İçeriğe Yönlendir

Araci Görmedim Kaza Sonrası Bunu Hep Söylerler Neden?

Hikmet Demirtaş

Recommended Posts

Hikmet Demirtaş

ARACI GÖRMEDİM

Trafik kazalarında yapılan analizlerde trafik kazasına mağdur kalan şahıslarının çoğu kaza yaparken karşıdan gelen araçları görmediğini gözlerine perde indiği söylemektedirler. Acaba gerçekten bu araçlarını neden göremiyorlar hep aklımda soru işareti kalmıştı ve sonunda yaptığım incelemelerde aracının hızın yüksek olmasından dolayı arac sürücülerinin görüş açısının daralması ve tek yöne bakarak , başka yönden gelen tehlikeleri görmemesinden dolayıdır Bunun en güzel örneğini Aşağıdaki linki çalıştırın. Yanıp sönen yeşil noktaya bakın. Sarı noktaların bir veya birkaçını bazan görmeyeceksiniz. Aslında hep oradalar.

http://www.msf-usa.org/motion.html

Araç kullanırken lütfen gözlerinizle yola devamlı dikkatli olarak bakmayın Gözleri arada bir araclarınızın sağ sol aynalarını ve dikiz aynalarını kontrol ederek aracınızı kullanın.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

gözlerimi her kırpışımda sarı noktaları görüyorum. Demekki çok hız yapınca gözleri habire kırpıştırmak lazım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

gözlerimi her kırpışımda sarı noktaları görüyorum. Demekki çok hız yapınca gözleri habire kırpıştırmak lazım :)

Hayır, Hayır, Hayır,,,,,,

Araç kullanırken lütfen gözlerinizle yola devamlı dikkatli olarak bakmayın Gözleri arada bir araclarınızın sağ sol aynalarını ve dikiz aynalarını kontrol ederek aracınızı kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abim bir ara bu şekilde araç kullandığımı yazınca millet anlayamamış, ne biçim yol takip işidir demişti :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Aynı konuyu daha önce Fatih abi ( Ada ) paylaşmıştı...

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Abim bir ara bu şekilde araç kullandığımı yazınca millet anlayamamış, ne biçim yol takip işidir demişti :)

Servet Bey,

Hani uzun yolda (özellikle gece sürüşlerinde) hep farın aydınlattığı bölümü görüp, sadece oraya odaklanırz ya ,,,,

işte en tehlikeli an o andır.

Bir ara dalıp gidersin bir kendine gelirsin (saniyelik bir andır) kendini çok farklı bir yerde görürsün. "işte direksiyonda uyuya kalmış olayı"

O nedenle yanlız değilseniz yanınızdakilerle konuşmak veya sakız çiğnemek, kabuksuz kuruyemiş yemek gibi şeylerle belli bir noktaya odaklanmamak en doğrusu ...

kazasız sürüşler..

Aynı konuyu daha önce Fatih abi ( Ada ) paylaşmıştı...

Görünce hiç araştırma yapmadan paylaştım.

Ama olsun bel ki bilgi kirliliği gibi düşünülebilinir ama gene de faydası olur.

Hiç kimsenin durup, durrken, böyle bir konu hakkında bilgi araması aklına gelmez.

Bu şekilde zoraki deolsa bilgi sahibi olmuş olur.

Fatih Bey' e de selam ve teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Teşekkürler Hikmet abi, faydalı bir paylaşım olmuş.

Gözün yorulmaması için aynalara ara ara bakmak lazım, bir noktaya odaklanmak kesinlikle çok fazla yorar gözleri.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evet çok güzel olmuş bu konu.Netice de kanıtlanmış bir çalışma var sanırım..Bize de uymak düşer :D

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan
(düzenlendi)

Kardeşimin clio symbol ile yol alırken bir rampaya gelmiştik.Karşıdan güneş ışığı vuruyordu ama yokuşun sonu görünüyordu.100-120 arası yol alırken ''Nasılsa boş sollayayım''dedim.Bir an sollamaktan vazgeçip yokuş bitimini beklemeye karar verdim ki-Allahtan bu kararı vermişim.Yanımdan hızla 2 araç geçti.Işık ve hız araçları görmemi engelledi.O günden beri sollama yaparken 2 kez düşünüyorum.Hele ki karşıdan güneş ışığı geliyorsa 5 kere düşünüyorum.

tarihinde Cihangir Elbasan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servet Bey,

Hani uzun yolda (özellikle gece sürüşlerinde) hep farın aydınlattığı bölümü görüp, sadece oraya odaklanırz ya ,,,,

işte en tehlikeli an o andır.

Bir ara dalıp gidersin bir kendine gelirsin (saniyelik bir andır) kendini çok farklı bir yerde görürsün. "işte direksiyonda uyuya kalmış olayı"

O nedenle yanlız değilseniz yanınızdakilerle konuşmak veya sakız çiğnemek, kabuksuz kuruyemiş yemek gibi şeylerle belli bir noktaya odaklanmamak en doğrusu ...

kazasız sürüşler..

Tavsiyelerin için Teşekkür ederim abi :yes:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ortadaki

O bi şeymi ben ortadaki ne onu göremiyorum... :tongue::D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu sadece belirli bir noktaya bakmayla ilgili değil. Kaza yapan bir tanıdık anlatmıştı, yan yoldan ana yola çıkacak, yol kenarına gelmiş, durmuş (yavaşlayıp geçmemiş, durmuş), yola bakmış ve çıkmış ama fren sesini duyuncaya kadar yoldan araç geldiğini görmemiş. Allah'tan bir şeyi yokmuş. Yemin ediyor, yolda araba yoktu diye. Ama bir yandan da ekliyor, maddi konular nedeniyle kafası dalgınmış. Düz yolda gündüz karşı yola geçip, uyumadım diyenler, yemin ederim araba yoktu diyenler, genelde yorgun ve dalgın kişiler. Yola dinç çıkmak, sık sık mola vermek çok önemli. Ayrıca araç içindekilerin de sürücüye yardımcı olması lazım. Benim mondiyi istanbuldan getirirken arkadaş kulladı aracı. Bir gün önce otobüs yolculuğu, gündüz araç bakma işleri derken akşam 5'te yola çıktık. Ama ocak ayında cam açık geldik. Çünkü içeri azıcık ısınca esnemeye başlıyoruz. Gelinceye kadar donduk ama uykumuz da gelmedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

paylaşım için teşekkürler Hikmet Bey, dikkat çok önemli.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...