İçeriğe Yönlendir

Araçta Pc Şarj Etmek

Emin Bengisu

Recommended Posts

Emin Bengisu

Aracımda bilgisayarımı kullanmak istiyorum ama malumunuz şarjı yaklaşık1 saat sonra bitiyor. Çakmaklığa takabileceğim ve özellikle aracın çakmaklık girişini prize çeviren inverterler var ama bunların güç dengesini bilemiyorum. mesela 12v -22ov çevirici yeterli olur mu? bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim..

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

12V-220V inverter alın watt değeri notebook'unuzunkini tutsun yeter.

Titanium focuslarda 220 volt priz var.

Çakmak kabloya gerek kalmıyor. :tongue:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kalitelisinden alın, 150watt'tan aşağı olmasın. Ayrıca araç çalıştırma anında notebook kesinlikle şarjda olmasın.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Dağlı

inverterler genelde işe yararlar ancak denildiği üzere iyi bir ürün olmalı. çakma çin malı olmasın bilgisayarı hakkaten kucaklarsınız :)

12-220 V inverter. burada önemli olan watt değeridir. 200 watt uygudur. wat değeri ne kadar büyükse o kadar iyidir o kadar pahalıdır :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Burada önemli olan aletin üzerinde yazılan Watt değerlerine inanmamak :) Ölçmedikçe emin olamazsınız...Buna dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Size 150 watt lazımsa 250 watt alın.. Sorunsuzca kullanırsınız..

Ben Servet'inkini gasp etmiştim.. her uzun yolda mutlaka kullanırım.. Olması gereken birşey bence..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Size 150 watt lazımsa 250 watt alın.. Sorunsuzca kullanırsınız..

Ben Servet'inkini gasp etmiştim.. her uzun yolda mutlaka kullanırım.. Olması gereken birşey bence..

120 watt üstü adaptör yok laptop'larda... 150-200 her türlü yeter...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

150-200 yeterde.. üstünde 150 yazan 150 vermez genelde...

Ama benimki gerçek enaz 350, çünkü Servet kendi yapmış :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sağlam mıdır, tam çalışır mı, hakikate şarj eder mi? sorularına yanıt veremesem de, akşam görmüştüm. Denemeye değer derim.

http://www.dealextre...er-adapter-3438

Bunu buradan daha ucuza alabilirsin...:) Benim arabada 300 watt olandan var...En az 300 watt gücünde alın, belki başka bir şey içinde lazım olur..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

çakmaktan 10A alsanı en fazla araba çalışıyorken 140w güc olur daha fazlası imkansız. İsterse inverter 450w olsun farkı olmaz. Ben olsam özel tesisat çekerim ona inverter bağlarım ;)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
çakmaktan 10A alsanı en fazla araba çalışıyorken 140w güc olur daha fazlası imkansız. İsterse inverter 450w olsun farkı olmaz. Ben olsam özel tesisat çekerim ona inverter bağlarım ;)

En mantıklı cevap bu bence...

Yorum bağlantısı
Emin Bengisu

belki haklısınız ama sadece pc çalıştımak için de özel tesisata gerek var mı bilmiyorum. bence en mantıklısı 200W civarı inverter almak..zaten araç çalışmadan kesinlikle kullanılmamalı sanırım..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

belki haklısınız ama sadece pc çalıştımak için de özel tesisata gerek var mı bilmiyorum. bence en mantıklısı 200W civarı inverter almak..zaten araç çalışmadan kesinlikle kullanılmamalı sanırım..

Ben bir elektronikçi olarak bu olaya sadece pc çalıştırmak olarak bakmıyorum. Anlık (peak) değerini geçersek en az 100w güç çekilecektir laptop şarj etmek için. Bu değer bana göre fazla 20TL ye yeni bir tesisat çektiririm 10TL yede 4mt boyunda 3mm2 kablo çekerim kafam rahat olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

laptop şarj aletleri 18 v 3 amper felandır en büyükleri. (sony vaio) smps ler zaten %90 verimle çalışır. Bu durumda 60W felan eder.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

laptop şarj aletleri 18 v 3 amper felandır en büyükleri. (sony vaio) smps ler zaten %90 verimle çalışır. Bu durumda 60W felan eder.

