İçeriğe Yönlendir

Stop Ederken Titreme

Mehmet Varankaya

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Volan, şanzıman yağı, motor ve şanzıman alt takozu değişmiş biri olarak o titreşimli stop geçmiyor haberiniz olsun diyeyim :) km193 bin, focus 2.5

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Volan, şanzıman yağı, motor ve şanzıman alt takozu değişmiş biri olarak o titreşimli stop geçmiyor haberiniz olsun diyeyim :) km193 bin, focus 2.5

Aynen sizdende bu yorum geldi :)  Siz aynı aracı kullanıp bu yorumu yapan benim bildiğim 4. kişi oldunuz.

Peki sebebi nedir bir fikriniz varmı ? Sanırım bu motorun kronik tepkisi (diyelim artık) diye değerlendirilebilir...

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1- karbon clean

2- doğru motor yağı olacak

3- turbodan felan yağ kaçağı olmayacak

4- enjektör sorunları olmayacak.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Mehmet Göktürk yazdı:

1- karbon clean

Mehmet Bey en baştan bu 2 şık elendi diye düşünüyorum aracı 2 ay önce hem expertizde hemde serviste incelettim enjektörlere  turboyada baktılar ne bir kaçak ne sızıntı nede soruna rastlamadılar.Turboda çok az ıslık sesi benzeri bir ses varmış oda km göre normalmiş.

Araç bakımı geliyor yağ değişimi yapıp duruma bakarım olmazsa Carbon Clean uygularız.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Birde bende aracı stop ederken bazen yapıyor bazende yapmıyor sizdede durum aynımı ?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Nadir yapmıyor diyebilirim. Herşey yenilendi, sanzıman takozu kaldı benim değişmeyen.

1- 4  sene önce bakımda yapmıştı samandıra yetkili servisi o zamanalr bu kadar sarsıntı yoktu sanıırm.

2- Castrol 5-30 kullanıyorum, 2-3 ay sonra bakımda mobil 3000 fe deneyeceğim

3- Tam olarak neresinde? hava borusunu çıkarınca yağ görünüyor ama usta üst kapaktan geliyor dedi.

4- 2 ay önce temizlik ve ayar yapıldı.

4 sene önce TUV den zor geçmişti egzoz, bakım iy igeldi sanırım, 3500-4000 devir çevirerek 0,4 ortalama ile geçtim (sınır 3 bende DPF yok), 4 sene önce 1-3,5-3,6 falan çaıkmılştı ortalama 2,7 ile geçmişti o da ilk gaza bas dediğinde hemen bas çek yaptığım için 😁 Gerekli bütün şeyleri yaptırdım ama geçmedi malesef, geç stop ediyor birde benim, şöyleki stop edip bekelyip ayagımı debriyajdan çekip aracın ileri atılığı oluyor, hatta birgün kontagı açıp birşeye bakacaktım stop edince aklıma geldi, araç çalışmaya devam etti kontagı açınca 😂

Uzattım ama şunu yaptım sarsıntı geçti deseler hemen yapacağım o derece rahatsız ediyor beni.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Nadir yapmıyor diyebilirim. Herşey yenilendi, sanzıman takozu kaldı benim değişmeyen.

1- 4  sene önce bakımda yapmıştı samandıra yetkili servisi o zamanalr bu kadar sarsıntı yoktu sanıırm.

2- Castrol 5-30 kullanıyorum, 2-3 ay sonra bakımda mobil 3000 fe deneyeceğim

3- Tam olarak neresinde? hava borusunu çıkarınca yağ görünüyor ama usta üst kapaktan geliyor dedi.

4- 2 ay önce temizlik ve ayar yapıldı.

4 sene önce TUV den zor geçmişti egzoz, bakım iy igeldi sanırım, 3500-4000 devir çevirerek 0,4 ortalama ile geçtim (sınır 3 bende DPF yok), 4 sene önce 1-3,5-3,6 falan çaıkmılştı ortalama 2,7 ile geçmişti o da ilk gaza bas dediğinde hemen bas çek yaptığım için 😁 Gerekli bütün şeyleri yaptırdım ama geçmedi malesef, geç stop ediyor birde benim, şöyleki stop edip bekelyip ayagımı debriyajdan çekip aracın ileri atılığı oluyor, hatta birgün kontagı açıp birşeye bakacaktım stop edince aklıma geldi, araç çalışmaya devam etti kontagı açınca 😂

Uzattım ama şunu yaptım sarsıntı geçti deseler hemen yapacağım o derece rahatsız ediyor beni.

Tecrübe ile bizdede sabit Şanzıman takozu değişimide sonuç vermiyor :)

Benim araçta sizin bahsettiğiniz durumlar şimdilik yok az önce yoldan geldim hava sıcak sayılır 20 'C hiç yapmadı mesela ? 

Bir dahaki bakımda yağ değişimini deneyelim ben hep Castrol Magnatech kullandım motosiklettede Repsol bir şikayetim olmadı ancak ilk defa dizel aracım oldu sizin gibi kullanıcıların tecrübeleri benim için önemli çıkardığım sonuçta yağ değişimi ?  carbon clean ? sonuç alamazsam başka bir şey yapmayacağım

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Aytac Sakal

Bayiye gittim ve üzerinde Ford araçlar için yazan Magnatech Tam Sentetik yağ aldım özellikle dikkat ettim Ağustos 2020 üretimi.

Arabadan çıkan yağda köpürme yoktu , değişim sonrası motor sesi çekişi çok farketti iyi geldiğini düşünüyorum motor saat gibi çalışıyor ancak stop ederken titreme yine oldu.

Usta bunun normal olduğunu söylüyor ancak her kontak kapatmada tekrar etmiyor.

x9V0vt.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

stopta titreme volanttan veya şanzıman kulağından yapar, yağ ile ilgisi olmaz

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Çağlar Bayur yazdı:

stopta titreme volanttan veya şanzıman kulağından yapar, yağ ile ilgisi olmaz

Benim araçta motor ve şanzıman takozu yetkili serviste değiştirilmiş iş dediğiniz gibi Volana doğru gidiyor baskı balata değişiminde volanıda debriyaj rulmanınıda değiştireceğim.Şu an için sıkıntılı bir durum yaratmadığı için periyodu geldiğinde yapacağım. 

Forumdan araştırdığım kadarı ile Volan değişimi bazen sonuç veriyor bazende vermiyor bakalım göreceğiz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...