İçeriğe Yönlendir

Mazot Donma Derecesi

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk

Bildiğiniz üzre aracımda soğukta marşı geç alma gibi bir problem olmuştu ve burda da sizle paylaşmıştım. hatta mazot filtresinden çıkan mazotun da kısa bir videosunu eklemiştim. O günlerde sürekli shell kullandığım için shell teknik destek ekibine telefon ettim ve durumun incelenmesini rica ettim. Gerçi daha sonra araçtaki 4 adet kıdırma bujisinin de patlak olduğunu tahmin edip değiştirdikten sonra şükür bu sorun ortadan kalktı. artık -33 de bile tek kızdırmada tek marşta tk diye alıyor.

Lafı fazla uzatmayayım. Bu gün Shell teknik destek ekibi tarafından arandım. benim şikayetim üzerine inceleme başlatılmış ve mazot temiz çıkmış. Bu konuşma esnasında piyasadaki vipavır yuro dizel ve gtl nin donm derecelerini sordum. Her ikisi içinde -20 den sonra mazotta katılaşma olacağı bilgisini aldıım ve burda da paylaşmak istedim. yani -20 derecelerde mazot artık yoğurt kıvamına geliyor ve marşta veya çalışırken sıkıntı yaratabiliyor.

özellikle bir çok arkadaşın kış aylarında aldığı "motor sistem arızası" nın da sebeplerinden bir tanesi de bu mazot katılaşması.

Güvenli sürüşler....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ertan abi benim geçenlerde yaşadığım durumunda sebebi kesinleşti o zaman. Hatırlarsın seni aramıştım. O an hava -25'ti.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bir ara şel den de mi yakıt alamıyacağız diye korkmuştum ama şimdi içim rahat. hatta benim depoda katkı olmasa numuneyi aracımın deposundan alacaklardı ama katkılı olduğu için istasyondan alındı.

şele devam

"Yakıtı şel den, Akılı Kel den alacan" :D

Ertan abi benim geçenlerde yaşadığım durumunda sebebi kesinleşti o zaman. Hatırlarsın seni aramıştım. O an hava -25'ti.

Tam isabet ali. hatta bugün sabah bizim şirket aracı fokusta da aynı problem oldu. "motor sistem arızası" :D ne yapsın makineler ali bu soğuğa insa zor dayanıyor demir nasıl dayansın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Shell bu konuda iyi. Bende bir konu hakkında mail atmıştım. Hemen ulaştılar.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

bir anda mazot donmayacaktır donma derecesine yaklaştıkça katılaşma başlayacaktır, mantıken bu öyle olmalıdır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Forumda -25 altı dizel için problem denmişti. Kızdırma bujisiyle bikaç kez aç kapa yapılsada bu sıcaklıktan sonra sanırım dizel araç kullanmak imkansızdır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sarı berrak görüntü gider, şekerlenmiş bal gibi, buzlu cama benzer bir görünüme kavuşur, motor çalıştıktan sonra, depoya geri dönen miktarı ile ısındıkça eski haline kavuşur, bazen de hiç çalışmaz dieseller. Hava ısınınca herşey normale döner

Yorum bağlantısı
Koray Kahraman

Arkadaşlar, ben Rafineride çalışan birisi olarak olaya açıklık getireyim. Dizel ürünlerde CFPP (Cold Filter Plug Point) denen Soğuk Filtre Tıkanma Noktası diye anlatabileceğim bir olay vardır. Yasal spesifikasyonlara tam olarak vakıf olmamakla beraber CFPP değeri TS EN 116 test metoduna göre kışın en çok -15 C olması gerekmektedir. Yani -15 C'nin altında yavaş yavaş kristallenme diye tabir edebileceğimiz yapılar oluşmaya başlar ve bu da filtreyi tıkar. Rafinerilerde üretilen 10 ppm kükürtlü dizel ürünün CFPP değeri genelde -15 C ile -20 C arasında olacak şekilde ayarlanır. Eğer CFPP'si -30 C olan bir dizel yakıt bulabilirseniz, -25 C'de herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Bilgilerinize sunarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
bir anda mazot donmayacaktır donma derecesine yaklaştıkça katılaşma başlayacaktır, mantıken bu öyle olmalıdır diye düşünüyorum.

Öyle zaten. -20 ve altında mazot altta çağlar abinin de dediği gibi (bir yerrde benim eklediğim videosu da var. ) beyaz a yakın bir renkte ve ayranın azcık katısı gibi oluyor.

Forumda -25 altı dizel için problem denmişti. Kızdırma bujisiyle bikaç kez aç kapa yapılsada bu sıcaklıktan sonra sanırım dizel araç kullanmak imkansızdır?

