İçeriğe Yönlendir

Elime Gelmeyen Trafik Cezası

Emre Bozkurt

Recommended Posts

Emre Bozkurt

Arkadaşlar bugün itibarı ile gecen sene şubat ayından 2 adet park cezam olduğunu gördüm. Elime herhangi bir makbuz gelmediğinden doğal olarak haberim yoktu ve bu ceza katlanıp şuan 105 tl olmuş durumda. Hala elimde bu cezalarla ilgili makbuz bulunmamakta. Ben bu ceza ile ilgili trafik ceza mahkemesine dilekçe yazıp itiraz etsem bir yaptırımı olurmu. Malum bu devlet kafasına göre faizler , haksız cezalar ve mecburi yaptırımlar devleti. Şuan itibarı ile cezalarım 1 yılı geçmiş durumda ve doğal olarak %25 erken ödeme indiriminden faydalanamıyorum. Bu tarz bir olay başına gelen arkadaşlar varmı , veya ne önerirsiniz. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

15 gün içinde tebliğ edilmeyen cezalar geçersizdir diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Bozkurt

15 gün içinde tebliğ edilmeyen cezalar geçersizdir diye biliyorum.

Bende böyle biliyordum internetten araştırdım ve bu yasanın geçerli olmadığını okudum. Bu tarz davalar için trafik ceza mahkemelerine başvuru yapmamız gerekiyormuş sanırım itiraz dilekçesi ile. Ama bir yaptırımı olurmu ki ? İzmirde trafik ceza mahkemeleri hangileri ve nerde bunları bilmiyorum malesef.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu tip cezalar size tebliğ edilmese bile tebliğ edilmiş sayılır.Yani durum şöyle; bağlı olduğunuz mahalledeki muhtara bu ceza tebliğ edilmiştir.Bu da yasal olarak size tebliği yapılmış olarak işlem görür.Ödemekten başka çareniz yok.

Mantıklı değil ama işte bu gibi durumlardan dolayı adresimizi güncel tutmak,gittiğimiz mahallede muhtara kayıt yaptırmak,en kötü ihtimalle bir kaç ay da bir muhtara uğrayıp adımıza gelmiş bir zarf var mı diye sormak,başka adrese giderken kayıtlı olduğumuz muhtardan nakil kağıdı almak gerekiyor.Yoksa bu ve buna benzer sıkıntılar ortaya çıkıyor..Ayrıca hiç bir şey yapamıyorsanız GİB üzerinden ara sıra cezalarınızı mutlaka sorgulayın.Geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Peki aracınızın ruhsatının kayıtlı olduğu adres şu anki oturduğunuz adresmi.Yani ruhsatta yazılı olan adrese ceza gidiyor. Adres doğruysa teslim ediliyor. Yanlışsa ne oluyor bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Peki aracınızın ruhsatının kayıtlı olduğu adres şu anki oturduğunuz adresmi.Yani ruhsatta yazılı olan adrese ceza gidiyor. Adres doğruysa teslim ediliyor. Yanlışsa ne oluyor bilmiyorum.

Adres doğru yada yanlış olayına bakılmıyor ki.Ruhsatta yazan adres neyse oraya tebligat yapılıyor.Kişi adres de değilse muhtara gidiliyor.Muhtar kabul ediyor yada etmiyor.Kişi nakil almışsa gittiği adrese yönlendiriliyor.Yok nakil almadan gitmişse muhtarda kabul etmezse ruhsatta ki adres değiştirilmediği için yine suçlu oluyor ve gelen cezayı ödemek zorunda kalıyoruz..Çünkü güncel adresi bizden bekliyorlar..Girip nüfusa dayalı adres kayıt sisteminden bakmıyorlar.Durum bu..

