İçeriğe Yönlendir

Çocuğuna Bu Isimleri Verenler Altın Alacak!

Fahrettin Karakoç

Recommended Posts

Ayhan Onaran

kafayı çalıştırıp 2 ismi birden koyacaksın 2 cumhuriyet garanti..Göbek adı da var bu işin :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

İyi fikir. Neleri kaybettiğimizin farkında bile değiliz oysa. Çok saçma gelen isimler var şimdi belki komik: Satılmış, Yosma gibi. ( Yosma Esmeyi yanlış yazan memurun işi de olabilir) Eskilerden birçok isim yok artık. Celaleddin, Tamer aklıma gelenlerden bir kaçı..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Çocuğa Temel ismini koy, çocuk büyüyünce 'Baba bana bu ismi niye koydun herkes okulda dalga geçiyor' diye sorunca ne cevap verecekler merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İyi fikir. Neleri kaybettiğimizin farkında bile değiliz oysa. Çok saçma gelen isimler var şimdi belki komik: Satılmış, Yosma gibi. ( Yosma Esmeyi yanlış yazan memurun işi de olabilir) Eskilerden birçok isim yok artık. Celaleddin, Tamer aklıma gelenlerden bir kaçı..

Hocam Maraş'ta da Ökeş ismi için geçerli bir durum. Ben gelmeden Ökkeş ismi çok olur dediler. 1800 öğrenciden neredeyse 1-2 tane var. Hacı ismi sayıca çok fazla.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Bende çocuğumun ismini bu isimlerden koysam banada gönderirler mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çocuğa Temel ismini koy, çocuk büyüyünce 'Baba bana bu ismi niye koydun herkes okulda dalga geçiyor' diye sorunca ne cevap verecekler merak ediyorum.

Oğlum bir cumhuriyet altın vereceklerdi der artık :D

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş
(düzenlendi)

Soy ismi SATILMIŞ olanlar var forumumuz da Fatih hocam.Yanlış anlamasın sonra :D :D :p :p

tarihinde Yasin Karataş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Yo kesinlikle öyle aşağılamak incitmek gibi bir niyetim yok öyle anlaşıldıysam arkadaştan özür diliyorum. İsmimizi ve soyismimizi kendimiz seçmiyoruz. Aklıma gelen bir örnekti sadece.İç anadolu da satılmış ismi çokça var bildiğim kadarıyla. Ne amaçla konulur öğrenmek isterdim şahsen. Bir kahraman ismimidir, yoksa başka bir özelliğimi var artık bilemiyorum. Temel, Dursun bizim has adamlar. İsimler de kültürümüzün bir parçası. Bizim okulda da hiç Ökkeş yok. Dedem , Amcam, kardeşim, iki halamın çocukları hep Ökkeş oysa. Ökkeş ismi sahabe ismi bu civarda bileyenler için. Ukkaşe hazretlerinin isminden esinlenerek veriliyor. Aynen Malik Ejder ismi gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç

Nüfus müdürlüğünde kayıtlı ilginç bir kaç isim :)

Okşa Bırak

Ayşe Donsuz

Kaymak Bal

Rüştü Düzer

Çetin Ceviz

Eyüp Sazan

Kurban Etyemez

Yaprak Döner

Keleş Koyun

Olgun Portakal

Turgut Tatlımuhalebici

Yağmur Sağnak

Güven Kurtul

Yosma Alver

Selma Veren

Şeyime Gündoğdu

Dünya Malıdüzdür

Jandarma Kızkaçıran

İncil Tevrat

Hayati Kopya

Fikri Faiz

Behçet Becerir

Sabit Ayar

Nazik Emer

Satılmış Dönekoğulları

Aman Vermez

Döndü Yandanverdi

Yeter Yalama

Fatma Donukara

Oya Bilir

Kaya Bilir

Yorum bağlantısı
Yasin Karataş

Yo kesinlikle öyle aşağılamak incitmek gibi bir niyetim yok öyle anlaşıldıysam arkadaştan özür diliyorum. İsmimizi ve soyismimizi kendimiz seçmiyoruz. Aklıma gelen bir örnekti sadece.İç anadolu da satılmış ismi çokça var bildiğim kadarıyla. Ne amaçla konulur öğrenmek isterdim şahsen. Bir kahraman ismimidir, yoksa başka bir özelliğimi var artık bilemiyorum. Temel, Dursun bizim has adamlar. İsimler de kültürümüzün bir parçası. Bizim okulda da hiç Ökkeş yok. Dedem , Amcam, kardeşim, iki halamın çocukları hep Ökkeş oysa. Ökkeş ismi sahabe ismi bu civarda bileyenler için. Ukkaşe hazretlerinin isminden esinlenerek veriliyor. Aynen Malik Ejder ismi gibi.

