İçeriğe Yönlendir

Ka - Aşırı Benzin Tüketimi

Ali Tolga Petekkaya

Recommended Posts

Ali Tolga Petekkaya

Merhabalar,

Ford Ka 1.3i Collection 2003 Model araca sahibim. Alalı birkaç ay oldu. Ancak aşırı benzin tüketiyor gibi geldi. Bu işin acemisi de olduğumdan net birşey de söyleyemiyorum. Şöyle açıklayayım:

50 TL'lik(11.4 lt benzin oluyor herhalde) benzinle yaklaşık 120 km yol yapıyorum. Buda km başı yaklaşık 0,42 kuruş ediyor ki internette baktığım kadarıyla aşırı bir tüketim. Sizce problemin kaynağı ne olabilir.

Birde Ankara'da tavsiye edebileceğiniz, güvenilir bir usta var mı aracı gösterebileceğim? Benzin depo kapağında da sıkıntı var. Açarken sorun oluyor. Onu da yaptıracağım.

Tavsiyeleriniz gerçekten çok makbule geçecek. Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Merhabalar,

Ford Ka 1.3i Collection 2003 Model araca sahibim. Alalı birkaç ay oldu. Ancak aşırı benzin tüketiyor gibi geldi. Bu işin acemisi de olduğumdan net birşey de söyleyemiyorum. Şöyle açıklayayım:

50 TL'lik(11.4 lt benzin oluyor herhalde) benzinle yaklaşık 120 km yol yapıyorum. Buda km başı yaklaşık 0,42 kuruş ediyor ki internette baktığım kadarıyla aşırı bir tüketim. Sizce problemin kaynağı ne olabilir.

Birde Ankara'da tavsiye edebileceğiniz, güvenilir bir usta var mı aracı gösterebileceğim? Benzin depo kapağında da sıkıntı var. Açarken sorun oluyor. Onu da yaptıracağım.

Merhaba hoş geldiniz, benzin ölçme hesabı o şekilde yapılmaz.

Önce depo fullenir ve daha sonra 100 km yol yapılır ve tekrar fullenir. aldığınız benzin TL ve LT olarak belirlenir ve yaptığınız 100 km üzerinden hesaplanır. Bunu yaptıktan sonra size yardımcı olacak bir çok arkadaş çıkacaktır.

şaşmazda oto yıldırım var. bir de yüksel otoklinik diye http://yukselotoklinik.com/?cat=1

yüksel oto var internetten araştırın kazasız günler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yukarıda yazdıklarınızdan 100km'de ortalama 9.5lt yakmışsınız gözüküyor ki, nasıl kullandığınızı bilmiyoruz. Herşeyden önce, aracınızın bakımları tamam mıdır?

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Hikmet abimin dediğine katılıyorum. Ayrıca aracınıza en son ne zaman bakım yaptırdınız.Hava filtresi, bujiler aşırı yakıt tüketiminin başlıca etkenidir. :)

Yorum bağlantısı
Ali Tolga Petekkaya

Hikmet Bey, verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı bilgiler benim için. İnşallah dediğinizi uyguladıktan sonra daha net bir fikir sahibi olacağım.

Sani Bey, size de çok teşekkür ederim. Otomobil kullanmaya yeni başladım. Aracı birkaç ay önce aldım. Dolayısıyla araç kullanımında acemiliğim mevcut ve şehir içi kullanım olduğundan yakıt sarfiyatı daha fazla oluyor. Ancak ne kadar acemi olsamda, kendi hesaplamama göre yakıt harcaması aşırı gelmişti. Hikmet Bey'in anlattığı yöntemi uygulayınca daha net bir fikir sahibi olurum. Aracı, dediğim gibi yeni aldım sayılır. Aldığım kişi bakımlarının tam olduğunu söylemişti. Bende satın aldığım kişiye güvendiğimden, aracı gösterme ihtiyacı hissetmedim sonrasında. İnşallah bu yakınlarda Hikmet Bey'in tavsiye ettiği Yıldırım Oto'ya götürüp o konuda da bilgi alacağım.

Tekrar çok teşekkür ederim...