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Ceza muhtemelen 7201 Saylı Tebligat Kanununa göre süresi içinde tebliğ edilmiştir. Belki aracınızın hatalı park edilmiş halde fotoları bile çekilmiştir. Cezanız yazıldığı günden itibaren 7 gün içerisinde tebliğ edilmek üzere ilgili birimden çıkmamışsa bir ihtimal iptal olabilir. Ancak yazıldığı günden itibaren 7 gün içinde tebliğ edilmeyen ceza iptal olur, tam bir şehir efsanesidir buna kesinlikle inanmayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Adres doğru yada yanlış olayına bakılmıyor ki.Ruhsatta yazan adres neyse oraya tebligat yapılıyor.Kişi adres de değilse muhtara gidiliyor.Muhtar kabul ediyor yada etmiyor.Kişi nakil almışsa gittiği adrese yönlendiriliyor.Yok nakil almadan gitmişse muhtarda kabul etmezse ruhsatta ki adres değiştirilmediği için yine suçlu oluyor ve gelen cezayı ödemek zorunda kalıyoruz..Çünkü güncel adresi bizden bekliyorlar..Girip nüfusa dayalı adres kayıt sisteminden bakmıyorlar.Durum bu..

Abi bu yüzden trafikten adresin güncellenmesi şart bence.Ama bir çoğumuz TUİK ten bile güncellemiyoruz :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Abi bu yüzden trafikten adresin güncellenmesi şart bence.Ama bir çoğumuz TUİK ten bile güncellemiyoruz :)

Evet ama bence burada art niyet olduğunu düşünüyorum.Ruhsatta adresi yazması bence saçma bir uygulama.TC numaramız yazıyor zaten.Yapılacak tebligatlar da TC numarası nereye kayıtlı ise oraya yapılmalı.Bu çok zor bir şey değil.Ama böyle olunca da ruhsat yaprağı yenileme olayı kalmadığı için 60-80 tl alamıyorlar..Tüm devlet dairelerinin tebligat yapacakları zaman tuik.gov.tr yi baz almaları gerekiyor.Zamanla olur elbet ama bizler görür müyüz bilemiyorum :)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Geçmiş olsun, her sene bir park cezam vardır.

2004 Nisan ayında FSM köprüsünden OGS kısmından geçmiştim 2005 Temmuz ayında 84TL olarak ödedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Evet ama bence burada art niyet olduğunu düşünüyorum.Ruhsatta adresi yazması bence saçma bir uygulama.TC numaramız yazıyor zaten.Yapılacak tebligatlar da TC numarası nereye kayıtlı ise oraya yapılmalı.Bu çok zor bir şey değil.Ama böyle olunca da ruhsat yaprağı yenileme olayı kalmadığı için 60-80 tl alamıyorlar..Tüm devlet dairelerinin tebligat yapacakları zaman tuik.gov.tr yi baz almaları gerekiyor.Zamanla olur elbet ama bizler görür müyüz bilemiyorum :)

Bu konuda haklısın. Geçen sene aracın vergisini internet bankacılığından ödedim. Ama 10 gün geçti vergi dairesinden borcum silinmiyor. Vergi dairesine gittim. Sorunu anladım bana ne deseler beğenirsiniz. Vergi dairesinden adresiniz güncellenmediği için bankadan gelen veriler doğrultusunda Tuikteki adresle verigi dairesindeki adres uyuşmadığı için sistem parayı kabul etmiyor dedi. Sorduğum sorular :

1- Sistem benim adresimi tuikten kontrol edebiliyorsa peki niye sizdeki sistem bunu otomatik olarak güncellemiyor dedim.

cevap: Siz gelip güncellemeniz gerek dedi.Aksi takdirde 30 tl ceza işlemi uygulanır dedi. Biz şimdi yapmıyoruz size dedi. (İçimde lütfettiniz zate 500 tl 10 günlük faizini yedik zaten)

2-Peki ben adres değiştirdiğimde tüm resmi kurumlardan adresmi değiştirmemmi gerek dedim.

Cevap: Bizde evet.

3-Peki TC kimlik tutuyor adım soyadım tutuyor daha ne diye adres sorgulatıp bana 10 günlük ceza ödetiyorsunuz.

Cevap: Sistem bunu gerektiriyor dedi.

Sistemlerine sadece bir kod satırı yazmak bu kadar zor. İf ((TC Kimlik== Tuikteki TC kimlik) and (bizdeki adres<>Tuikteki Adres)) update bizdekiadres=Tuikteki adres falan filan :D

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Hangi devlette yaşıyorsunuz?

