İçeriğe Yönlendir

Dijital Klimayı Nasıl Verimli Kullanabiliriz?

Serdal Soysal

Recommended Posts

Serdal Soysal
(düzenlendi)

Arkadaşlar dijital klimadan max. verim almak için hangi konumda kullanmalıyız?

Kış ayları için.

resimlerin sol üst taraflarında numaralar var ama çok küçük olmuş okunması zor oluyor.Teşekkürler

Ben çoğunlukla 1 nci resimdeki şekilde kullanıyorum.

1p63u.jpg1p64g.jpg

1p683.jpg1p68t.jpg

1p69h.jpg1p69t.jpg

1p6b8.jpg1p6bp.jpg

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

güzel soru. bizde autoya basınca klima da direk devreye giriyor :D autoya basınca sizde de mi öyle

Yorum bağlantısı
Ali Eren

güzel soru. bizde autoya basınca klima da direk devreye giriyor :D autoya basınca sizde de mi öyle

Bizim arabalarda da öyle maalesef. Daha önce bir defa unuttuğum oldu. Kış günü kalorifer yerine klima ile ısındık. Neyse ki çok uzun sürmedi. Çabuk farkettim.

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca

En verimli Isınma sıcak havanın ayaklar seviyesine gönderilmesi ile olur. Camın Buğulanmaması için de bir kısım hava Ön cama yönlendirilmelidir. En iyi soğutma pozisyonu ise klimanın Yüz bölgesine gelecek şekilde ayarlanması gerekiyor. Yalnız soğuk havanın sürekli yüzünüze gelmemesi için hava mazgallarını camlara doğru yönlendirmek sağlığınız için daha iyi olacaktır. Fizik kuralı Isınan hava yukarı, soğuyan hava aşağıya doğru ilerlemektedir.Umarım faydalı olmuşumdur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Evet bizde de öyle yanlız off düğmesiyle kapatıp açarsam on olmuyor.

Bizim arabalarda da öyle maalesef. Daha önce bir defa unuttuğum oldu. Kış günü kalorifer yerine klima ile ısındık. Neyse ki çok uzun sürmedi. Çabuk farkettim.

Bu boş yere yakıt sarfiyatı oluşmuş oluyor sanırım.

22ye sabitleyip öncam+ayak tercihimdir.

Auto konumun damı manuelldemi? Çağlar abi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kış aylarında; 22 sabit, klima kapalı, ayak ve cam konumunda hep açıktır..

Yaz aylarında; sıcaklık dış sıcaklığa göre değişir.. yine ayak ve cam konumundadır..

Yaz ve kış sürekli otomatik konumda kullanıyorum..

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca
(düzenlendi)

Eğer kabinde buğulanma oluşursa klimanın açık olması iyidir. buğuyu alır. Buğulanma yoksa sadece kalorifer yetecektir. Şayet buğulanma oluşuyorsa auto konumunda olup klimanın açık olması iyidir.

Ayrıca Kış aylarında bile olsa klimanın sağlığı açısından ayda 0,5 saat çalıştırlması iyidir diye biliyorum

tarihinde Fikret Karaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sirkülasyon modunda daha az benzin yakarsınız ve daha iyi soğutursunuz. Bunun dışında AUTO her zaman daha çok benzin yakar. Bazı araçlarda AC/OFF ve AUTO aynı anda çalışabilir. Buna bazılarında ECON olarak isim de takılmıştır.

Ön cam ve ayak. Derece dışarıya göre değişir. Mümkün oldukça ben de auto modunu kullanıyorum ama climatronic auto'da havanın üfleneceği yer dahil hiç bir şeyi seçtirmiyor. Kışın a/c açık kullanıyorum genelde.

Bu arada 2012 passata bir klima koymuşlar. 25'e getiriyorsun çok sıcak üflüyor, 24'e indiriyorsun soğuk üflemeye başlıyor. Arası yok ya da biz beceremedik. :D

AC/OFF (eski göstergelerde econ) ve AUTO açık kullan.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

AC/OFF ve AUTO aynı anda çalışabilir. Buna bazılarında ECON olarak isim de takılmıştır.

