İçeriğe Yönlendir

Ford Focus Gösterge Paneli

Özden Erdem

Recommended Posts

Özden Erdem

2005 Ford Focus 1.6 TDCİ Ghia arabamın gösterge panelindeki anlık yakıt göstergesi ve ortalama hız bildirmlerinin çalışmadığı farkettim bu özellikler dışında bütün fonksiyonlar çalışıyordu servise götürdüğümde yeni bir gösterge paneli takıp deneme yaptılar ve bütün fonksiyonların çalıştığı görüldü arızanın tamir edilemeyeceği ve yeni bir gösterge paneli takılarak sorunun halledileceği tarafıma bildirildi yeni gösterge panelinin servis fiyatı 2.000 tl ...

Acaba gösterge panelinin içi açılıp arızalı bölüm tamir edilebilirmi bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilirmi?

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Elektrikçilere bi sormak lazım. Dışarıda yapılabilecek bir tamirat ise servise masrafa girmemiş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

beyinden gelen bilgileri ekrana yansıtır o kadar, sadece o bilgiler yok ise, gösterge nasıl arızalı olur anlamadım doğrusu, ilginç bir durum.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Çıkma gösterge araştırabilinir.

Daha ucuza gelir.

Yorum bağlantısı
Özden Erdem

Ortalama hız ve anlık yakıt tüketimi bende yandaki kolu çevirince görünüyor ortalama yakıt tüketimi her zaman 99.9/100 km yazıyor ortalama hız ise 0 yazıyor resetliyorum hareket halinde yada durağan sonuç aynı çalışmıyor serviste bu sıkıntımı dile getirince kendilerinde çalışır vaziyette bir gösterge paneli taktılar ve hepsi çalıştı bu durumda arıza gösterge panelinde içindeki entegre yada devrelerde sorun var dediler ama malum yeni nesil ustalarımızda tamirattan ziyade yenisini takmak daha çok rağbet görüyor.

Gösterge tamir edilebilir tabiki oto elektronikçiler var onlar yapıyor tamirlerini hangi ildesiniz lütfen seçiniz.

SİVAS

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

2005 c-max göstergesiyle aynı değilmi bunlar. eğer öyleyse anlık yakıt yok diye biliyorum, ben bunun yüzünden göstergeyi 2010 modeli ile değiştirmiştim.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

2005 c-max göstergesiyle aynı değilmi bunlar. eğer öyleyse anlık yakıt yok diye biliyorum, ben bunun yüzünden göstergeyi 2010 modeli ile değiştirmiştim.

Evet bizim modellerde anlık hiç bir zaman yoktuki...ort.yakıt var. Oda hiç bir zaman doğru göstermez zaten, ama herkes yakıt tüketimi diye onu yazar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Evet bizim modellerde anlık hiç bir zaman yoktuki...ort.yakıt var. Oda hiç bir zaman doğru göstermez zaten, ama herkes yakıt tüketimi diye onu yazar :)

Ben defalarca ölçtüm ortalama her seferinde doğru çıktı.Sadece 0,1 lt hatalı ölçüm cıktı 2 kere :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Ben defalarca ölçtüm ortalama her seferinde doğru çıktı.Sadece 0,1 lt hatalı ölçüm cıktı 2 kere :good1:

yaklaşık 100 -105 ölçüm yaptım 1 kere doğru göstermedi benim araba. 5,2-5,3 gösterir 5,6 - 5,7 çıkardı pompada gerçeği.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

yaklaşık 100 -105 ölçüm yaptım 1 kere doğru göstermedi benim araba. 5,2-5,3 gösterir 5,6 - 5,7 çıkardı pompada gerçeği.

0,1 lt/100 km hata kadı kızında da olur..Sonuçta bir depoda 0,8 lt gibi fark çıkar 800 km de.

0.8/50=0,016 lt yani bir depeoda %1,6 hata önemsenmeyebilir..

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

Fatih bey, aslında arabada anlık tüketimi destekleyen sistem var, ama ford bunu bir gösterge değişimine bırakmış, göstergeyi değiştirince özellikler geliyor :)

bendede yaklaşık 0.2 lik bir yanılma var oda pombacılardan kaynaklanıyor gibi geliyor. hesabı düzlemek için ha bire fazla dolduruyorlar :D

bu arada gösterge ihtiyacı olan varsa, elimde eski göstergem duruyor, satabilirim :) sadece vidalama yerleri kırıktı galiba, sorun olacağını sanmıyorum, usta biri eski göstergeninkiyle belki değiştirebilir.

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ben yakıtı görünceye kadar dolduruyorum depoyu,sonra çeyrek deponun altına düşünce tekrar alıyorum aynı şekilde yakıtı görene kadar dolduruyorum doğru ölçüm ancak bu sekilde olur.Tabanca atınca doldurmaya devam yani

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

0,1 lt/100 km hata kadı kızında da olur..Sonuçta bir depoda 0,8 lt gibi fark çıkar 800 km de.

0.8/50=0,016 lt yani bir depeoda %1,6 hata önemsenmeyebilir..

Bir inşaat mühendisi olarak sana şöyle bir soru sormamda sakınca varmı? Toki nin yaptığı binalardan %1,6 sı her sene yıklısa bu önemsenirmi önemsenmezmi?

Yada fordun sattığı her 100 arçtan 1,6 sı frenleri hatalı üretildiği için kaza yapsa nasıl olur acaba? 1,6 hata çok yüksek bir puan 2012 yılı teknik verilerine göre...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

ben karışmıyorum pompacıya sadece doldur diyorum, oda kafasına göre dolduruyor :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bir inşaat mühendisi olarak sana şöyle bir soru sormamda sakınca varmı? Toki nin yaptığı binalardan %1,6 sı her sene yıklısa bu önemsenirmi önemsenmezmi?

Yada fordun sattığı her 100 arçtan 1,6 sı frenleri hatalı üretildiği için kaza yapsa nasıl olur acaba? 1,6 hata çok yüksek bir puan 2012 yılı teknik verilerine göre...

Konuyla toki arasında alaka kurmak pek mantıklı gelmedi bana.

Bu risk ancak depremde ortaya çıkacaktır.Ayrıca bu durum tüm imalatlar için geçerlidir sadece A yada B firmasını kapsamaz

ben karışmıyorum pompacıya sadece doldur diyorum, oda kafasına göre dolduruyor :)

Abi doğru hesap için böyle bir dene bakalım sonuç yine 0,4 lt farklı çıkıyormu????

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Tamam Abdurrahman senin dediğin şekilde deniyeceğim. 0.4 lük değilde 0.2 lik yanılma vardı, önce yanlış yazmıştım sonra düzelttim.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Emre Alliş

Konu olarak biraz farklı olsa da benim sorunum, f2 için gösterge panelimin camında su damlacıkları kurumuş içten, bunu temizlemek istiyorum fotoda görüldüğü gibi...sökme takma için biraz inceledim sadece iki vida mı tutuyor bunu yada camın başka şekilde temizlenme yolu varmı??

2012-10-28 14.jpg

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

aslında sökme işlemine giriştim öncesinde fakat ordaki vidaları sökecek alet edavat olmayınca vazgeçtim, başka yerden bunun vidası yada tırnağı varmı diye öğrenmek istedim, takım çantasından biraz bişeyler buldum az sonra deneyecem inş olur.bilgileriniz içinde sağolun varolun :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...