İçeriğe Yönlendir

Araca Bakım Yapamadan Parça Ihtiyacı Doğdu...

Emre Sutay

Recommended Posts

Emre Sutay

Merhaba arkadaşlar..

bir kaç aydır forumu takip ediyordum ama hiç mesaj yazmamıştım. aracıma bir kaç bakım değişim konusunda bilgi sahibi olalım derken yedek parça ihtiyacına düştük..

Geçen hafta akşam saatlerinde şehirler arası yolda önüme çıkan domuza 80 km hızla çarpmam sebebiyle aracım hasar gördü. görüldüğü üzere tampon, far, ön cam, sağ çamurluk ve kaputta (ön kısmında ufak) hasar var. ayrıca iki airbag de açıldı. ilk mesajımı bu konuda yazmak üzücü...

şükür ki hasarımız sadece maddi. araçtaki kimseye en ufak bir şey olmadı.

internetten ve çıkmacılardan biraz araştırma yaptım ancak pek tatmin edici bilgilere ve parçalara ulaşamadım. ford servis ile yaptıgım telefon görüşmesinde kabaca aldığım fiyatlar aşağıda ancak ufak tefek diger malzemeler (panjurlar, tampon çitaları işçilik vs) görüşülmedi.

tampon 315 tl

far(sağ) 320 tl

cam 550 tl

hava yastıgı sürücü 2360 tl

hava yastığı yolcu 1900 tl

sis farı 70 tl

balıkesirde parçacıdan temin etmek üzere yapılan görüşmede

tampon(orjinal) 250 tl (yan sanayi 100tl ancak orjinal olanı kullanmamı önerdiler)

far (sağ)(yan sanayi) 80 tl

cam (yerli üretim) 200 tl

vs diger tüm malzemeler 1000 tl boya kaporta işçilik dahil toplam 1500 civarı fiyat çıktı.

airbagler için ise

sürücü ve yolcu orjinal 1300 tl (orjinal dediği nedir kendisine soramadım görüşmeyi tamircim yaptı)

sürücü (orjinal) yolcu (tamir) 1000tl

sürücü ve yolcu tamir 800 tl

fiyat aldım.

airbag konusunda ebay'den yaptıgım incelemede bu kadar da pahalı bir şey olmadığını görüyorum. en pahalı 250 $ civarı ki daha uygun fiyatta olanları var. (hatalıysam kusura bakmayın)

diğer parçalarda ise çok farklı fiyatlar göremedim... bu fiyatlar normalmidir?

ayrıca fordun kronik bir kusuru olan ve 2010 model araçta bile hala cam kıran airbaglerini hala mühendislik gösterip düzeltememiş olması büyük bir ayıbıdır. kazadan sonra camı düşünmek belki yersiz ancak böyle ufak bir darbeden dolayı açılan airbaglerin zaten kendisinin külfetiyeti yeterliyken ekstra masrafa sebep olması düzeltilmesi gereken kusurdur.

hepinize saygılar...

v4nd.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun öncelikle.

Sürücü airbag'inin değişmesini anlarımda, yolcunun ki göğüse entegre değil miydi?

Bir de onarımı nasıl olacak? Değişim olması gerekiyor?

Radyatör falan ne alemde?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yolcuda sökülüyor bizde kapak var :D zaten camı patlatanda ylcu airbag kapağı

Bence airbag konusunda acele etmeyin. ucuz bir şeyler düşürmeye bakın.

far olarakda forum sponsorı fordburada.com da visteon marka ( orjinal far tedarikçisi) 120 lira civarı olması lazım. yan sanayiler çok sırıtıyor.

kaportadan ziyade aracın radyatör vs kısmında bir şey varmı ona bakın darbenin alındığı kısım kötü. klima tüpü vs bile hasar almış olabilir. bence iyi bir hasar tespiti yaptırın.

sizin yazdığınız far- cam-tampon ile 1500 lira tutacak bir şey yok bence.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, görünen hasarları yazmışsınız, görünmeyen radyatör gibi aksamlar çok daha önemli. Airbaglerde tamir kesinlilkle olmaz, beyin kodlanabilir tip ise o hariç, emniyet kemer gergilerine genelde d,renç takarlar, airbag lamnbası söner, sistem işler ama kemerler germez.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Çok geçmiş olsun gerçekten.Üzücü bir olay.Napalım cana gelmesinde mala gelsin.Bütün temennimiz o...

