İçeriğe Yönlendir

Kapı Zorla Açıldı,Birdaha Kapanmadı.

Önder Boran

Recommended Posts

Önder Boran
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Bu sabah yine herzamanki gibi aracın yanına indim.(Dün gece Ankara -14 dereceyi gördü. :brr: )Üstünde duran karları temizledim.Buz kazı falan derken arabayı çalıştırayım dedim.Kapıyı açmak için hamlemi yaptım.Kapı açılmadı.Kapının donduğunu anlayıp zorladım.Kapı açıldı.Bazılarına ilginç gelebilir ama arabanın içten ön camındaki buzlarını kazıdım.Nedense 1998 model aracımda olmayan şey bunda hep böyle.Neyse konuya dönelim.Arabayı çalıştırdım.Bilimum uyarılarını verdi.Düşük sıcaklık,kapı açık falan felan.Kapıyı kapatmaya çalıştım kapı kapanmadı.Çat vuruyorum kapanmıyor.Buz çözücü sprey vb. ne varsa denedik ama kapı kapanmadı.Eşim ve oğlumda arabaya bindi ve onlarınki kapandı.Bugünde arabanın randevusu vardı ön tampon ve marşpiyel boyanacaktı.Şaşmaz Oto sanayisine götürmem gerekiyordu arabayı.Uğraşlar sonuç vermeyince (oğlumda geç kalmıştı) mecburen bir elimde kapıyı bir elimde direksiyonu tutarak okula kadar geldik.Bu arada eşimde servisine bindi.Bende bu durumda Şaşmaz'a gidemeyeceğimi düşündüm.Sonradan aklıma bagajda duran plastik halat gibi şeyler geldi.Biraz uğraştım,kapıyı sürücü koltuğu ayarlama demirine tutturdum.Düşme korkusuyla emniyet kemerinide taktım.Zaten sanayiye gitmişken onuda yaptırırım diye yola çıktım.Çünkü arabayı bırakamazdım kitlenmiyordu.Şaşmaza ulaştım.Boya yapılacak olan yere gittiğimde kapı düzelmişti.

Sonuçta neden böyle birşey olduğunu anlamış değilim. :unknw:

Selamlar.

tarihinde Önder Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Merhaba arkadaşlar,

Bu sabah yine herzamanki gibi aracın yanına indim.(Dün gece Ankara -14 dereceyi gördü. :brr: )Üstünde duran karları temizledim.Buz kazı falan derken arabayı çalıştırayım dedim.Kapıyı açmak için hamlemi yaptım.Kapı açılmadı.Kapının donduğunu anlayıp zorladım.Kapı açıldı.Bazılarına ilginç gelebilir ama arabanın içten ön camındaki buzlarını kazıdım.Nedense 1998 model aracımda olmayan şey bunda hep böyle.Neyse konuya dönelim.Arabayı çalıştırdım.Bilimum uyarılarını verdi.Düşük sıcaklık,kapı açık falan felan.Kapıyı kapatmaya çalıştım kapı kapanmadı.Çat vuruyorum kapanmıyor.Buz çözücü sprey vb. ne varsa denedik ama kapı kapanmadı.Eşim ve oğlumda arabaya bindi ve onlarınki kapandı.Bugünde arabanın randevusu vardı ön tampon ve marşpiyel boyanacaktı.Şaşmaz Oto sanayisine götürmem gerekiyordu arabayı.Uğraşlar sonuç vermeyince (oğlumda geç kalmıştı) mecburen bir elimde kapıyı bir elimde direksiyonu tutarak okula kadar geldik.Bu arada eşimde servisine bindi.Bende bu durumda Şaşmaz'a gidemeyeceğimi düşündüm.Sonradan aklıma bagajda duran plastik halat gibi şeyler geldi.Biraz uğraştım,kapıyı sürücü koltuğu ayarlama demirine tutturdum.Düşme korkusuyla emniyet kemerinide taktım.Zaten sanayiye gitmişken onuda yaptırırım diye yola çıktım.Çünkü arabayı bırakamazdım kitlenmiyordu.Şaşmaza ulaştım.Boya yapılacak olan yere gittiğimde kapı düzelmişti.

Sonuçta neden böyle birşey olduğunu anlamış değilim. :unknw:

Selamlar.