AC/OFF (eski göstergelerde econ) ve AUTO açık kullan.

Resim 1 de görüldüğü gibi mi? Mehmet Bey.

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benimkinde econ değil a/c var, 2007'lerde econ tuşu var.

a/c kapalıyken auto açık olmuyor diye biliyorum.

Genelde ilk açtığımda acyi açıyorum buğu olmasın diye, duruma göe bir süre sonra kapatıyorum. Kaloriferi de içeri biraz ısınınca kapatıyorum zaten komple.

Oluyor oluyor. Buğu gidermek için cam tuşuna bas. AC ON olur ve AUTO OFF olur. Buğu gidince cam tuşuna yeniden bas eski haline döner.

Bu arada tabi sirkülasyon AC ON haricinde hiçbir zaman devridaimde olmamalı.

Yorum bağlantısı
Sonat Özmutaf

şu auto modunda kalorifer açılsa çok harika olucak :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şu auto modunda kalorifer açılsa çok harika olucak :)

Açık?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Auto modunda hava yönlendrmesi her tarafa eşit mi olmakta?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

aynı evet. O hava kalite sensörünün bir kez bile çalıştığını göremedim. Herhalde buharlı lokomotif arkasından felan gitmek lazım.

Cam bugu gidermeye getirip sonra AC/OFF da yapabilirsin bu da yakıt tasarrufu yapar.

Eski Bora'daki daha başkaydı. Orada ECON ve defrost öncelikliydi.

climatronic.jpg

Sirkülasyon devirdaimde olduğu için ac'yi açıyorum zaten hocam. Hem hızlı ısınsın diye,

Hızlı ısınmaz ki? Daha beter olur. Bir tek buğu içn işe yarar o da cam soğuksa rutubet fazlaysa buzlanma yapar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araçta 3 yetişkin olursa buğudan dolayı klima gerekiyor..

Yalnızken gerek olmuyor hiç..

Yorum bağlantısı
Sonat Özmutaf

Açık?

ben aracımda aouto modu açıkken kaloriferi çalıştıramıyorum sadece klima devreye giriyo bunu nasıl becericeğimide bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca

Auto modunda iken zaten klima kendiliğinden devreye girecektir. Siz sadece üflenen havanın ısı derecesini ayarlayarak istediğiniz ısıyı alabilirsiniz. Kışın daha yüksek ısıyı seçersiniz yazın ise daha düşük ısı miktarını seçebilirsiniz. her iki durumdada klima çalışıyor olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Dışarıdan soğuk havayı az alırsa daha hızlı ısınmaz mı?

..

AC dedin Sirkulasyon demedin ki? Sirkülasyon ise evet. AC ise hayır.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Bende Ön cam düğmesine bastığımda klima otomatik açılıyor.

Diğer türlü de 23 derecede içerisi soğuksa ayaklara veriyor, sıcaksa yukarı veriyor. Auto konumunda dokununca auto'dan çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bugu sıkıntısı geçtiği anda AC yi kapat derim, sirkülasyon kalsın bir süre ama uzun değil. Çünkü buğu başlar.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

İç sirkülasyon uzun süre açık kalınca baş ağrısına neden oluyor yani en azından ben de öyle.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Auto modunda iken zaten klima kendiliğinden devreye girecektir. Siz sadece üflenen havanın ısı derecesini ayarlayarak istediğiniz ısıyı alabilirsiniz. Kışın daha yüksek ısıyı seçersiniz yazın ise daha düşük ısı miktarını seçebilirsiniz. her iki durumdada klima çalışıyor olacaktır.

Evet devreye giriyor ama istersenizde devreden çıkıyor auto ya devam edebiliyor.

Yorum bağlantısı
Fikret Karaca

Evet devreye giriyor ama istersenizde devreden çıkıyor auto ya devam edebiliyor.

+1000

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...