inanılmaz.

dört mevsim lastiği 20 metre de duruyor hiç de fena değil.

Bütün katılımcılar başarılı olunca maliyetler belirleyici olmuş, michelin her zamanki gibi fazla dayanıyor (45bin.) En zayıf rakip 18900 km dayanıyor.) Demek burada çok fark var. Yuvarlama direncide bir miti yıkıyor: Kış lastikleri fazla yakıyor miti. Halbuki bir çok kış lastiği yaz lastiğinden daha az tüketiyor. Ses konusunda da aynı şey geçerli, kış lastikleri az ses çıkarıyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Hemen hemen aynılar ama michelin çok daha fazla dayanıyor. 45bine 23 bin.

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Testi henüz okumadım, anlaşılan bu ebatta UG8 yok, en iyi lastik te aslında yoktur, testlere bakarken, kişisel ihtiyaca en uygun kriterler ön sıraya alınmalı, mesela Uludağ da tüm kış gezecek isem başka marka (kar/buzda en iyi tutunma sağlayacak olan), İStanbul da isem başka marka alırdım (ıslak zeminde en iyi olanı)

Burada güzel bir örnek te var: 4 Mevsim Lastiği, sadece Vector modelinde vardır (bir markada daha vardı ama unuttum) diğer tüm lastikler yaz lastiğidir, performans lastiği diye bir sınıf ta yoktur, Türkiye de genelde Çin den gelmiş ise bu sınıfa sokarlar.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Testi henüz okumadım, anlaşılan bu ebatta UG8 yok, en iyi lastik te aslında yoktur, testlere bakarken, kişisel ihtiyaca en uygun kriterler ön sıraya alınmalı, mesela Uludağ da tüm kış gezecek isem başka marka (kar/buzda en iyi tutunma sağlayacak olan), İStanbul da isem başka marka alırdım (ıslak zeminde en iyi olanı)

Burada güzel bir örnek te var: 4 Mevsim Lastiği, sadece Vector modelinde vardır (bir markada daha vardı ama unuttum) diğer tüm lastikler yaz lastiğidir, performans lastiği diye bir sınıf ta yoktur, Türkiye de genelde Çin den gelmiş ise bu sınıfa sokarlar.

Çağlar Abi, hankook da 4mevsim lastiği var, pirelli de p2500 euro serisi vardı. Michelin, Bridgestone, Conti vs de 4 mevsim yok. Ancak bazı bölgelerde 4 mevsim kullanmak mantıklı olabilir. Lassa nın da bir gün üst sıralarda oalcağını umut ediyoruz. :) ( Bir defa kullanıp çok memnun kalmıştık) Ultra mega performans lastikleri de çin işlerinde oluyor. :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Kış lastiği yani 195/65/15 UG7 kesinlikle 205/50/17 michelin pilot tan çok daha SESLİ. Direk aracımda yaşıyarak hissediyorum. Ayrıca bu nasıl bir kış lastiği ebatıdır yahu :D İstanbulun gizli çukurlarında yarılması garanti :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

p2500 ucuzundan bir lastikti, 4 mevsim değildi?

Kış lastiği yani 195/65/15 UG7 kesinlikle 205/50/17 michelin pilot tan çok daha SESLİ. Direk aracımda yaşıyarak hissediyorum. Ayrıca bu nasıl bir kış lastiği ebatıdır yahu :D İstanbulun gizli çukurlarında yarılması garanti :D

sıfırları arasında mukayese yapıyoruz, kullanılmışını değil

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Açıkçası dayanım km si çok da fazla önmli değil benim için. kışın karda buzda yaklaşık 3 000 km yaparım. bir lastiğin ömrü ortalama 5 yıl olarak bahsediliyor o da 15 000 km ye tekabül eder. o kadar para vermeye değmez uzun gidiyor diye. Bu nedenle çağlar abi nin dediği gibi aracı sürüş şartlarınızda hangi lastiğin fiyat performans oranı iyi ise onu almak en mantıklısı.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

p2500 ucuzundan bir lastikti, 4 mevsim değildi?

sıfırları arasında mukayese yapıyoruz, kullanılmışını değil

Tamam abi bende kullanılmış 2 lastiği test etmiş oldum. Ne yapayım sıfırını ;)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

O zaman , hankook , kumho, lassa olabilir ucuzlar.

hankook u biladerin arabasında (96 laguna) yaklaşık 4 yıl tecrübe ettik bir sıkıntı ile karşılaşmadık.

Kumho yu bizzat ben 2005 laguna da kullandım. ardından aracı arkadaşıma sattım (kendisi mişlen manyağıdır) 4 senede o kullandı hiç bir problem le karşılaşmadık.

Lassa şu an şirket araçlarımızda kışlık lastik olarak kullanılıyor (focus 2.5) onla da bir sıkıntı yaşamadık.

hiç bir kış lastiğini ömrünün sonuna kadar kullanmak nasip olmadı. şu an da mk3 mondi ye pirelli hattori hanzo aldım. ilk izlenimlerim fena değil.

Markaya takılıp kalmak çok da mantıklı gelmiyor bana..

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Genel olarak konuşursak: Pirelli, Goodyear, Michelin, Conti,Bridgestone,Hankook zaten iyiler. Diğer markalar da fena değil, ama çin lastikleri kesinlikle zayıf.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Hankook'a ucuz falan diyoruz ama ug extreme'den daha iyi yol tutuyor yaptığım denemelerde

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kış lastikleri az yakıyor, daha sessiz o zaman yaz-kış hep kış lastiği kullanalım?

Kışın yaz, yazın kış lastiği tutunamıyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Ben Alpin aldım abi. Testleri oku oku kafa beyin kalmadı, gittim aldım sonunda. :)

Doğru tercih olmuş. Boşverin gerisini. :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Kışın yaz, yazın kış lastiği tutunamıyor.

aynen ug7 ler yüzünden 1. ve 2. hiç yok. Araba yerinden kalkamıyor :( Kar bekliyoruz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...