İçeriğe Yönlendir

Trafik Cezası Ve Kredi Rehini Lpg Işlenmesine Engel Mi?

O.Buğra Beydoğan

Recommended Posts

O.Buğra Beydoğan

Aracıma taktırdığım LPG kitini ruhsata işletmem gerekiyor. Fakat araç krediyle alındığı için rehinli bir de gıyabi trafik cezası kesilmiş fakat tebliğ edilmediği için geçersiz olmasına rağmen 'gib'de gözüküyor. Cezanın kaldırılması için trafik mahkemesine dilekçe verildi fakat henüz sonuç yok. Bu durumda LPG işlenebilir mi? Acil yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Aracıma taktırdığım LPG kitini ruhsata işletmem gerekiyor. Fakat araç krediyle alındığı için rehinli bir de gıyabi trafik cezası kesilmiş fakat tebliğ edilmediği için geçersiz olmasına rağmen 'gib'de gözüküyor. Cezanın kaldırılması için trafik mahkemesine dilekçe verildi fakat henüz sonuç yok. Bu durumda LPG işlenebilir mi? Acil yardımlarınızı bekliyorum.

Rehin değil ancak ödenmeyen trafik cezası sorun yaratacaktır zira lpg kiti takıldıktan sonra araç tüvtürk e girmeli, bunun içinde vergi borcu ve trafik cezası bulunmamalı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
O.Buğra Beydoğan

Rehin değil ancak ödenmeyen trafik cezası sorun yaratacaktır zira lpg kiti takıldıktan sonra araç tüvtürk e girmeli, bunun içinde vergi borcu ve trafik cezası bulunmamalı.

Çok teşekkür ederim Necat Bey Hızır gibi yetiştiniz (:

Yorum bağlantısı
O.Buğra Beydoğan
(düzenlendi)

Trafik cezasının tebliğ edilmediğinde geçersiz olması diye bir şey yoktur. Bilginiz olsun.

Hukukçu bir aileye mensubum ve kendim de hukuk fakültesi öğrencisiyim konu hakkında bilgi sahibiyim, mahkeme süreci sonunda çıkacak muhtemel sonuç cezanın kaldırılmasıdır. Teşekkürler.

tarihinde O.Buğra Beydoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
O.Buğra Beydoğan

Siz yine de uyarımı dikkate alın derim.

Herşey kitaplardaki gibi değil.

Rica ederim...

Bahsettiğim kitabî bilgi değil, tecrübeyle sabit. Zaten mesele olan da bu değil.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

geçen ay patronum,2004 te sattığı araçla 2003 de yemiş olduğu cezayı ödedi.araç satıldığı için ceza patronumun tc nosuna işlenmiş.internette görünmüyordu.ödedik yani.

Yorum bağlantısı
O.Buğra Beydoğan

Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için söylüyorum; Cezanın yazıldığı tarihten itibaren 7 gün içersinde tebligat işlemlerine başlanmaması ve 14 gün içinde tebliğ edilmemesi halinde ceza <başvuruyla> iptal edilebiliyor. Bu konuda bir çok emsal karar mevcut. Tabi ki talepte bulunulmazsa ceza kendiliğinden zaman aşımına uğramaz. Kimse size ödeme de demez. Bu gibi durumlarda ödemeden önce itiraz yoluna başvurmanızı tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Tebligat yapılır da gider Mernis adresine yapılır, evde bulamaz muhtar alır, bizzat tebliğ olmaz, siz gelecek diye beklersiniz ama tebliğ edilmiş sayılır. O zaman iş işten geçmiş demektir.

Her türlü resmi kurum işlemlerinizin sağlıklı şekilde yürümesi için bulunduğunuz yer Nüfus Müdürlüklerinden adrese dayalı nüfus kayıt sistemine (mernis) kaydınızı yaptırın. Olur olmaz kötü sürprizlerle karşılaşmayın.

Yorum bağlantısı
O.Buğra Beydoğan

Tebligat yapılır da gider Mernis adresine yapılır, evde bulamaz muhtar alır, bizzat tebliğ olmaz, siz gelecek diye beklersiniz ama tebliğ edilmiş sayılır. O zaman iş işten geçmiş demektir.

