İçeriğe Yönlendir

Autocad

Ahmet Çinçinkaya

Recommended Posts

Ahmet Çinçinkaya

abilerim ben autocad öğrenmeye başladım benim yararlanacağım dökümanlar var mı yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Ahmet Çinçinkaya

ilk sıkıntımı söylemek istiyorum kare çizdim ama o kareden küpü elde edemedim yardımlarınızı bekliyorum bunun gibi ödev tarzı örnekler üzerinde anlatımlı bir döküman istiyorum

fatih bey yardımlarınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Ahmet Çinçinkaya

arda kardeşim ben makina mühendisliği okuyorum ve makina parçası çizmek için kullanacağım ve öğrneceğim kimse olmadığından çok sıkıntı çekiyorum bir küp çizemedim :(

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ben hazirliktayim seneye lazim olcak baslasammiki acaba ogrenmeye simdiden? Telefona indirdim ama bir halt anladiysam ne oluyum :D

O kadar da değil, telefonla autocad mi olur Mehmet :) s2 değil, s22 olsa, anlamazsın onunla. Lisede çok kullandım ama şimdi pek hatırlamıyorum, extrude diye birşey hatırlıyorum ama :)

Kareyi çizdikten sonra o kareyi seçip, extrude komutuyla yükseklik değerini girerek küpe çeviriyorduk :),

Bir dene bakalım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Autocad ile çizim yapamam ama plot un inceliklerini anlatabilirim...Sanırım küp için başka bir şey yapmak lazım çizimden sonra..Evdeki pc de yok maalesef, şu an aklıma gelmedi...:)

Yorum bağlantısı
Ahmet Çinçinkaya

teşekkür ederim zafer abi sonunda küpü çizdim darısı caminin başına :)) :) artık her küp çizişimde aklıma geleceksin :)

düşünüp cevap yazman yeter serkan abi :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

teşekkür ederim zafer abi sonunda küpü çizdim darısı caminin başına :)) :) artık her küp çizişimde aklıma geleceksin :)

düşünüp cevap yazman yeter serkan abi :)

Cami işlerine Hüseyin Matur bakıyor :p

İşe yaradığına sevindim Ahmet, yanlış hatırlamıyorsam tüm bu temel şekillerin mantığı aynıydı, 2B çiz, 3B'ye çevir. Başarılar sana.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

O kadar da değil, telefonla autocad mi olur Mehmet :)

Bir dene bakalım.

evet zafer telefonda var autocad ben kullanıyorum gayet başarılı diyebileceğim bir uygulama olmasada idare eder çizim yapmak baya zor ama mail gelen dosyaları açıp kontrol edip bakıyorum o işte gayet güzel

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Yok onu Mehmet'e tam anlamıyla öğrenilmez manasında dedim ama kontrol amaçlı falan okunabilir olması iyi birşey.

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

Eğer makine mühendisi adayıysanız Autocad in size mutlaka faydası olur fakat SolidWorks ve Catia gibi programları öğrenin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)

Eğer makine mühendisi adayıysanız Autocad in size mutlaka faydası olur fakat SolidWorks ve Catia gibi programları öğrenin.

+1

nx diye yeni yaygınlaşan bir program daha var kesinlikler öğrenilmesi gereken bir program henüz piyasada fazla kullanıcısı yok, bilenler hemen tercih sebebi oluyor ama çizim programlarının hepsinin alt yapısı autocad mantığı ile çalışıyor yani bu işin alfabesi autocad. autocad'i bilen bir kişinin diğer programları öğrenmesi daha kolay oluyor.

Yok onu Mehmet'e tam anlamıyla öğrenilmez manasında dedim ama kontrol amaçlı falan okunabilir olması iyi birşey.

kesinlikle çok güzel bir şey şirken dışında gelen dosyaları açıp hemen gerekli cevabı verebiliyorum

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağın Özdemir

Kesinlikle katılıyorum bende makina müh. okuyorum.Bir kaç yerde iş maksadında bulundum staj yaptım.Autocad bilmeniz kesinlikle şart ama iyi bir tasarımcı,mühendis olmaksa amaç Solidworks veya Catia öğrenseniz mükemmel olur.Catia biraz pahalı ama bir çok büyük firma bu programı kullanıyor.( TAI,ASELSAN,MAN,MERCEDES...) ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çinçinkaya

tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan Toker

Forumda telif haklarına aykırı durumları paylaşmayalım lütfen... :yes: :yes:

Mesajını sildim Ahmet bu nedenle..

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
arda kardeşim ben makina mühendisliği okuyorum ve makina parçası çizmek için kullanacağım ve öğrneceğim kimse olmadığından çok sıkıntı çekiyorum bir küp çizemedim :(

Autocad öyle ha diye kullanılacak bir program değil öncelikle bunu unutmamak lazım. Makine mühendisliği için önce 2 boyut çizmeye başlamalısın..

Küp çizmeye çalışmak başlangıç için yanlış, ama sana kendi kullandığım Autocad 2004 versiyondan yöntemini anlatayım..

Önce çizdiğin kareyi pedıt komutu ile (PE Kısa yoludur) birleştirmen gerekiyor.

PEDIT>kareden bir çizgi seç, sağ tuş pikle ve çıkan komutlardan join ile bütün çizgileri seç tekrar sağ tuş ile onayla tekrar sağ tuş yap ve Enter..

karenin bütün çizgileri birleşti.

