İçeriğe Yönlendir

Elektrik Faturasında Ki 5 Bedel Tüketiciye Iade Edilecekmiş.

Yasin Karataş

Recommended Posts

Yasin Karataş

409002_319738984729893_244699425567183_826837_717628660_n.jpg

''Anayasa ve kanunlara aykırı olarak abonelerden alınan 5 kalem bedelin tüketicilere geriye dönük iadesine karar verildi. Bu kararla tüketiciler her faturalarında ortalama yüzde 30 civarında fazladan ödenen bedelleri geriye dönük olarak alabileceklerdir''

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti' tarafından başvurusu haklı bulunan Avukat Muhammet Kadir Karaçelebi için lehine verilen karar emsal niteliğindedir, tüm tüketiciler haklarını kendilerinden tahsil edilen bedeller ile söz konusu bedellere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen ücretlerin yasal faizi ile birlikte bu kararı örnek göstererk alabilirler....

Elektrik faturasındaki tüketiciye iade edilmesine karar verilen 5 bedel :

1-kayıp kaçak bedeli,

2-dağıtım bedeli6

3-personel satış hizmet bedeli,

4-personel sayaç okuma bede

5-iletişim sistemleri bedeli

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tüketici hakem heyeti borudur. Aldatmacadır.

not: Şu "ki" leri doğru yazalım yahu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

17 yıldır aynı evdeyiz. Aylık ortalama 70 TL elektirik geliyor. %30'ı 21 lira yapar. Yıllık 252 TL, 17 yılda 4300 TL gibi bir para yapar. Geçmiş yılları o günün pasıyla verirlerse değeri kalmaz. 4300 TL 2000'e iner.

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Versinler de kaç para verirlerse versinler artık :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

İnanasım yok. Bu hükümetin vereceğini sanmam.

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Tüketici hakem heyeti borudur. Aldatmacadır.

not: Şu "ki" leri doğru yazalım yahu.

Gözden kaçmış hocam.

İnanasım yok. Bu hükümetin vereceğini sanmam.

Bilmiyorum ki :unsure2: dikkatimi çekti sizlerle paylaşmak istedim.İnşallah verirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Tüketici hakem heyetlerinin en büyük hatası, kendi kendilerini vurmaları. Hep fakirin yanında olacağız diye taraflı karar verip yeterli kaliteli inceleme yapmıyorlar. Bu da zaman içinde (kısa zamanda) mahkemelerce güvenilirliklerini kötü etkiledi.

Bizim polisimizin, hakem heyetimizin vs en büyük hatası bu hatadır. Robin Hood rolü üstlenmektir. Hakimlerde nisbeten az. Onlar da cezayı azaltmaya, topu taça atmaya çalışıyor her daim. Sanki KAMU bir düşman :)

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Geçen gün haberlerde bununla ilgili bir haber yayınlandı. Artık o haksız alınan değerlerin olduğu bölüm faturalardan kaldırılacakmış ama yine kullanım bedeline eklenip alınacakmış. Biz ne alındığını görmeyeceğiz. Onlar bilecek. Görürsek hakkımızı ararız :)

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Tüketici hakem heyetlerinin en büyük hatası, kendi kendilerini vurmaları. Hep fakirin yanında olacağız diye taraflı karar verip yeterli kaliteli inceleme yapmıyorlar. Bu da zaman içinde (kısa zamanda) mahkemelerce güvenilirliklerini kötü etkiledi.

Şimdi ne yapalım hocam,emsal teşkil ediyor falan demişler.Başvursak alamaz mıyız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Emsal yargıtaydan olur.

Geçen gün haberlerde bununla ilgili bir haber yayınlandı. Artık o haksız alınan değerlerin olduğu bölüm faturalardan kaldırılacakmış ama yine kullanım bedeline eklenip alınacakmış. Biz ne alındığını görmeyeceğiz. Onlar bilecek. Görürsek hakkımızı ararız :)

Buna dava açılırsa geri koydurulabilir belki.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Hiç umudum yok verileceğinden, hepsini toplayıp tek kalem yaparlar, ona da bir kılıf bulup vermezler.