HP'lerin güncelleri 90 - 65watt, eski tipleri 120watt'la çalışıyordu.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Genelleme yapmamak lazım. Bendeki hp workstation laptop 120w.

Ayrıca yıllardır smps kullanırım çeşitli tiplerde. Bu verimlilik olayının en yükseğini alır kullanırım örnek marka olarak Meanwell dir. Ama piyasa malı yıldırım veya mervesan daki bazı smps ler %70 verimlilik olarak yazıyor. Şimdi bu kayıp nerden oluşuyor acaba onu merak ediyorum. SMPS diyelim 100w lık , yani tüketimi 100w ama çıkışı 70w mı oluyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Süha inverterin kayıbı gerilimi arttıran ferro trafonun gausunun düşük olması. Bu nedenlede harcanan güç ile sunulanın arasının açılması.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Süha inverterin kayıbı gerilimi arttıran ferro trafonun gausunun düşük olması. Bu nedenlede harcanan güç ile sunulanın arasının açılması.

abi sonuç olarak dediğini çekiyor diyebiliriz yani dimi

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

abi sonuç olarak dediğini çekiyor diyebiliriz yani dimi

Evet Süha. 12 volt girişte çekilen akım cihazın bize sunduğu güç'e karşılık gelmiyor.

Ayrıca yük olarak kullanılan cihazın gücü sürekli sunabildiği güçtür ve kısa süreli üzerine çıkabilir. İlk kalkınmadada iki misline yakın güç harcanır. Bu kısa süre içinde inverter aşırı akım koruma moduna geçebilir. Bu nedenle her daim harcanan gücün bir misli fazla güç sunanları tercih etmeliyiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu nedenle her daim harcanan gücün bir misli fazla güç sunanları tercih etmeliyiz.

Benim dediğime geldiniz... 150 lazımsa 250 alınmalı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Genelleme yapmamak lazım. Bendeki hp workstation laptop 120w.

Ayrıca yıllardır smps kullanırım çeşitli tiplerde. Bu verimlilik olayının en yükseğini alır kullanırım örnek marka olarak Meanwell dir. Ama piyasa malı yıldırım veya mervesan daki bazı smps ler %70 verimlilik olarak yazıyor. Şimdi bu kayıp nerden oluşuyor acaba onu merak ediyorum. SMPS diyelim 100w lık , yani tüketimi 100w ama çıkışı 70w mı oluyor.

Vaktiyle benim lisans bitirmem SMPS idi. 5V 40A. Verim smps in kendi ısınması ile kaybettiği enerjinin toplam enerjiye oranına bakılarak bulunuyor. Bunun nedeni switch mode transistör yüksek frekansta açılıp kapanırken açılıp kapanma esnasında ara noktada enerji kaybediyor kendi üzerinde bu bir. İkincisi bir bobin var burada da ufaktan kayıp oluyor.

Ama %70 çok kötü rakamdır bir hatanız var. Çoğu smps %90 üzeri olmak durumundadır yoksa soğutucu moğutucu hakketire hiçbirşey dayanmaz. Mesela 12V 20A smps yaptınız. 240W çıkış vereceksiniz. Eğer %90 verim le çalışıyor ise 266W giriş gücüdür. 26W alet üzerinde harcar ki epeyce yüksek rakam. %95 felan uygun olur.

Eğer %70 olsaydı 342W giriş olurdu ki bu durumda 102W alet üzerinde harcardı. Ben ne anladım o işten o zaman normal lineer regulatör yaparım en azından zırıltım ve dalga gürültüm olmaz.

Laptop adaptörünün üzerinde yazan watt gücüne bakın bir de ısınmasına bakın. Isınması çok fazla olmaz. Oluyorsa kalitesi kötüdür.

Fırsat bulursam ölçeyim. Sıkıntı olmaması lazım. 150W büyük rakam laptop için. AMD felan gibi ya da grafik kartı gibi ucube işlemciler belki çok kullanır ama yine de çok bence averajda sorun olmaması lazım. Yine de madem öyle 300 lük alın. Ne olur ne olmaz. Ama bu durumda çakmaktan 20A çekebilme kapasitesine geleceksiniz. Yani sürekli 300W uygun olmaz çekmeye kalkarsanız.

tarihinde Mehmet Özyürek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bugün doblo'nun çakmaklığına baktım, üstünde maksimum 180w yazıyor mesela..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...