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

çok sagolun

Geçmiş olsun öncelikle.

Sürücü airbag'inin değişmesini anlarımda, yolcunun ki göğüse entegre değil miydi?

Bir de onarımı nasıl olacak? Değişim olması gerekiyor?

Radyatör falan ne alemde?

aracın yürüründe radyotörde bir sıkıntı yok şuan aktif olarak kullanabiliyorum.

yolcu içinde değişim ve tamir söz konusuymuş. tamiri yapacak kişi ile olan görüşmede göğüsün söküleceğini duydum...

yolcuda sökülüyor bizde kapak var :D zaten camı patlatanda ylcu airbag kapağı

Bence airbag konusunda acele etmeyin. ucuz bir şeyler düşürmeye bakın.

far olarakda forum sponsorı fordburada.com da visteon marka ( orjinal far tedarikçisi) 120 lira civarı olması lazım. yan sanayiler çok sırıtıyor.

kaportadan ziyade aracın radyatör vs kısmında bir şey varmı ona bakın darbenin alındığı kısım kötü. klima tüpü vs bile hasar almış olabilir. bence iyi bir hasar tespiti yaptırın.

sizin yazdığınız far- cam-tampon ile 1500 lira tutacak bir şey yok bence.

bende airbagleri beklemeyi düşünüyorum. ancak bu şekilde kullanımı sıkıntı. kapaklarını ayarlamak lazım malesef..

fordburada sitesinde araştırma yapmıştım daha önce ancak farı bulamamıştım.. şuan bir daha baktım yine yok malesef... bir de gördügüm kadarıyla burada parçalar hep orjinal ve maddi boyutu düşündürücü hal alıyor. mesela en basit sis farı çerçevesi 30 tl x 2 = 60 tl ki bu en ufak masraf.. olabildiğince az masrafa en iyi tamiri yaptırmayı düşünüyorum. oyüzden parça konusunda 1 haftadır beklemedeyim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klima çalışıyor mu ?

Farı ve tamponu kesinlikle orjinal veya orjinal çıkması alın. Camı yerli alın..

Domuz yandan çarpmış, radyatörler sağlam olabilir..

Airbagler ile birlikte airbag modülü gerekecek yanılmıyorsam..

Geçmiş olsun..

Kaskonuz olsa bu araba pert olurdu...

bende airbagleri beklemeyi düşünüyorum. ancak bu şekilde kullanımı sıkıntı. kapaklarını ayarlamak lazım malesef..

fordburada sitesinde araştırma yapmıştım daha önce ancak farı bulamamıştım.. şuan bir daha baktım yine yok malesef... bir de gördügüm kadarıyla burada parçalar hep orjinal ve maddi boyutu düşündürücü hal alıyor. mesela en basit sis farı çerçevesi 30 tl x 2 = 60 tl ki bu en ufak masraf.. olabildiğince az masrafa en iyi tamiri yaptırmayı düşünüyorum. oyüzden parça konusunda 1 haftadır beklemedeyim...

Siz listenizi yapın, fordburada.com sitesinde göremediğiniz parçaları da Alper Bey'den sorun, hatta şasi numaranız ile fakslayın o size alternatiflerle birlikte bir liste hazırlar. Elinde tüm parçalar vardır ancak, internet sitesi hala kurulumunu tamamlamadığı için sitede yok..

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Çok geçmiş olsun.Teselli tarafı cana gelmemiş olması.Kasko olmaması kötü tabiki.

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

kemer gergilerini kontrol etmedim ancak kemerde de işlem yapılacak diye biliyorum. hiç bir şekilde fark olmaz dediler.

-----------------------------------------------------

farı da yanlış kısımda bakmışım sanırım... alt deflektöre dikkat etmedim ama üst kırık. usta tüm hepsini kontrol edip liste çıkarttı daha yanına gidemedim işlerimden dolayı. fiyatları kalem kalem tutmuş listede yer almıyorsa bi baktırırız olmadı...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fotoda, alt radyatör taşıyıcıyı eğik görüyorum, radyatör zarar görmüşse motor gider, kemerlere birşey demzler genelde, standart işlem olarak direnç takarlar, çay içer gibi.