Bende şaka yaptım hocam.Alınma falan yok.Sadece Ali Satılmış hocama takılmak istedim ama sanırım henüz konuyu okumadı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Merak ettiğim buydu. Diyecek hiçbirşey yok. Güzel bir niyetle konulmuş isim. Satı ismi Satılmış isminin benzeri olduğunu hiç düşünmemiştim. Akşam "Çocuklar duymasında yapmışlardı espriyi. Erkek olursa Osman Kız olursa Osmaniye diye o geldi aklıma şimdi. :D

İyi de Satılmış'ı anladık. Bu "Demel" nedur...

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Sahabe ismi koyana bende hediye gönderiyorum.

Peygamber ismi olur mu? :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Çok ilginç isimler olduğu kesin.Neler var neler Rahim diye bir tanıdığım vardı :biggrin:

Zor bir süreç bizide bekliyor bu konuda bebek doğmadan bulabilsek bari oğlumuza bir isim hayırlısıyla :)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Benim Oflu bir öğretmen arkadaşım var.Araba aldığında Samsunda da TS plakalı arçları görmüş ve bana araba aldum pilakasini dese yapturacağum dedi..Neyse aradan iki gün geçti okula geldi birde baktımki arabasının plakası DS ...sanırım trafikçi Karadenizli değildi ısrarla De Se isteyirum deyinca kirmamiş oni...etmiş oğa bi DS pilaka... :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Metro var. :)

Hocam bu fordçulara Mondeo gönder.

H91Ue.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27
(düzenlendi)

Cafer ismi de azaldı, aynı Sadık gibi. Sadık ismi bana Ebubekir'i hatırlatır maalesef Bekir de azaldı. Cebrail, Mikail, İsrafil de yok artık. Azraili sormayın o zaten yoktu. :D

Rahmetli dedemin koyduğu isimler sırasıyla:

Zeynep (Peygamberimizin eşi ya da kardeşi)

Kasım (Peygamberimizin kardeşi-babam)

Meryem (Malum)

Müzeyyen

İbrahim (Malum)

Selda (Bunu sanırım moda olduğu için koymuş :D )

Zeynep ismi Peygamberimizn hayatında çokça geçer. Kıznın adıdır.

Kasım peygeamberimizin oğlunu adıdır. Küçük yaşta vefat etmiştir.

Selda ismi moda kaynaklı galiba.

Meryem Hz meryem olabileceği gibi Peygamberimizin eşlerindendir. İbrahim'in annesi.

İbrahim Peygamber olan ibrahim olabileceği Peygamberimizin oğlunun adı da olabilir.

tarihinde Fatih Öztürk27 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yarıldım :D

Bu arada sümelanın şifresini izledin mi :D

ula kendimiz şifre olmuşuz... :D yok daha izlemedim Samsuna ekipçe gelmişler ama bana uğramadılar kizdum... :tongue: dvd si çıksın abi sinemada rahat gülemiyorum... :D

Yorum bağlantısı
Ali Eren
(düzenlendi)

Bende şaka yaptım hocam.Alınma falan yok.Sadece Ali Satılmış hocama takılmak istedim ama sanırım henüz konuyu okumadı :)

Satılmış aslında Allah'a satılmış demek. Yani sahibi var demek.

artı; çocuğu olmayan aileler bir inanışa göre Tekke ve ziyaretlere giderler ve çocukları olsun diye adakta bulunur ve dualar ederler. eğer çocuk Kız olursa adı Satı (ablamın adıdır) erkek olur ise Satılmış konulur. Hakan'ın dediği gibi Allah'a Satılmış anlamı taşır.

Fatih Hocamın sorusunu cevaplayayım diyordum ama Hakan ve Sadık abilerim cevaplamış.

Bazen soy ismimi değiştiresim geliyor ama ya fırsat olmuyor ya da içimden gelmiyor. Bakalım zaman ne gösterecek.

tarihinde Ali Satılmış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hocam Maraş'ta da Ökeş ismi için geçerli bir durum. Ben gelmeden Ökkeş ismi çok olur dediler. 1800 öğrenciden neredeyse 1-2 tane var. Hacı ismi sayıca çok fazla.

Ökkeş :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...