Zambia :p

Bu tebligat meselesi çok tehlikeli bir konu. Muhtarlar bilinçsiz, tebligatları alıp vatandaşlara bilgi vermeyenler çoğunlukta. Adama gidiyorsun "bana kaaat gelmedi" diyor, bakıyorsun muhtara tebliğ. Bu konuda muhtarlara sorumluluk verilmesi lazım, olan sorumlulukları artırılması lazım.

Ayrıca adres kayıt sistemi MERNİS'e adres bildirmediğiniz veya yanlış bildirdiğiniz takdirde 600 TL'nin üzerinde cezası var. Bilgi mahiyetinde not düşelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

2006 yılında aydından ankaraya gelirken denizlide ceza yedim radardan. üstüne 4. arabayı aldım ceza yok piyasada. Makbuzu kaybettiğim için ödeyememiştim....

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cengiz Aratemur

Buna benzer bi olay şimdi abimin başında.bugün maliyeden bir mektup geldi.

mektupta:sahibi bulunduğunuz taşıta ilişkin idari para cezasının ödenmediği veya

eksik ödendiği tespit edilmiştir diye.devamı varda ben kısa kestim...haciz vs...

gib.gov.tr üzerinden baktığımda 1 adet ceza görünüyor.tutanak tarihi ve tebliğ tarihi aynı,abim emim o tarihte ceza yemedim.

ve elime bi ceza tutanağı ulaşmadığına dair.bu ceza ne olabilir bi bilginiz var mı?yada bi hata olabilir'mi.resim1r.png

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun..Ben şunu merak ettim bu ceza sistemde daha önce gözükmüyor muydu ?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

ekim 2011 de ogs den geçtim, elime beyan gelmedi fakat gib.gov dan baktığımda cezam görünüyor(şu güne kadar görünmüyordu), bunu nasıl yatırabilirim ya da beyan olmadığı için ne yapmam gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

ekim 2011 de ogs den geçtim, elime beyan gelmedi fakat gib.gov dan baktığımda cezam görünüyor(şu güne kadar görünmüyordu), bunu nasıl yatırabilirim ya da beyan olmadığı için ne yapmam gerekiyor?

Bu ceza sistemde gözüküyorsa kesinleşmiştir.Yani size tebligatı yapılmış sayılmıştır.Araştırın ama sonucun değişeceğini sanmıyorum ödemek zorunda kalacaksınız gibi duruyor.Ruhsat adresine tebligatlar yapılıyor.Daha önce buna benzer bir konuda yine yazıp çizmiştik.Gİb üzerinden beyanlı olarak ödeme yapılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Emin Önal

OGS'den geçtim derken cihaz var,kontur yeterli iken mi geçtiniz, yoksa kaçak geçiş mi yaptınız ?

Sanırım cezanın doğru olduğunun farkındasınız ve ödemek istiyorsunuz..

Gib sayfasında "ceza bilgileri" sayfasındaki cezaya ilişkin bilgiler (DÜZENLEME TARİHİ-TEBLİĞ TARİHİ-SERİ/SIRA NO) ile "beyanlı trafik cezası ödeme" sayfasını doldurarak ödeyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

sanırım durumu yetersiz açıkladım şöyle izah edeyim: sinop' tan istanbul'a geliyordum çamlıca gişelerine geldim ki kgs kartımda 9 lira kalmış geçiş ücreti ise 13,50 lira. tabi hemen yan taraftan kan emiciler çıktı abi şu kadar ver geç falan, 'mağdur' bir sürücü geldi aman dikkat edin benim paramı aldılar kaçtılar dedi, bunun üzerine ogs den kaçak geçeyim cezamız neyse çekeriz dedik. şimdi elimde beyan veya makbuz herhangi birşey yok ama gib.gov dan kontrol ettiğimde bugün cezamı gördüm. şimdi bu cezayı ödemek istiyorum, makbuz olmadan elden herhangi bir kuruma ödeyebiliyor muyum, plaka ya da tc kimlik no ile?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...