İçeriğe Yönlendir

C-Max Siyah Duman Sorunu...

Nazım Yazıcı

Recommended Posts

Nazım Yazıcı

arkadaşlar konuyu açtım ki sorunuma çare bulayım.şimdi sorunuma çare bulduğum için tekrar yazayimki benim gibi duman sorunu olan arkadaşlara belki faydalı olur..

gerçi diğer bir başlıkta yazdım ama bu başlıktada yazmak istedim...

arkadaşlar bugün arabayı almak için sabri ustamızın yanına gittim...aracı teslim alıp geldim...ilk izlenimlerimi yazmak istiyorum...araca sanki sihirli bir el değmiş gibi...sanki bu benim araç değil...aracın gidişi ...motor sesi...harika...yanlız 2000 devirlerde o koltuğa yapıştırırcasına ivmelenmesi henüz yok...yinede eskiye oranla çok iyi....benim kabusum olan o siyah duman olayı yok...tamamen çözülmüş...eve gelene kadar yaklaşık 20 km hep aynadan dumanı kontrol ettim özellikle 1700-200 devirlerde vites düşürerek vites yükselterek birçok kez kontrol ettim.inanın dumandan eser yok...alışmışımya hep dumana aynadan bakınca dumanı görmeyince bir acayip oldum...emeği geçen tüm ustalarımın ellerine sağlık......benim gibi aracı sorunlu arkadaşlara benim tavsiyemin işin ustasını bulacaksınız aracınızı gönül rahatlığıyla teslim edeceksiniz...içiniz rahat edecek...ustalarım aldıkları parayı zaten hak ediyorlar ama benim verdiğim para analarının ak sütü gibi helal olsun....

şimdi yapılanları yazıyorum...

1-bosch ege diesel servisinde enjektör temizliği,bakımı ve enjektör memelerinin değişimi....

2-ustaeller ford servisinde eger temizliği ve iptali..

3-ustaeller ford servisinde manifold temizliği..

4-ustaeller ford servisinde MAF sensörü temizliği

5-ustaeller ford servisinde yağ ve yağ filtresi değişimi...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Sorunun çözülmüş olması sevindirici. Güle güle (dumansız) kullanmanı dilerim.

İlk 4 maddede yapılan işlemlerin maliyeti ne oldu?

şimdi yapılanları yazıyorum...

1-bosch ege diesel servisinde enjektör temizliği,bakımı ve enjektör memelerinin değişimi....

2-ustaeller ford servisinde eger temizliği ve iptali..

3-ustaeller ford servisinde manifold temizliği..

4-ustaeller ford servisinde MAF sensörü temizliği

5-ustaeller ford servisinde yağ ve yağ filtresi değişimi...

Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

Sorunun çözülmüş olması sevindirici. Güle güle (dumansız) kullanmanı dilerim.

İlk 4 maddede yapılan işlemlerin maliyeti ne oldu?

turkay bey:enjektör bakımı ve memelerinin değişmesi 820 tl

diğer işlemler 230 tl (tabiki clup indirimi dahil :biggrin: )

2 gündür kullanıyorum şimdilik hiçbir sorun yok.(inşallahta olmaz)..

1700-2000 devirlerdeki o koltuğa yapıştıran ivmelenme maalesef henüz yok....bütün bu işlemlerde ellenmedik sadece turbo kaldı acaba turboyada elletsemiydik :fiuw:

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

güle güle kullanın artık, Sabri ustamın ve ekibininde ellerine kollarına sağlık.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

güle güle kullanın artık, Sabri ustamın ve ekibininde ellerine kollarına sağlık.

teşekkürler lokman abi....inanın araçtan keyif almaya başladım...o kadar masraf yapan insanın yüzü biraz eşkir morali biraz bozulur ama ben çok mutluyum.....aracın eski halini bildiğim için çokşeyin değiştiğini farkediyorum..evet emeği geçenlerin ellerine sağlık...

Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

Geriye katalitik ve turbo kalmış sanırım.Bence katalitik.

katalitik dediğiniz şey nedir aracın neresinde bulunur ne işe yarar....

