İçeriğe Yönlendir

Maf Sensörü Temizligi

Hüseyin Öztürk

Recommended Posts

Hüseyin Öztürk

Daha dün ogrendigim maf sensorü temizligini bugün yapmis bulunmaktayim. Nekadar ise yaradi simdilik bilmiyorum ama oyle aman aman bi pislik ciktigini soyleyemem. Büyük ihtimalle 80-90 bin km dir temizlenmedi diye tahmin ediyorum. Maf 'i soktügümde gozle gayet temiz gozüküyordu. Simdi fotograflari yüklüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Öztürk
(düzenlendi)

lKmA0.jpgkzZOi.jpgfBu temizlenmeden onceki hali

eC0GK.jpg

Buda temizlendikten sonraki hali

aZfNk.jpg

rfJox.jpgNK7kr.jpgUPBio.jpg

tarihinde Hüseyin Öztürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Öztürk

Tesekkür ederim. Umarim olmustur :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Motor tertemiz. Kendinizmi temizlediniz yoksa yıkattınızmı ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Öztürk

Servise vermistim orda temizlemisler. Bende temiz tutmaya calisiyorum elimden geldigince siliyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Kullandığınız spreyler tam nedir? Bu arada maşşallah motorunuz tertemiz. :nazar: Hayran kaldım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Öztürk
(düzenlendi)
Kullandığınız spreyler tam nedir? Bu arada maşşallah motorunuz tertemiz. :nazar: Hayran kaldım.

Tesekkür ederim...

Bende bugün ilk defa kullandim. Daha düne kadar arabamda maf sensorü oldugunu bile bilmiyordum :) Dün forumda arkadaslar sagolsun yardimci oldular. Muzaffer bey balata temizleyicisiyle temizlemis ve memnun kalmis. bir iki kisi bunu zamanla tekrar toz tutacagini ve saf alkolle yada philips 'in mavi kapakli spreyini onermisler. bende bugün hem balata spreyi aldim (ad CT01) marka hemde maf sensor temizleyici (Liqui Moly) ilk balata temizleyicisini uyguladim ardindan MAF sensorü temizleyicisini. Bakalim ne olacak.

tarihinde Hüseyin Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Önder

görünüş itibari ile zaten temizmiş ama illaki faydası vardır kullanım açısından fark edilmesede ecu tarafından fark edilmiştir kesin elinize sağlık

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ruhan Sorgun

aracım 15700 km de, tatilde çok yol yapacağım, maf sensörünü temizlesem değer mi? yani yakıt açısından dişe değer bir tasarruf olur mu?

Yorum bağlantısı
Emre Aslan

Dün yakıt sisteminin neredeyse tamamı (manifold,enjektör,egr) ile maf da temizlendi.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ayhan Onaran

aracım 15700 km de, tatilde çok yol yapacağım, maf sensörünü temizlesem değer mi? yani yakıt açısından dişe değer bir tasarruf olur mu?

Hayır olmaz..

maf sensörünün temizliği bu spreyle yapılabilirmi?

http://urun.gittigid...leyici-37050858

İçinde yağlayıcı özelliği olmayan temizleme spreyleriyle yapılabilir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ruhan Sorgun

benim araç 21000 km yi geçti, maf sensörünü temizlemem gerekir mi? az da olsa bir yararı olursa temizleteyim...

Yorum bağlantısı
Bilgihan Ömür

Ruhan hocam mutlaka olur, zaten çok basit ustalık isteyen bir iş değil. Serkanda belirtmiş siz fark etmezseniz bile ECU fark eder.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
İbrahim Taban