EXTRUDE komutu ile karenin bir çizgisini seç ve sağ tuş yap, senden yükseklik ölçüsü isteyecek, komut satırına istediğin yükseklik ölçüsünü gir ve Enter Enter..

Küp oluştu..

(Ağa olmak ne zor şey arkadaş yaa) :tongue:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)

Autocad öyle ha diye kullanılacak bir program değil öncelikle bunu unutmamak lazım. Makine mühendisliği için önce 2 boyut çizmeye başlamalısın..

Küp çizmeye çalışmak başlangıç için yanlış, ama sana kendi kullandığım Autocad 2004 versiyondan yöntemini anlatayım..

Önce çizdiğin kareyi pedıt komutu ile (PE Kısa yoludur) birleştirmen gerekiyor.

PEDIT>kareden bir çizgi seç, sağ tuş pikle ve çıkan komutlardan join ile bütün çizgileri seç tekrar sağ tuş ile onayla tekrar sağ tuş yap ve Enter..

karenin bütün çizgileri birleşti.

EXTRUDE komutu ile karenin bir çizgisini seç ve sağ tuş yap, senden yükseklik ölçüsü isteyecek, komut satırına istediğin yükseklik ölçüsünü gir ve Enter Enter..

Küp oluştu..

(Ağa olmak ne zor şey arkadaş yaa) :tongue:

agam ne uğraşıyon autocad de küp çizmeye iki boyut için iyi ama üç boyutta soliddi tek geçerim uğraşılmaz autocadle 3 boyutta hem zor hem zahmetli

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

3 boyut çalışacaksan solidworks kullan. ;). Çok hızlı ve kolay öğrenirsin.

Yorum bağlantısı

:good1:

Autocad iki boyutlu çizimler kullanışlı ve güzel bir program.ancak iş 3 boyuta geçince durum değişiyor.Solidworks ve Catia bu anlamda daha başarılı ve kullanışlı programlar.autıcad den üç boyut için kendini hiç sıkma iki boyutlu çizimin mantığını öğrenmen yeterli.sonra diğer programlardan biriyle desteklersin 2 boyutu

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

agam ne uğraşıyon autocad de küp çizmeye iki boyut için iyi ama üç boyutta soliddi tek geçerim uğraşılmaz autocadle 3 boyutta hem zor hem zahmetli

Ben adama Autocad ile üç boyut çiz demedimki, hatta iki boyut ile başla dedim..

Zamane gençlerisiniz ne olacak işi hep kolaydan bitirmeye çalışıyorsunuz. Üç boyut çizdiğiniz bir makineyi kimlere götürüp işleteceksiniz, işleme merkezi ile olmuyor her şey...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Ben adama Autocad ile üç boyut çiz demedimki, hatta iki boyut ile başla dedim..

Zamane gençlerisiniz ne olacak işi hep kolaydan bitirmeye çalışıyorsunuz. Üç boyut çizdiğiniz bir makineyi kimlere götürüp işleteceksiniz, işleme merkezi ile olmuyor her şey...

ağam solidde çizdikten sonra kendisi iki boyuta çeviriyor zaten hatta istersen kesit bile alıyor her noktadan. agam sen biraz çağa ayak uydur. sende bizim gibi gençsin daha tamam ehtiyarlar heyetine girdin ama senin ruhun genç

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

ağam solidde çizdikten sonra kendisi iki boyuta çeviriyor zaten hatta istersen kesit bile alıyor her noktadan. agam sen biraz çağa ayak uydur. sende bizim gibi gençsin daha tamam ehtiyarlar heyetine girdin ama senin ruhun genç

Canım lisanslı 2004 kullanıyorum ve R12 - R14 lerin yanında (Gençler bilmez pek :) ) benim program biçilmez kaftan gibi..

Autocad inventör aldık şirkete çalışamadım, ikonları falan çok tuaf geliyor bana..Tabi biz gençler gibi İngilizce bilmediğimiz için zorlanıyoruz tabi. Sen şimdi abi türkçe yaması var falan diceksin ama bazı şeyler göründüğü dibi kolay olmuyor canım.. ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Canım lisanslı 2004 kullanıyorum ve R12 - R14 lerin yanında (Gençler bilmez pek :) ) benim program biçilmez kaftan gibi..

Autocad inventör aldık şirkete çalışamadım, ikonları falan çok tuaf geliyor bana..Tabi biz gençler gibi İngilizce bilmediğimiz için zorlanıyoruz tabi. Sen şimdi abi türkçe yaması var falan diceksin ama bazı şeyler göründüğü dibi kolay olmuyor canım.. ;)

agam bende ilk autocad öğrenmeye başladığımda daha r12 bilem piyasada yoktu, ikon mikon hak getire hepsini klavyeden yazarak yapıyorduk, maus kulanamıyorduk sen gene iyisin 2004 kullanıyorsun, okulda r12'yi 2 bilgisayara yüklemişlerdi hocamız kullanıyordu onu gördüğümüzde bununla uzay mekiği tasarlanır diyorduk. gelişmeler çok hızlı ilerliyor ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. ingilizece bende de pek yok ama temel sağlam olunca yukarı çıkmak kolay oluyor. autocad ile 1günde yapacağım bir çizimi solidde 2 saatte yapar 2 boyut resimlerini çıkarır birde üstüne kesit alıp ölçülendiririm. en güzel yanı ise montaj olayı bir biri ile çalışan parçaları montaj edip hataları ğarçayı işlemeden görmekte paha biçilemez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...