Şahin Bey, cevabınız için teşekkür ederim. Yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi şahsen herhangi bir kontrol yaptırmadım. Belirttiğiniz kontrolleri de yaptıracağım inşallah.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Mutlaka bakımını yaptırın. Kimseye güvenmeyin ;)

Sani Bey, kesinlikle doğru söylüyorsunuz,

Ali Bey, ben de güvenip baktırmamıştım. Bir arıza için ustaya gittiğim zaman antifriz suyunun bile olmadığı ortaya çıktı. Ben ucuz atlattım, siz de aynı hataya düşmeyin hemen ya yüksel ustaya ya da yıldırım oto da engin ustaya gösterin (Engin usta 05077657513)-(yüksel usta 05326532663)

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Arabanınn bakımı, sizin kullanım şekliniz, yük miktarı, şehir içi - şehir dışı kullanım hepsi etkilidir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cenk Soğancı

arkadaşlar merhaba ben yeni katıldım aranıza öncelikle paylaşımlar için teşekkürler gerekli ve iaşesi olan bir forum.

geçtiğimiz temmuz ayında 2000 model ford ka aldım bayandan gayet temiz bi araçtı tek dediği devirli kullanamıyorum o yüzden çok benzin parası verdim ağır geldi satıyorum.

ben aracı aldıktan sonra ben gayet nizami bi şekilde kullanmama rağmen yakıt yinede çok.

şöyle ki;bir depo benzinle şehiriçi 415 km gidiyorum

şehirler arası 500 km gidiyorum.

normalde tüketim şehiriçi 100 km 8 litre tüketiyor

200 km 16 lt

400 km 32 lt

500 km 40 lt --> ka nın deposu

normalde tüketim şehirlerarası 100 km 5 litre tüketiyor

200 km 10 lt

400 km 20 lt

800 km 40 lt --> ka nın deposu

şimdi benim kullanımım sonucuyla fabrika çıkış verilerinin sonucu arasında çok büyük fark var

bugün bujileri ve hava filtresini değiştirdim subop ayarı yaptıramadım zamanım yoktu akşam depoyu fulleyip ibreyi sıfırlayacağım 100 km de tekrar fulleyeceğim bakalım fark olacakmı yinede yazdıklarımdabi yanlışım varsa düzeltmeniz dileğiyle saygılar bu arada ankarada ikamet ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Buji kablolarınızı ve yakıt filtrenizi de kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca fabrika değerini yakalamanız neredeyse imkansızdır.

Oksijen sensörünüzü de yeniletebilir böylelikle yakıtta düşüş gözlemleyebilirsiniz.

Carbon clean'de önerebilirim, giden beygirleri geri getirir.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Önce hoş geldiniz kazasız günlerde kullanın. Arabanız da hayırlı olsun.

Sani Bey gerekeni söylemiş; ama bence kış şartlarında gayet normal (-- yazın 7 LT/100km olur)

hiç kurcalatıp, başınıza iş açmayın derim.

Yorum bağlantısı
Cenk Soğancı

bu 7 litreye düşer dediğiniz şehiriçi mi?şayet öyleyse benim şehiriçi tüketimim 9.6 litre bu kadar mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bu 7 litreye düşer dediğiniz şehiriçi mi?şayet öyleyse benim şehiriçi tüketimim 9.6 litre bu kadar mümkün mü?

Bu çok yüksek. Mutlaka araçta yanlış bir şeyler var.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Evet şehir içi ....

ben dün benzin aldım şu an için ölçümlerim şçyle;

8 lt/100 km veya

1 lt ile 12,5 km yol anlamına geliyor,

ya da 36,5 krş/1 km sarfiyat demek oluyor...

eylül ayında arbayı yeni aldığım zaman 7LT/ 100 km idi ondan sonra da bakım yaptırdım ona rağmen şu anda 8lt/ 100 km ... o nedenle sizin ki gerçekten fazla...

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Bu çok yüksek. Mutlaka araçta yanlış bir şeyler var.

Sani Bey, Merhaba,

Daha önce ki paylaşımlarınız da motor yağı için 5*30 demiştiniz. Ben bakımı yaptırırken ustanın kalfası bir yağ koyacaktı usta da o değil, yukarıdan yağ getir dedi ve koydular (tabii o zaman ne yağ konulması gerektiğini bilmiyordum),

artan yağı da verdiler gerekirse ilave edersin diye , dün akşam baktım 10*40 MOBİL SÜPER 200 olduğunu gördüm.