Yorum bağlantısı
Akif Özkan
(düzenlendi)

Zararlı gazların salınımını düşürür.Bir tür egsoz gazı filitresidir.Katalitiğin dolu (tıkalı) olma durumuna göre egsoz gazı tahliyesi zorlaştığından ötürü motorun egsoz tahliye bölümlerinde basınç yükselecek ve daha randımansız çalışmasına sebep olacaktır.

tarihinde Ömer Celal Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

Zararlı gazların salınımını düşürür.Bir tür egsoz gazı filitresidir.Katalitiğin dolu (tıkalı) olma durumuna göre egsoz gazı tahliyesi zorlaştığından ötürü motorun egsoz tahliye bölümlerinde basınç yükselecek ve daha randımansız çalışmasına sebep olacaktır.

içinde porselen bir şey bulunan egsoz burusunun başında bulunan daha geniş olan şey mi...

eğer oysa aracı check up yaptırdığımda onun içinin boşaltıldığını yani porseleninin çıkarıldığı söylenmişti..yani şuan benim araçta katalitiğin içinde olması gereken porselen şey yok...bunun bir zararı var mı...(sanırım çevreye var..)

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Çevreye evet ama asıl konumuza gelirsek :)

Ustalar daha iyi bilirler ama boş katalitik öncesi gaz basıncı istenen değere yükselemeyeceği için performans kaybı olacaktır.Tabiki katalitik söküldükten sonra araca chip atılmadıysa.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çevreye evet ama asıl konumuza gelirsek :)

Ustalar daha iyi bilirler ama boş katalitik öncesi gaz basıncı istenen değere yükselemeyeceği için performans kaybı olacaktır.Tabiki katalitik söküldükten sonra araca chip atılmadıysa.

Katalitik sökülürse yada boşaltılırsa, düşük devirlerde performans düşecek, yüksek devirlerde artacaktır.

Genelde düşük devirde kullanan sakin biriyseniz katalitik konvertör olmalıdır..

Yorum bağlantısı
Nazım Yazıcı

Katalitik sökülürse yada boşaltılırsa, düşük devirlerde performans düşecek, yüksek devirlerde artacaktır.

Genelde düşük devirde kullanan sakin biriyseniz katalitik konvertör olmalıdır..

genellikle 2000-2500 devir aralığında kullanırım...ve şehir içi kullanımım daha fazla. yılda 2 veya 3 kez şehirdışı kullanırım....

aracı aldığımda katalitik boşaltılmıştı...ama bir ara harika çekişi vardı aracın...mesela 2. vitesten 3 e geçerken gaza normal bir basmayla 2000 devire geldimi seni koltuğa yapıştırırdı..bunu bariz hissedersin....şimdi o bariz hissetme yok...kademeli çekiiş artışı var....

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Halim Genç

Nazım bey aracın enjektör temizliği yapılınca motor sesi değiştimi acaba. Bende yaptırdım sibap vurur gibi bir ses var ve birkaç ustaya gösterdim temizlenince yapar dediler. Ya sökülmeyecekmiş yada ses belli bir zaman yani enjektörler kurum bağlayana kadar yaparmış.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Nazım bey aracın enjektör temizliği yapılınca motor sesi değiştimi acaba. Bende yaptırdım sibap vurur gibi bir ses var ve birkaç ustaya gösterdim temizlenince yapar dediler. Ya sökülmeyecekmiş yada ses belli bir zaman yani enjektörler kurum bağlayana kadar yaparmış.

Hortt.  :D Konuyu hortlatmışsınız Halim Bey. Nazım bey gördüğünde mutlaka cevap verecektir. Üzerinden uzun süre geçen konuya yazılınca böyle tabir ediyoruz. :)

Yorum bağlantısı
Halim Genç

Eee başımıza yeni geldi arıza ne yapayım artık. Hortt falan idare edin lütfen

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Eee başımıza yeni geldi arıza ne yapayım artık. Hortt falan idare edin lütfen

Sorun değil zaten  :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...