İçeriğe Yönlendir

Silindir Kapaği Kaç Torkla Sıkılması Lazim?

Recayi Demirel

Recommended Posts

Recayi Demirel

arkadaşlar, nihayet motorum toplanma aşamasına geldi tüm parcalari yeni aldim montaj için pazartesiyi bekleyeceğim, merakim ve kimsenin benim memleketimdeki ustaların pek bilmediği bir konu

silindir kapağı montajlanırken kapak üzerinde bulunan 10 tane saplama var bu kaç torkla veya newton la sıkılacak bunun mutlaka standart sıkma gücü ölçüsü vardir bu konuda bilgisi olan varmi??

istanbuldan bir usta 15 N ile ilk sıkılma,45 N ile ikinci sıkılma, 2 defa 90 derecelik açı ile elle sıkılma..

bir diğeri ise 3 kgf ile ilki, 5 kgf ile 2.sıkılma tek 90 derecelik acı ile elle sıkılma

nedir bunun gerçek saplama sıkma güç ölçüsü??

bizim usta ise

sık gitsin birşey olmaz tipi 2 ay önce yeni montalandiğinda saplamaları 10 kg/f ile sıkmış :)

birde saplamaların sıkma yönü nedir??yan yanami?? çaprazmi nedir bunun nizamisi??

yardımlarınızı bekliyorum

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal
(düzenlendi)

Birinci dosya TIS CD'sinin ilgili yeri.

Dediğine göre

1. aşama 25Nm

2. aşama 45Nm

3. Aşama 105 derece.

İkinci dosyada hangi sırayla sıkılacağı gösteriliyor.

Kolay gelsin.

tarihinde Rıdvan Bakkal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recayi Demirel
(düzenlendi)

sırayla sıkılma olayını anladim ancak pdf den birşey anlamadim bir sürü teknik detay var torklar üç arti beş yukarı tutuyor ancak 105 derece açiyi nerede yaziyor onu göremedim

burada buldum şimdi resim yüklüyorum anlamadğim 2 ana servis istanbuldaki 90 derece derken burada 105 derece diyor diğer değerler ayni sayılır

Not: Bu arada TIS CD sini nereden temin edebilirim????

Elinde olan arkadaşlar upload edebilirlermi??

kapak32.jpg

tarihinde Recayi Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recayi Demirel

aracimi toplayacak bir babayiğit henüz yok,isparta saniyisine gittim bir ton sözde ford tamir edenlerle konuştum, sohbet ettim yapmam diyen yok küçük bir teknik bilgi sordum silindir kapağini kaçla sıkarsın 90 n ile sıkarım diyenlerde oldu :)) henüz usta ariyorum, bu arada isparta yetkili bayisini ford a şikayet ettim geri döndüler ilk etap senin arabani toplamam diyen servis şimdi perşembe arabanı getir diyor,sonra ford biz yetkili servise ücretsiz çekeriz aracinizi derken yetkili servis kilometre başı 1 tl aliriz bulunduğum yerden oraya geliş gidiş 240 KM sen düşün gerisini , bu arada mustafa ustaylada konuştum yapamazmiş :))) öyle söyledi onada sordum silindir kapai kaçla sıkarsın diye sıkar geçerim diyor :))) isparta bunlara emanet bu tür ustalar varken buralarda Allah Korusun ayda bir motor rektefiye edeceğiz :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Valla püf noktasından sıkıştırıyorsun Ustaları.. bu gidişle Isparta'da usta bulamazsın sen :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Isparta da Allah yardımcınız olsun malesef burada kuş serisi ustalarından başka usta bulmak ciddi sıkıntı ne kadar etik olur bilmiyorum ama size tavsiyem aracı idareten yaptırıp elden çıkarma olur yoksa mondeo motoru üzer sizi hatta böyle iş bilmeyen ustaların elinde hiç bir zaman yaptığınız masrafın karşılığını alamazsınız gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ankara da bile torkuna uygun sıkan usta zor bulunur.Ben bir defa sormuştum kaç torkla sıkıyorsunuz diye,torkla değil lokmayla sıkıyoruz abi demişlerdi :D Tabii bende mevzuyu hiç uzatmamıştım.

Yorum bağlantısı
Recayi Demirel
(düzenlendi)

ben sorup öğrendim motorun bile yanmasına sebeb veriyormuş benim mondeo yanmadan önce su koyduğumuzda iki blok arasında foşurtu sesi geliyordu :) birde özellikle buradan ilgili arkadaşlara sorup öğrendiğim silindir kapaği sıkılma sırası oda çok önemliymiş, tabiki bunları başınızdan geçince araştırmaya başlıyorsunuz kısmetse silindir kapağini ben kendim sıkacağim ilgili değerlere göre..

Hepinize Müjdem var aracim orjinal serviste montalaniyor, ilk zamanlar isparta servisi senin aracını ben montalamam demişti, 444 lü ford hattını arayarak şikayette bulunmuştum günler süren yazışmalardan sonra ford yetkilileri , Isparta yetkili servisi talimat vermiş , talimat şu, o araci bulunduğun yerden alacaksiniz ücretsiz olarak hemde götürüp montalayacaksiniz sonra test sürüşüne çikacaksiniz araçta sorun yoksa müşteriye teslim edeceksiniz...işte bu hakkinizi aramakta fayda varmiş..

tarihinde Recayi Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

İyi olmuş , ama siz servistekilere de bir sorun kaç torkla sıkıyorlarmış ? :D

Yorum bağlantısı

İyi olmuş , ama siz servistekilere de bir sorun kaç torkla sıkıyorlarmış ? :D

Torkla değil lokmayla sıkıyolarmış :)

Recayi bey inş. güzel olur aracınız.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Recayi Demirel

Torkla değil lokmayla sıkıyolarmış :)

Recayi bey inş. güzel olur aracınız.

inanmazsınız motorumu ben kendim ölçülere göre sıktım :) sonrasını çakma ustalar yapti..erhan bey ustalar benden bıkmış haklısınız ama bana peşin desinler bu araba beni aşıyor diye başlarında azrail gibi duruyom tarif ediyom birde şunu söyle sık bunu böyle diye ..Ispartada henüz babayiğit bir Ford ustası yok malesef.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...