İçeriğe Yönlendir

Jant Kapaklarım Çok Ses Yapıyor

Ertan Karagülmez

Recommended Posts

Ertan Karagülmez
(düzenlendi)

Öncelikle herkese iyi aksamlar, 2005 model focus II ghia aracım var, çelik jantın göbekleri boşluk yapıyor ver buda bozuk yollarda ki Tunceli'nin yollarını anlatamam size :D acaip bir tıkırtı sesi yapıyor. Bir süre kapağın altına kağıt sıkıştırdım ve ses kesildi ama kış ayında bu kağıtlar ıslanıp eriyor sürekli. Sizce buna kesin çözüm ne olabilir,ne tavsiye edersiniz :unsure2:

tarihinde Ertan Karagülmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kapaklar ses yapacak kadar gevşek ise düşmesi lazım? kapakları sökünce ses kesiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Alıminyum jantın göbeğidir bunlar, bijon somununu örten orta göbekte 10 cm çapında bir parça

Yorum bağlantısı
Ertan Karagülmez

parçanın resmini ekledim,düşecek kadar gevşek değil ama kenarları janta çarptıkça çok ses yapıyo,kapagı tutan 4 tırnak var içeride onlarla biraz oynayayım dedim ses azaldı ama plastik parça oldugu için tırnakları esnetmek çok işe yaramadı bi süre sonra eski haline geldi,çokta onlarla oynamak istemiyorum,kırılabilirler :unsure2:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yenisi alınıp takılacak, veya tırnaklara wd-40 sıkın uzunca bir süre sesi kesebilir ama sonra başlar

Yorum bağlantısı
Ertan Karagülmez

çağlar abi bunları bulması hem zor hemde pahalı parçalar bunlar,yanlış hatırlamıyorsam tekine Elazığda 60 TL demişlerdi,benim 3 tanesinden ses geliyo düşün masrafı :) Wd-40 ve Sadık beyin dediği bant çözümlerini bi denesem iyi olacak .. Birde şunu sorayım,lastik tamir edici tüpler ne kadar işe yarıyor ? eğer işe yarıyorsa,sonrasında lastiği söküt tamir ettirmek gerekmiyosa bu kapaklara kuvvetli bi yapıştırıcı bassam nasıl olur, lastikleri yeni aldım nasıl olsa,bunlar beni 2-3 sene götürür,sonrasına allah kerim :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

çağlar abi bunları bulması hem zor hemde pahalı parçalar bunlar,yanlış hatırlamıyorsam tekine Elazığda 60 TL demişlerdi,benim 3 tanesinden ses geliyo düşün masrafı :) Wd-40 ve Sadık beyin dediği bant çözümlerini bi denesem iyi olacak .. Birde şunu sorayım,lastik tamir edici tüpler ne kadar işe yarıyor ? eğer işe yarıyorsa,sonrasında lastiği söküt tamir ettirmek gerekmiyosa bu kapaklara kuvvetli bi yapıştırıcı bassam nasıl olur, lastikleri yeni aldım nasıl olsa,bunlar beni 2-3 sene götürür,sonrasına allah kerim :D

Tamir köpükleri lastikçiye kadar idare eder.. Ayrıca lastiğinde yapısını bozduğunu duymuştum.. Lastiklerinizde yeniymiş yazık etmeyin..

Yorum bağlantısı
Ertan Karagülmez

Hımm bendekide klasik Türk düşüncesi işte, sesi keseyim gerisi allah kerim :D :D

Yorum bağlantısı
Ertan Karagülmez

yok adnan bey,kapaklara kağıt sıkıştırdığımda ses kesiliyo :i-ih:

Yorum bağlantısı

Ertan bey benim aracımdada vardı o sorun ustam sağolsun tırnakların etrafını elektirik bandı ile 1-2 tur dönderdi ve taktı ses filan kalmadı tavsiyemdir size.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

o jantlar o yollarda kısa sürede yamulur.dört çelik jant al tak ama görsellik ortadan kalkar.