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

çok sagolun.. canımıza biey olmaması sevindirici ancak aynı olayın virajda olması halinde hava yastıklarının açılması ile yaklasık 3-4 sn lik kapanan görüş sanırım çok daha vahim sonuçlar dogurabilirdi Allah korusun..

yandan degilde önden çarptım. sağ öne kadar kurtarabildim.. ortadan girseydi motor aksamına da girerdi darbe. büyük ihtimal arka ayaklarına vurmam hayvanı savurup hasarı azalttı.

evet kasko olsaydı pert olacagını söylediler burada da.. ancak kasko için aralık ayını bekliyordum

Yorum bağlantısı
Emre Sutay
fotoda, alt radyatör taşıyıcıyı eğik görüyorum, radyatör zarar görmüşse motor gider, kemerlere birşey demzler genelde, standart işlem olarak direnç takarlar, çay içer gibi.
alt kısımda her hangi bir sıkıntı yok resimde ışıktan dolayı farklı görünüyor olabilir. orada yamuk görünen nedir şuan bende bilemedim ancak motor aksamına darbe girmemiş. zaten ilk baktıgım radyotör kısmı oldu kazandan sonra. her hangi bir sıkıntı görmedim aydınlık bir yere kadar kullandım. sonra detaylı baktım bişey yoktu. hala daha bugun kontrol ettim suyunda eksilme varmı diye.
Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Çok geçmiş olsun. Merakımdan soruyorum, domuz ölmüştür herhalde bu hasardan sonra, akıbeti ne oldu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ancak kasko için aralık ayını bekliyordum

Bir müşterim ile prensipte anlaştık.. Ruhsatı faksla hemen başlatalım kaskoyu dedim.. Amaan kim uğraşacak faksla ben geliyorum dedi..

Gelemedi, yolda kaza yapmış... :)

Bu iş ertelemeye gelmez..

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

Çok geçmiş olsun. Merakımdan soruyorum, domuz ölmüştür herhalde bu hasardan sonra, akıbeti ne oldu?

domuzun öldügünü hiç sanmıyorum acıyla kaçmıştır bir yerlere olay mahalinde yoktu.. hatta korka korka gittim çarptigim yere. domuz yaralandımı çok saldırgan olurmuş diye bilirim. dogru düzgün bişey kalmamış plakamı aldım döndüm geri. elimde domuzdan kopmuş 4 kıl var sadece :) hala farda duruyor...

Bir müşterim ile prensipte anlaştık.. Ruhsatı faksla hemen başlatalım kaskoyu dedim.. Amaan kim uğraşacak faksla ben geliyorum dedi..

Gelemedi, yolda kaza yapmış... :)

Bu iş ertelemeye gelmez..

doğru söylüyosunuz.. ertelemeye gelmiyor ancak sıkışmaya gerek yok diye düşünmüştüm. bir takım başka masraflar sebebiyle ertelemiştim... şimdi 2 senelik kasko masrafı bir seferde çıktı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

şimdi 2 senelik kasko masrafı bir seferde çıktı :)

2 değil, Ben bu arabada 7-8 yıllık kaskoya denk masraf görüyorum...

.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Geçmiş olsun, hava yastıklarının açılmış olması büyük şansızlık olmuş.

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

ebayden istemeyi düşünmüyorum zaten gaz sorunu olmasa da ücret sorunu olurdu... vergisi algısı uğraşır dururduk.

çok sağolun.

çok şükür canımıza bir zarar gelmedi bu kadarla kurtulduk diye gayet rahatım. o airbaglerin açıldığı an inmesi ve tozun dağılması için ne kadar zaman geçti bilmiyorum (sanırım 4-5sn) ancak görüşüm gitti tamamen.. virajda oldugumu düşünemiyorum bile..

fordburada.comda parçaları inceledim detaylı olarak. bir kaç malzeme hariç çoğunu buldum. benim buldurduğum ürünlerle aynı fiyatlara geliyor malesef. oyüzden hafta sonu balıkesirde ustama bırakcam. burda daha pazarlık yapmadım ayrıca :)

airbagler için beklemeye alcam kendimi. tamir olayı aklımı kurcaladı

1300 tl ye orjinal denilen airbagleri incelemeyi ve soruşturmayı düşünüyorum. bir süre sonra onları da yaptırabilirim..

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...