İçeriğe Yönlendir

2012/1 Motorlu Taşıt Vergisi

Murat Ayar

Recommended Posts

Murat Ayar

Arkadaşlar merhaba.Aranıza yeni katıldım. Sizlere danışmak istediğim eşim için kasım 2011'de 2007 model koltuklu fıesta van satın aldım.Ruhsatta aracın ağırlığı 1500 kg yazmasına rağmen 2012/1 vergi ödemesi 521,50 tl olarak tahsil edildi.www.gib.gov.tr den sorgulama yaptığımda kriterlere göre 6 aylık vergi tutarı 259.00 tl olarak çıkıyor.Aynı model araca sahip arkadaşlarda ödenen vergi tutarı nedir,yazarsanız sevinirim.Eğer vergi tutarları böyle yüksekse aracımız temmuzu görmeden satılacak galiba.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bunun fiesta olarak görme İbrahim.. Bu bir ticari...

Ancak.. panelvan mı yoksa kamyonet mi onu anlamaya çalışıyoruz..

Yorum bağlantısı
Murat Ayar

Ruhsattaki koltuk sayısı 2 vede ödenen rakam 6 aylık tutar.

araç ruhsatta kamtonet olarak geçiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracın kendi ağırlığı ve istiap haddi ne kadar. ?

Ruhsatta ayrı ayrı yazar..

Yorum bağlantısı
Murat Ayar

aracın kendi ağırlığı 1060 kg istihab haddi 1500 kg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ödediğiniz vergi doğru...

MTV de bir kaç ana kriter vardır...

Sadece kamyonet sınıfına değinecek olursak, Araç kapalı kasa ve 2 sıra koltuklu ise panelvan olarak vergi öder.. Bu durumda aracın yaşı ve motor silindir hacmi önemlidir..

Araç tek sıra koltuklu ise toplam ağırlığına bakılır, aracın kendi ağırlığı ve taşıdığı yük toplanır.. yaşı ile değerlendirilir..

Buna göre sizin aracınızın ruhsatında, 1+1 kişilik yer olduğuna göre arkadaki koltuklarınız kayıt dışıdır.. Yani aracınız belge olarak panelvan değil kamyonettir..

Ağırlığa göre de.. 1501-3500 km sınıfında olduğunuz için ödediğiniz vergi doğrudur...

Panelvan olsa idi.. 384 lira ödeyecektiniz..

Bir de sevindirici haber vereyim..

Seneye yaştan dolayı ciddi bir düşüş olacak...

Yorum bağlantısı
Murat Ayar

Mehmet bey aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. 2.taksiti ödeyip seneye bakamak lazım artık . iyi günler diliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...