İçeriğe Yönlendir

Dizel Focus Yillik Bakim Yapildi

Oğuzhan Alp

Recommended Posts

Oğuzhan Alp

Selamlar tüm arkadaşlara.

Bugün arabamı alalı 1 sene oldu. Ama ancak 6100 km yapabildim 1 senede.

Senelik bakım geldiğinden dolayı yapılacak bakımlar

1. Yağ... (Burada mutlak şartım yağın mutlaka kapalı bidonda mobil 3000 5/30 olması idi. Varil yağı kullanıp kullanmadıklarını her aradığım servise özellikle sordum. Sevmiyorum bu varil işini. İstedikleri kadar desinlerki aynı ben geçmişte nahoş bir olay yaşadım. Kar maksimizasyonu amaçlanan bu piyasada bence herşey yapılır.)
  2. Yağ filtresi
  3. Hava Filtresi
  4. Polen Filtresi

değişimi yapılması idi.

Önceliklerim; Aracın başında durabilmem ve istediğim müdahaleleri yapabilmem, deneme sürüşüne benle beraber çıkılması ve dediğim kapalı yağ olayıydı. Ve tabii en önemlisi normal bir fiyat. Fiyatlar 320 tl civarlarında idi

Sabah Pendik'teki Yetkili Servis Yavuz Otoya(Değişiyormuş şu anda Kök Oto oluyormuş) doğru yola çıktım. Varınca işlemlere başladık.

Yağımız:

fotoraf0013t.jpg

Yağımız değiştikten sonra hava filtremiz değişti. 6000 Km'deki aracın hava filtresinin bu kadar kirlenmesi beni şaşırttı. Tozlu ortamlarda bir devamlı kullnımım da yoktu. Hakikaten filtre elemanının 7500 km civarlarında mutlaka değiştirmek şart.

fotoraf0015g.jpg

Bu da temiz filtremiz

fotoraf0017uk.jpg

Bu işlemler sırasında aracın filtre kutusu komple sökülüyor. Bende fırsattan istifade motor bölümünü fotoğrafladım. Benim aracım TDCİ 90 Hp olan model. Değişken değil normal turbo.

fotoraf0011u.jpg

fotoraf0012y.jpg

Son olorak polen filtresi değişimi yapıldı. Fabrika çıkışlı üzerinden çıkan filtre karbon filtre. Renginin koyu olmasına aldanmayın. Yenisi de bu renklerde karbon siyahı. Tamamen kir değil üzerindeki.

Bu arada yeni filtre karbon değil normal tip takıldı. Karbon filtre çok pahalı idi. (Normal:15 Karbon:70 gibi)

fotoraf0018m.jpg

Bütün bu işlemlerden sonra talebim üzerine silmede sıkıntı yaratan arka silecek garantiden değişti. Kapılara yağlama yapıldı.

Yıkama bölümleri o gün çalışmıyormuş. Sağolsunlar başka bir oto yıkamada arabayı detaylı bir iç-dış yıkama yaptırdılar.

m bu işlemler için çıkan fatura 234 tl oldu (Kredi kartına tek çekim. Taksitli 255 tl idi)

Her türlü müdahale edebildim bakım sırasında. Aracın başında durabildim. Kerem Bey'le Beraber bilgisayarda araş şase numarası ile ilgili bir TBS varmı baktık.

(Mustafa Bey de Çağlar Beyi Ford Cevizli servisinden tanıyormuş)

Ben çok memnun kaldım.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Hayırlı olsun. Güle güle kullan.

Senin resimler sayesinde, 2005-2008 arası focuslarda çatlayan turbo borusunun nasıl düzeltildiği görülüyor. Çatala ilave bir parça kaynatılmış. Önceki focuslarda bu ilave yok.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

hayırlı olsun, lakin bu resimden anlayamadığım hava filtresi değişimi için neden bu parçalar komple söküldü? sadece hava filtresi kapağı sökülerek filtre değişemezmiydi?

Haklısınız aslında. Bilen biri cevap yazar sanırım birazdan

Yorum bağlantısı

Hayırlı olsun ilk bakımınız.

Benimde km 9200'lere geldi. Hala kararsızım. 15.000'i beklesem mi yoksa 10.000'de yaptırsam mı ki bakımı.

Nasıl peki arabanın durumu bakımdan sonra performansa da ve yakıt tüketiminde farklılıklar hissettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Babam getz dizelin büyük bakımını (120bin) 760TL e yaptırmış, şanzıman yağı da değişmiş. İndirimli sözde 1000 tl den. :) Araç garantisi yok.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Hayırlı olsun ilk bakımınız.

Benimde km 9200'lere geldi. Hala kararsızım. 15.000'i beklesem mi yoksa 10.000'de yaptırsam mı ki bakımı.

Nasıl peki arabanın durumu bakımdan sonra performansa da ve yakıt tüketiminde farklılıklar hissettiniz mi?

Çok sağolun. Tabi bence biraz rahatladı. Hava filtresinden sanırım.

Yağ değişiminin bence etkisi yok. Ne kadar hava şartları denilse de 1 sene /6000 km'lik bir periyodun günümüz yağlarını etkileyeceği bana inandırıcı gelmiyor. Ha keza ülkemizde trafikteki araç sayısına göre yağ sarfiyatı çok yüksek oranlardaymış.