Eğer yukarııdan gelen uygun olan açık yağı bu kutuya koyarak getirmedilerse 10*40 koymuşlar anlamına gelir.

Ne dersin bir terslik olur mu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hikmet bey, 5-30 veya 10-40 çok sıkıntı çıkarmamalı. Ford'un KA'lar için önerdiği en yüksek değer 10-40 zaten. Daha yükseği problem olabilir. Ancak açık yağ olayını bilemem, onu kontrol etme imkanınızda yok. Bence sonraki değişime kadar böyle devam edin, sonrakinde gerekirse kendiniz alırsınız.

Ben en son 5-30 castrol magnatec koydurmuştum mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cenk Soğancı

neyse buji ve hava filtresini değiştirdim 100 km ölçümünü yaptırdıktan sonra bakalım ne olacak teşekkürler yinede.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

neyse buji ve hava filtresini değiştirdim 100 km ölçümünü yaptırdıktan sonra bakalım ne olacak teşekkürler yinede.

Yakıt filtreniz?

Yorum bağlantısı
Cenk Soğancı

yakıt filtresi,oksjen sensörü,carbon clean,subap ayarı ve baskı balata ayarı bunların hepsini yaptırmam gerek illaki bana işçiliğiyle beraber kaça patlar ki.bunlardan sonra illaki sonuç iyi olur herhalde.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Önce subap ayarı yaptırın, buji tırnak aralığı ve doğruluğunu kontrol ettirn,yaptırması en ucuz ve direkt alakalı 2 husustur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cenk Soğancı

yağ filtesi, hava filtresi, yağ değişimi, subap ayarı,benzin otomatiği bakımlarından sonra 100 km/11 litre olan tüketim 100 km/8 litreye düştü ve rölantideyken stop eden motorun,çok fazla sıkı olan subapların ayarlanmasıyla sorunu çözüldü.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

yağ filtesi, hava filtresi, yağ değişimi, subap ayarı,benzin otomatiği bakımlarından sonra 100 km/11 litre olan tüketim 100 km/8 litreye düştü ve rölantideyken stop eden motorun,çok fazla sıkı olan subapların ayarlanmasıyla sorunu çözüldü.

İşte mutlu son :)

Yorum bağlantısı
Cenk Soğancı

valla çok sevindim ya özellikle arabamı keyif içinde sürüyordum ama şimdi daha keyifli olacak.şimdi ankaralı olan varsa aramızda hava ve yol koşullarını biliyordur bgün.sabah işe gelirken orta halli bir rampaya denk geldim yanımda 60.000 civarı bir araba vardı inanın araba yokuşu çıkamadı ben çatır çatır çıktım valla ford ka ya araba değil diyenlere duyurulur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

Merhabalar,

Haklısın ali yüksek ama şunuda belirtmelisin bu uzun yolda verilen veri mi değil mi ! Lakin kısa süreli yerlere kış ayında gitmek pek mantıklı değil ilk 5 dakikada 40 lt ye yakın eş değer verir tüketim kış aylarında.Sonrası normale döner motor ısındıktan sonra ka da olabildiğince yüksek viteslere erken geç...Bunların kişisel şeyler ama aracın bakımı hepsinden mühim elbet.1-hava filtresi temiz 2-Buji platınum motorcraft orjinal 3-benzin filtresi temiz 4-Oksijen sensörü çalışır olmalı 5-Motor yağı araca uygun olmalı koda göre 6-Rolantisi devrinde 800-900 arası olmalı buna muhakkak serviste baktır bilgisayarda gör

Cenk bey zaten ilk çıkış fabrikanın verdiği değer şehir içinde 8.1 lt kullanma payını koyarsak eskime olarak hadi 9 olsun yarım litreyide bakımda arayabilirsin

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Erol Kandemir

merhabalar açık konu varken konu açmak istemedim. 98 benzinli ka var. Üzerinde  15 inc fifteen 52 jant var. bujilerini değiştirdim belki yakıtta oynama yapar diye ama pek olmadı. 13 kara jant, jant kapağı taksam ve gereken bakımları yapsak düşer mi ki ? Yoksa sonra çare tüp mü taktırsam. Yardımcı olursanız sevinirim SAYGILAR

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...