Benim derdim 1800-2100 d/d larda aracın teklemesi siyah duman salması sanki arkadan biri aracı geriye çekiyormuş gibi oluyordu. 2000 devirden yollar benimdi ama oraya kadar sinir oluyordum. Arabanın bakımları yapıldı, altenatör ses yapıyordu değişti, ısıtma bujileri ve filtreler değişti, değişmesi gereken hava hortumları değişti, turbo revizyonu yapıldı. netice arac daha sessiz daha atak ama yine aynı dert devam ediyor. Aractan soğudum resmen. Ustalar parayı alıncaya kadar canım ciğerim sonra topu başka parçalara atıyorlar. Maf sensörünü temizlediniz mi diyorum gülerek tabi abi temizlemez olurmuyuz diyorlar. Aracın mazotuna würth enjektör temizleyici koydum sonuç yine değişmedi. Programa bağlayıp baktığımızda hiçbir arıza göstermiyor araç, müşterisi çıksa o an 5 bin altına satarım o kadar nefret ettim. Başladığım yere maf sensörüne döndüm siteyi dolaşıyorum bir yandan, maf soketini çıkarın ve öyle tecrübe edin diyen kişi sağolsun soketi çıkardım ah alt devirlerde hiç problem kalmadı tabi motor arıza ışığı yandı bir müddet sonra. Tork 20-25 anahtarla kendim söktüm würth balata mezileyici ve yağsız kontak sprey hazırladım bir baktım maf temizlenmiş evet ama yağlı bir temizleyiciyle üst soket dahil her yer yağ içinde. Temizledim kuruttum bekledim bu sabah arac kendine geldi, aşkımız tazelendi resmen. Tavsiyem odur ki iyi ustaları tenzi ederek diyorum ki bu motor ustaların alayı mantığı sadece müşteriyi nasıl soyarız üstüne kurulu. Araç tamir olurken önceden bilgi edinin ve aracın başından ayrılmayın yoksa resmen canınızı yakarlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

tatile çıkarken maf sensörüne sprey sıktırdım, ama eşeklik edip aracın başına duracağıma sanayideki seli teftişe çıktım(üstüme vazife ya, belediye müfettişiyim ya) ne spreyi sıktı, tele bir hasar geldi mi bilmiyorum ama, bildiğim tek şey, bundan sonra aracımın yakıtı hafif arttı. yorumlarınızı bekliyorum. bakımların hepsi tamam. yağ ve hava filtresi yeni değişti. bir dahada arabamı kimseye kurcalatmiiicam!!!

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ersin Özkaya

maf sensoru sokulu ve takılı iken aracın durumu gözlemleme yaparak  sensorün durumu hakkında bilgi sahibi olabilir miyiz? birde bu sensoru iptal etmenin araca zararı olur mu? arıza lambası yanar demiş arkadas. eğer tekrar  takarsak sensoru arıza lambası soner mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Ömer Çağlıfırıncı

Abi gözünü seveyim mobilet motormu bu bu parça yakıt hava karışımını ecu ( beynine) sensör ler vasıtasıyla gönderen parça nasıl iptal ettireceksin ha eski şöförler jikleye zengin düğmesi derler sende kışın jikleyi çekmiş unutmuş bir şekilde gidersin sürekli

maf sensoru sokulu ve takılı iken aracın durumu gözlemleme yaparak sensorün durumu hakkında bilgi sahibi olabilir miyiz? birde bu sensoru iptal etmenin araca zararı olur mu? arıza lambası yanar demiş arkadas. eğer tekrar takarsak sensoru arıza lambası soner mi?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa AYSAN

maf sensörü hava akış metresi oluyor değil mi?

sağlamlığını nasıl test ederiz?

anladığım kadarıyla temizliği zor birşey değil. 

benim aracım 117000'de daha önce böyle bir temizlik yapıldı mı bilmiyorum. bu km'de her halde bir temizlik ister gibime geliyor. yanılıyor muyum?

ibrahim taban beyin anlattığı şekilde 1750-2000 devir arasında sanki araba gaz yemiyormuş gibi oluyor ve gaz pedalına daha fazla yüklenmek zorunda kalıyorum. inşallah sorun bu kadardır. haftasonu bir temizlik denemesi yapmayı planlıyorum. sonucu buradan paylaşacağım.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mustafa AYSAN

nqq2zUx.jpg

Resimde gözüken ve yeşil renk ile işaretlediğim MAF sensörünün temizliğini yaptım bugün. Baya bir yağlanmıştı ve yağsız temizleyici sprey ile temizledim. Ancak çekiş ile ilgili sıkıntım tam giderilmiş değil. 

Kafama takılan başka bir şeye de denk geldim. Kırmızı ile işaretlediğim parçanın içinde yağ vardı. Bu parçanın içinde yağ olması normal mi? Eğer normal bir durum ise sebebi nedir? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım ve bilgi bekliyorum. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Emre Şimşek
(düzenlendi)

Ben bu fotoğrafları göremiyordum.

Yandex dns ayarıyla görmeye başladım.

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben bu fotoğrafları göremiyordum.

Yandex dns ayarıyla görmeye başladım.

İmgur problemi, ben görüyorum.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...