Kapı dilini tornavida benzeri uzun bir cisimle açık konuma getirmeniz yeterliydi. Kapı açılmış,ancak nasıl olmuşsa,dil,kilitli gibi davranmaya devam etmiş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Kilit buz tutuyor. Arada olur. Kapıyı açarken eğer mesafede sıkıntı yoksa saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. 1-2 defa ben öyle açmıştım Afşin de. Kilit muhtemelen düzelecektir. Yağmur vya karla karışık yağmurdan sonra don olursa bu durum başınıza gelebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Eski
(düzenlendi)

bugun benimde basima benzer bi olay geldi. once kapi zor acildi. neyse girdim araca kapiyi kapatiyorum kapanmiyor. kapiyi tekrar kapatiyorum yine kapanmiyor. neyseki bikac denemeden sonra kapandi :) araci calistirdim gidecegim yere varinca arabayi kilitlemeye ugrastim bu seferde merkezi kilit araci kilitmedi. neyseki sadece sofor kapisinin kilidini acmistim. digerleri kilitliydi. sofor kapisinida anahtari kullanarak kilitledim artik. hava isinincada hersey normale döndü ;)

tarihinde Eray Eski tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Canı istemiş açılmamış canı istemiş kapanmamış canı istemiş kapanmış hocam oda keyif meselesi :D:) Demekki sizin sprey filan sıktıgınız yerde degilmiş donma.

Hitap şeklini tasvip etmesem de, söylediği doğru... Donmuştur, paniğe gerek yok..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Cam suyuna koyduğunuz antifirize, anahtarı daldırarak, ac kapa yapın. Donmayı geciktirirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kapı kilid mekanizmasının mekanik parçası, kapı içinden donmuş, normalde geri gitmesi gerken birşey gitmemiş, ısınınca düzelmiş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Bugün sabah aynı şey benimde başıma geldi. Bece belki -15,17 derece olmuştur, çünkü antenin kalınlığı abartmıyorum 1 cm vardı belki(Buz ve kıragıdan) Kapılar soğugtan yapışmıştı, zor güç açabildim. Aracı çalıştırdım ve temziledim,tam hareket edeceğim sıra şofor kapısını kapatamadım ve açık vaziyette 3km kadar gittim. Biraz ısınındıktan sonra düzeldi... WD 40 sıksam dış yüzeyden düzelir mi ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Slikon sprey alın Şişesi 15tl gibi bişi...

Tüm kapı ve cam fitillerine Ayrıca kilitlere sıkın..

Wd-40 varsa kapı kilitlerine bu ürünü uygulayın Ama fitiller için Özellikle slikon sprey öneririm.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Aynısı bugün bizim cmax'e de oldu. Bir müddet sonra düzeldi. Transitte tık yok cmax tırt çıktı. :)

Tüm cmaxlar hemde..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Çakır

Önder abi oluyor böyle şeyler , kapanıyor açılmıyor, açılıyor kalıyor , dün ben balkon kapısını açarken az daha kırıyordum , kitlemeye çalıştım olmadı. saç kurutma makinasınıdayadım kilit mekanizmasının oraya , kitledim , sonuç soğuktan sırtım ağrıyor. :)

bizim kapıcıdamı tırt acaba :unsure2::)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Zeytin

Arkadaşlar benim arabada da benzer bir sorun uzun zamandır var.Sol ön kapı içerden biraz zor kilitleniyor ama açılmıyor anahtarla açılıyordu.Fakat diğer sağ ön kapı süper hiçbir sorun yok.Arka kapılar zaten sorunsuz ve ben bir yıldır idare ediyordum.Ama gel görki anahtar zamanla kumandadan bile kilitleyip açmamaya başladı(ben bu arada sadece şöför kapısı açmayıda aktif hale getirmiştim).Şimdi zorla açıp kilitleyip açıyorum kumandayla...Benim sorum şu Benim kapı için (şöför kapısı) 3-4 ay önce gittiğim Rize-Atılgan servis kapının açılıpyapılması işleminin uzun süreceğini ve 250-350 TL arası bir fiata mal olacağını söyledi.Acaba bu kapıyı kaportacı bir arkadaşa söktürüp yaptırma şansı yokmudur?(Bu arada bagaj switch'ini bozulduğunda tamirci bir arkadaşa 15TL gibi bir ücrete yaptırmıştım ki servisin söylediği fiatın onda biriydi neredeyse...)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Boran

Aynısı bugün bizim cmax'e de oldu. Bir müddet sonra düzeldi. Transitte tık yok cmax tırt çıktı. :)

Tüm cmaxlar hemde..