Sanırım bir yağ lobisi var. Bizi gaza getiriyor. Biz bakımda yağ siyah akınca bozulmuş sanıyoruz. Dizel araçlar yağı çabuk karartır halbuki. Bu özelliğini kaybettiği anlamına gelmez ki.

Avrupada büyük bir oto kiralama şirketinin araçlarını fabrikadan garantisiz olarak satın aldığını (ucuz fiyata) ve satana kadar geçen sürede hiç yağ değişimi yapılmayıp sadece eksilen yağın eklendiğini okumuştum.

Büyük bir yağ şirketinin genel müdürü de işten ayrıldıktan sonra yağ değişiminin abartıldığını söyleyip kendi aracına sadece eksilen yağı ilave edererten 350.000 km'yi geçmişti.

Bu arada bakım zamanında yıllık bakımın ileriye doğru 2 aylık töleransı varmış.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Haklısınız aslında. Bilen biri cevap yazar sanırım birazdan

Arkadaşlar yağ filtresi değişimi de yapıldığı için hava filtresi tamamen söküldü çünkü kutunun altından ulaşılabiliyor. aynı soruyu bende ustama sordum neden komle smküyorsun diye

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracnızda dpf var mı? 109 Ps mi?

Yaşlandın ya da alkolun etkisi daha geçmedi :D

Yukarıda 90'lık diye yazmış :rofl:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yaşlandın ya da alkolun etkisi daha geçmedi :D

Yukarıda 90'lık diye yazmış :rofl:

cocacola içip koskoca mecidiyeköyü görememiştin , bugün tüm görmemezlikler mübahtır, vesile ile ne kadar stock kangoo/fiesta varsa arkanda kaldı tebrikler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

cocacola içip koskoca mecidiyeköyü görememiştin , bugün tüm görmemezlikler mübahtır, vesile ile ne kadar stock kangoo/fiesta varsa arkanda kaldı tebrikler.

ama ilteber'de görmemiş :D

Kangoo bi ara telsizde saçını başını yoluyordu.

Rıfat paşa paşa kabullendi :)

Yorum bağlantısı

hava filtresini değiştirdin, geri kalanı için 15 i bekle Ali Hocam.

Büyük bir ihtimal öyle olacak Sadık Abi. Muş'ta bu yıl servis açoldı ama pek güven vermiyor bana. Malum yaza kadar da il dışına çıkmayacağım. Zaten ayda 500 km yapıyorum anca. Haziran sonu Mersin'e gelince 15.000'i görürüm herhalde. Ergin'e giderim. Bu arada Ergin'in kaporta servisinden memnun kalmıştım ama diğer tarafı bilgiyorum. Sen ne dersin Ergin için?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Çok sağolun. Tabi bence biraz rahatladı. Hava filtresinden sanırım.

Yağ değişiminin bence etkisi yok. Ne kadar hava şartları denilse de 1 sene /6000 km'lik bir periyodun günümüz yağlarını etkileyeceği bana inandırıcı gelmiyor. Ha keza ülkemizde trafikteki araç sayısına göre yağ sarfiyatı çok yüksek oranlardaymış.

Sanırım bir yağ lobisi var. Bizi gaza getiriyor. Biz bakımda yağ siyah akınca bozulmuş sanıyoruz. Dizel araçlar yağı çabuk karartır halbuki. Bu özelliğini kaybettiği anlamına gelmez ki.

Avrupada büyük bir oto kiralama şirketinin araçlarını fabrikadan garantisiz olarak satın aldığını (ucuz fiyata) ve satana kadar geçen sürede hiç yağ değişimi yapılmayıp sadece eksilen yağın eklendiğini okumuştum.

Büyük bir yağ şirketinin genel müdürü de işten ayrıldıktan sonra yağ değişiminin abartıldığını söyleyip kendi aracına sadece eksilen yağı ilave edererten 350.000 km'yi geçmişti.

Bu arada bakım zamanında yıllık bakımın ileriye doğru 2 aylık töleransı varmış.

Sıfır km deki bir araç zaten yağ eksiltmezki üstüne yağ eklesin.. Böyle birşey olamaz; hele hele dizel araçta hiç olmaz bence..

Yorum bağlantısı
Serkan Armahan

Oguzhan bey gözünüz aydın, halletmişiniz bakım işini.

Benim de dizel focus aracım bu hafta bir yılını dolduruyor, henüz 9bin km'de. İstanbul Anadolu yakasında yıllık bakım için nereyi önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sıfır km deki bir araç zaten yağ eksiltmezki üstüne yağ eklesin.. Böyle birşey olamaz; hele hele dizel araçta hiç olmaz bence..

10-15 binde eksilmez zaten pek, ama belli bir km den sonra eksiltmeye başlayacaktır.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Oguzhan bey gözünüz aydın, halletmişiniz bakım işini.

Benim de dizel focus aracım bu hafta bir yılını dolduruyor, henüz 9bin km'de. İstanbul Anadolu yakasında yıllık bakım için nereyi önerirsiniz?

Ben Pendik'te Yetkili servis Yavuz Otoda yaptırdım. Çok Memnun kaldım. Ben oradayken adı değişiyordu. Kök Oto oluyordu.

Pendik Sanayisinin girişinde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...