Mazotunuz sağlam ise yani içerisinde su yoksa ilk çalıştırma da bu problemi yaşarsınız. kızdırmalarınız sağlam ise ilk çalıştırmada da bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. benim kızdırmalar değiştikten sonra -33 de tek marşta aldı. ilk marşı alınca mazotun hareket kazanmasından dolayı depoda veya gelen mazotta bir sıkıntı olmuyor. Ancak transitlerin bazı modellerinde filtreye gelen yakıt hortumlarından bir tanesini altta açıktan getirmişler(direk rüzgara maruz kalıyor) bu nedenle yollarda çok sık görürüz altında bir ateş yanan transit :)

sarı berrak görüntü gider, şekerlenmiş bal gibi, buzlu cama benzer bir görünüme kavuşur, motor çalıştıktan sonra, depoya geri dönen miktarı ile ısındıkça eski haline kavuşur, bazen de hiç çalışmaz dieseller. Hava ısınınca herşey normale döner

+1

Arkadaşlar, ben Rafineride çalışan birisi olarak olaya açıklık getireyim. Dizel ürünlerde CFPP (Cold Filter Plug Point) denen Soğuk Filtre Tıkanma Noktası diye anlatabileceğim bir olay vardır. Yasal spesifikasyonlara tam olarak vakıf olmamakla beraber CFPP değeri TS EN 116 test metoduna göre kışın en çok -15 C olması gerekmektedir. Yani -15 C'nin altında yavaş yavaş kristallenme diye tabir edebileceğimiz yapılar oluşmaya başlar ve bu da filtreyi tıkar. Rafinerilerde üretilen 10 ppm kükürtlü dizel ürünün CFPP değeri genelde -15 C ile -20 C arasında olacak şekilde ayarlanır. Eğer CFPP'si -30 C olan bir dizel yakıt bulabilirseniz, -25 C'de herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Bilgilerinize sunarım.

Dün teknik servisteki arkadaşların ilettiği mesajın aynısı diyebiliriz. sağolun.. Ancak bildğim kadarı ile -20 üzerinde kıvam yitirmeyen disel yok şu anda. dün akşam Shell e yazdım üretsenize diye bakalım ne diyecekler :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bir ara -35'lerden bahsediyorlardı, hani..

Aslında tam olarak donma denemez de hocam katılaşma diyelim, -20 den sonra başlıyor. Ama mazot, dediğim gibi gece -40 ları görmüş (39) aracı sabah -33 de tek marşta çalıştırdı.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Ertan Çabuk

Benzin+LPG çiçek çiçek :D her havada tık diye çalışıyor maşallah :nazar::D

Çalışıyor ama kışın LPG sini kullanamıyorsun :)

12 lt ortalama kışın adama illallah dedirtiyor :D

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Eğer CFPP'si -30 C olan bir dizel yakıt bulabilirseniz, -25 C'de herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Bilgilerinize sunarım.

Bu mazotun bu değerini nasıl anlayacağı tüketici olarak

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Eğer CFPP'si -30 C olan bir dizel yakıt bulabilirseniz, -25 C'de herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Bilgilerinize sunarım.

Bu mazotun bu değerini nasıl anlayacağı tüketici olarak

Yakıt firmalaının müşteri hizmetlerini arayıp sorabilirsiniz. Ancak sonradan öğrendiğim piyasadaki tüm yakıtlardaki donma derecesi (daha doğrusu katılaşma) -20 olarak ayarlanıyor. Hatta shell e yazı yazmıştım ki kışın daha düşük sıcaklıklara dayanıklı mazot üretin karlı çıkarsınız diye :)

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Selçuk Bakış

Yakıt firmalaının müşteri hizmetlerini arayıp sorabilirsiniz. Ancak sonradan öğrendiğim piyasadaki tüm yakıtlardaki donma derecesi (daha doğrusu katılaşma) -20 olarak ayarlanıyor. Hatta shell e yazı yazmıştım ki kışın daha düşük sıcaklıklara dayanıklı mazot üretin karlı çıkarsınız diye :)

Abi ne oldu bu iş? Üretememişler mi halen, 4 yıl geçmiş üzerinden. Dün benim filtre donmuş, bugün değiştirdik serviste. katkı vs önerin var mı? Katılaşmayı geciktirmek için. Bu arada Hort  :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi ne oldu bu iş? Üretememişler mi halen, 4 yıl geçmiş üzerinden. Dün benim filtre donmuş, bugün değiştirdik serviste. katkı vs önerin var mı? Katılaşmayı geciktirmek için. Bu arada Hort :D

Yok.

Sanayii de bir yerde gazyağı satılıyor al ve kat.

30 a dayanacak mazot yok [emoji16]

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yok.

Sanayii de bir yerde gazyağı satılıyor al ve kat.

30 a dayanacak mazot yok [emoji16]

Mazot filtreside değişti ya tıkır tıkır çalışıyor Abi bir daha yaparsa katayım o vakit. Bu arada servise aynı problemden bir sürü araç gelmişti, şikayetleri aabii araba gaz kesiyor neden  :D daha sıfır aldıydık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Mazot filtreside değişti ya tıkır tıkır çalışıyor Abi bir daha yaparsa katayım o vakit. Bu arada servise aynı problemden bir sürü araç gelmişti, şikayetleri aabii araba gaz kesiyor neden :D daha sıfır aldıydık.

Yarın yağmazsa yine yapacak. Hazır ol [emoji16]
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yarın yağmazsa yine yapacak. Hazır ol [emoji16]

Duldaya park edecem bu sefer  :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...