Demekki c-maxlerde bi tırtlık var hocam. :D

Önder abi oluyor böyle şeyler , kapanıyor açılmıyor, açılıyor kalıyor , dün ben balkon kapısını açarken az daha kırıyordum , kitlemeye çalıştım olmadı. saç kurutma makinasınıdayadım kilit mekanizmasının oraya , kitledim , sonuç soğuktan sırtım ağrıyor. :)

bizim kapıcıdamı tırt acaba :unsure2::)

Ercan,valla bu soğukta han kapısı olsa donar diye düşünüyorum.O yüzden bu havalarda kapılara pek elleşmemeli galiba. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Çakır

Ercan,valla bu soğukta han kapısı olsa donar diye düşünüyorum.O yüzden bu havalarda kapılara pek elleşmemeli galiba. :D

hahahah :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Zeytin

Arkadaşlar benim arabada da benzer bir sorun uzun zamandır var.Sol ön kapı içerden biraz zor kilitleniyor ama açılmıyor anahtarla açılıyordu.Fakat diğer sağ ön kapı süper hiçbir sorun yok.Arka kapılar zaten sorunsuz ve ben bir yıldır idare ediyordum.Ama gel görki anahtar zamanla kumandadan bile kilitleyip açmamaya başladı(ben bu arada sadece şöför kapısı açmayıda aktif hale getirmiştim).Şimdi zorla açıp kilitleyip açıyorum kumandayla...Benim sorum şu Benim kapı için (şöför kapısı) 3-4 ay önce gittiğim Rize-Atılgan servis kapının açılıpyapılması işleminin uzun süreceğini ve 250-350 TL arası bir fiata mal olacağını söyledi.Acaba bu kapıyı kaportacı bir arkadaşa söktürüp yaptırma şansı yokmudur?(Bu arada bagaj switch'ini bozulduğunda tamirci bir arkadaşa 15TL gibi bir ücrete yaptırmıştım ki servisin söylediği fiatın onda biriydi neredeyse...)

Anahtarlık söküldü temizlendi şimdi şak kitle şak aç oldu demekki switchler nemden oksit yapmış vay be.Trabzondaki ustama tekrardan teşekkürler...Yalnız kapı birkaç gün daha bekleyecek, malum uzun iş....

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bugün sabah bende kapıları çok zor açtım.Ön yolcu tarafı hariç diğerleri sorunsuz kapandı.Fakat ön yolcu kapısı kiliti kapı açık olmasına rağmen tam açık konuma geçmedi.İçeriden kapı kilitleme düğmesi de kazık gibi olmuştu.Şu şekilde davranarak sorunu hallettim aklınızda olsun.Merkezi olarak tüm kapıları kumandadan kilitle-aç yaptım 1-2 defa daha sonra içeriden kapı açma kolunu 2-3 defa çek bırak yaptım kilit düzeldi..

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Guest Mert Boran

Konuyu açan babamın yazdıklarının aynısı bugünde oldu. Bunun bir çözümü yok mu ? İlla kapı açık mı gideceğiz belli bir süre ? Üstelik bu gece hava -4 derece yani o kadar soğuk değildi. Bu sıkıntı bize arabayı sattırabilir. Peugeotta hiç böyle şeyler olmazdı. :(

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Fatih Erol
(düzenlendi)

Aynı şeyi bu sabah ben de yaşadım, merkezi kilit açtı ama sadece şöför kapısını...Sonra araca bindim kapı kapanmıyor, kilit dillerini oynadım değişiklik olmadı, çalıştırdım arabayı bir iki dakika sonra bir daha kapattım sert şekilde o zaman kapandı oh dedim...İşe gittim, öğlen baktım ısınınca normal, akşam iş çıkışı yine zor kapandı...Daha çok az bir soğuk bu, geçen yıl gibi olursa yandık...Daha önceki otomobillerimde açılmama sorunu yaşadım ama kapanmayan ilk bu...

tarihinde Fatih Erol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...