(çok mu umutsuz yazmışım ne) :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Kaçak elektriğin cezası da hapis olmaktan çıktı. Yakalanırsan bedelini ve cezasını ödeyeceksin. Asıl önemli olan bu. Uygularlarsa daha verimli olabilir. Binlerce adamı hapse atamazlardı. Bu nedenle de işlem yapamıyorlardı.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Hiç umudum yok verileceğinden, hepsini toplayıp tek kalem yaparlar, ona da bir kılıf bulup vermezler.

(çok mu umutsuz yazmışım ne) :)

Alıyım da sana da bir tane pamuk şeker alırım Ceylan plazmadan :D

Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Alıyım da sana da bir tane pamuk şeker alırım Ceylan plazmadan :D

Degil degil dedigimi anlamadın Yasin Bey. , logardan çıkan kütüğü gördün mü sen? :D :D

tarihinde Ali Satılmış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Degil degil dedigimi anlamadın Yasin Bey. , logardan çıkan kütüğü gördün mü sen? :D :D

Gördüm gördüm!! ilk gören de şu an o kütük.Neresinde diye sorma.Anladın sen onu :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Gördüm gördüm!! ilk gören de şu an o kütük.Neresinde diye sorma.Anladın sen onu :D

Anlamaz mıyım hiç. Kütük sahibinin yanındakiler de hala çıkarmaya çalışıyorlar kütüğü. ;)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Ahmet espiri niyetli yazdığını düşünüyorum ama forumu google okuyor yani kısa kaçak elektrik tarifi vermen burada uygun değil. ;)

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Nasıl olsa faturadan düşme yoluyla iade ederler.

Faturalar şişer bizde geri aldık sanırız.

Yorum bağlantısı

Borucunuz varsa almak için 3-5 katı masraf ederler yinede alırlar,ama size borcu varsa sürüm sürüm süründürürler,en sonunda vazgeçersiniz :)

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Kişisel dava açmak lazım. Oda bi davanın 160 tl masrafı var. Kazanırsan 50 tl geri dava parası alıyorsun. 100tl gitti. Fatura parasından 100 tlnin altında alırsanız zarardasınız.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Başka bir isimle başka bir kesinti başlatırlar.Alacaklarımız da oradan mahsup edilir.Elde var sıfır..

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Tüketici hakem heyeti kararları hem bağlayıcıdır, hem de bağlayıcı değildir ülkemizde :) Eğer bireysel bir konu için başvurduysanız ve haklı çıktıysanız, tüketici hakem heyeti lehinize verdiği kararı hem size hem de şikayet ettiğiniz kuruma gönderir. Siz bu kararla ilgili kuruma gidip karar verilmiş yaptırımı (geri iade, değişim vs.) uygulatmak isteyebilirsiniz. Bazı firmalar konuyu uzatmak istemez, hakem heyeti kararını dikkate alır, kararını uygular.

Ancak karşı taraf kararı kabul etmeyip, konuyu tüketici mahkemesine taşıyabilir. Orada konu daha ciddi bir şekilde incelenir. Oradan çıkan karar bağlayıcıdır.

Bu olayda da elektrik idareleri aynı yolu izleyeceklerdir. Hakem heyetleri ne kadar aleyhlerine karar verse de, binlerce kişinin başvuruları ile uğraşmamak için tüketici mahkemesine gidip kendi lehlerine bir karar için mücadele edeceklerdir.

Bunun en büyük örneğini Türk Telekom'da da görmüştük. Birçok kişi sadece internet kullandığı hattının sabit ücretini iptal ettirmek için tüketici hakem heyetlerine başvurmuş, lehlerine karar verilmişti, ancak sonrasında Telekom konuyu tüketici mahkemesine taşımıştı ve ardından Telekom lehine bağlayıcı kararlar çıkmıştı.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...