Yorum bağlantısı
Ertan Karagülmez

ses o derece yüksek geliyo ercan bey :) bu arada ilk izin günümde önerileri tek tek denemeye çalışacagım, ilginiz için herkese teşekkürler :bravo:

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci
(düzenlendi)

Aynı ses bendede vadı benim kapakların iç kısmında plastik tırnakları dışarıya ittiren bir kıvrımlı çelik tel kullanmışlar onu söküp kıvrimlalrı biraz açınca tırnaklara daha iyi baskı yapmaya başladı ve ses kesilmişti.Bant ve benzeri çözümleri başlangıç için önermiyorum kaza il kapak düşerse kötü olur.Benimkilerden 1 tanesi çalındı 6 aydır arıyorum hala tedarik edemedim servis 72+ kdv fiyat verdiler Ellerindede yoktu.Elinde 2 el kapak bulunan varsa alabilirim benimkinin modeli 66n11 -1000-aa

tarihinde Özcan Cepheci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Mustafa Şahin

kapagın içindeki çeltiklere (dişlere) kağıt bant çekin.aynı sorun bendede wardı...

Yorum bağlantısı
Mustafa Oz

Aynı sorun bendede vardı .Bozuk yollarda tıkırtı yapıyordu.Bant sardım tıkırtı bitti fakat yüksek süratte viraj dönerken uğultu yapıyor.Düzlüğe çıkınca uğultu kesiliyor.Sanırım araç virajı dönerken kapaklar daha fazla rüzgar aldığından uğultu yapıyor...

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ayhan Onaran

Evet bu sorun bende de var.Bugün fark ettim.Araç normal yolda giderken ses yok fakat kaldırım kenarından giderken yada parklı araçların yanından geçerken cam açık ise kutu kola tenekesi ses yapar ya onun gibi sesler geliyor.Boş yola çıkınca kesiliyor.Baktığımda dört jant göbeği de oynar durumda.Düşmeye düşmezler ama bugün bir söküp bakacağım.Bant olayı mantıklı geldi.Başka bir yöntem bulan var mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet bu sorun bende de var.Bugün fark ettim.Araç normal yolda giderken ses yok fakat kaldırım kenarından giderken yada parklı araçların yanından geçerken cam açık ise kutu kola tenekesi ses yapar ya onun gibi sesler geliyor.Boş yola çıkınca kesiliyor.Baktığımda dört jant göbeği de oynar durumda.Düşmeye düşmezler ama bugün bir söküp bakacağım.Bant olayı mantıklı geldi.Başka bir yöntem bulan var mı?

Ayhan, kapaklar orjinal değilse yapabiliyor. Ben olsam, cırtlardım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sani kapak dediğimiz şeyler jantın ortadaki göbekleri..Cırtlanacak bir yerleri yok :) Çelik jantın orta plastik kapağı.

Yorum bağlantısı

Ayhan bey;

Jantın göbeğini çıkartıp,elektrik bantı ile 3-4 tur atarak etrafını bantlayın tırnakların üzerini ses gidicektir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Göbekleri çıkarttım şimdi,demir halka var içlerinde acaba onu biraz açıp tekrar taksak fayda eder mi ki?

Yorum bağlantısı

Göbekleri çıkarttım şimdi,demir halka var içlerinde acaba onu biraz açıp tekrar taksak fayda eder mi ki?

Onuda denedim zamanında,ama bant dediğim gibi kesin çözümdür.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani kapak dediğimiz şeyler jantın ortadaki göbekleri..Cırtlanacak bir yerleri yok :) Çelik jantın orta plastik kapağı.

He, ben bildiğimiz kapak sandım ya :D

Yorum bağlantısı

o zaman demiri çıkartıp bantı dolayıp demiri tekrar takacağız..

Hayır demiri çıkarmadan direk üzerinde bantı sarıcaksınız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...