Her türlü resmi kurum işlemlerinizin sağlıklı şekilde yürümesi için bulunduğunuz yer Nüfus Müdürlüklerinden adrese dayalı nüfus kayıt sistemine (mernis) kaydınızı yaptırın. Olur olmaz kötü sürprizlerle karşılaşmayın.

Ceza tarihi ve tebliğ tarihi intvd.gib.gov.tr'de ilgili bölümde açıkça yazıyor. Aslolan buradaki ceza ve tebliğ tarihi arasındaki zaman. Söz konusu 7 ve 14 günlük süreler buradaki tarih esas alınarak işliyor. Tebligatın ulaşıp ulaşmamasıyla ilgili bir durum yok. Benim başıma gelen olayda ceza ve tebliğ tarihi arasında yaklaşık 3 aylık bir zaman var.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ceza tarihi ve tebliğ tarihi intvd.gib.gov.tr'de ilgili bölümde açıkça yazıyor. Aslolan buradaki ceza ve tebliğ tarihi arasındaki zaman. Söz konusu 7 ve 14 günlük süreler buradaki tarih esas alınarak işliyor. Tebligatın ulaşıp ulaşmamasıyla ilgili bir durum yok. Benim başıma gelen olayda ceza ve tebliğ tarihi arasında yaklaşık 3 aylık bir zaman var.

Ceza yedim, mesela radara yakalandım, arkamdan cezayı gönderdiler Mernis adresim, ben İstanbul'da yaşıyorum ancak mernis adresim Bitlis. Tebligat gitti Bitlis'e ben İstanbul'dayım, bekliyorum bekliyorum bana gelen giden bir şey yok. Bu durumda tebliğin ne zaman yapıldığının bir önemi kalıyor mu? Yukarıdaki mesajımda bahsettiğim kısım buydu.

Yorum bağlantısı
O.Buğra Beydoğan

Ceza yedim, mesela radara yakalandım, arkamdan cezayı gönderdiler Mernis adresim, ben İstanbul'da yaşıyorum ancak mernis adresim Bitlis. Tebligat gitti Bitlis'e ben İstanbul'dayım, bekliyorum bekliyorum bana gelen giden bir şey yok. Bu durumda tebliğin ne zaman yapıldığının bir önemi kalıyor mu? Yukarıdaki mesajımda bahsettiğim kısım buydu.

Tabi ki bir önemi kalıyor zira tartışma konusu olan tebligatın süre açısından usule uygun olup olmadığı.

Yorum bağlantısı
O.Buğra Beydoğan

Adlî yargı zabıt katibi iseniz çok daha fazla bilginiz vardır tebligat usulü hakkında. Söylediğim şeyleri kendi olayıma binaen söyledim. Zira anlaşılacağı gibi süre itibariyle usule aykırılık iddiasından dolayı cezanın iptal olabileceğini söyledim. E haliyle süre usule uygunsa bu gerekçeyle iptal isteminde bulunulamaz.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Adlî yargı zabıt katibi iseniz çok daha fazla bilginiz vardır tebligat usulü hakkında. Söylediğim şeyleri kendi olayıma binaen söyledim. Zira anlaşılacağı gibi süre itibariyle usule aykırılık iddiasından dolayı cezanın iptal olabileceğini söyledim. E haliyle süre usule uygunsa bu gerekçeyle iptal isteminde bulunulamaz.

Başından beri bahsettiğim buydu zaten. Her şeyin usule uygun olması ancak tebligatın bizzat yapılmaması nedeniyle doğabilecek sıkıntıyı ortadan kaldırabilmek için mernis adresinin doğru olması gerekliliği.

Yorum bağlantısı
O.Buğra Beydoğan
(düzenlendi)

Başından beri bahsettiğim buydu zaten. Her şeyin usule uygun olması ancak tebligatın bizzat yapılmaması nedeniyle doğabilecek sıkıntıyı ortadan kaldırabilmek için mernis adresinin doğru olması gerekliliği.

Afedersiniz ben frekansı tuttturamadım (: O konuda hemfikiriz. Ayrıca ceza ödenmediği takdirde Gelir İdaresi'nden gelecek olan uyarı içerikli yazı da mernis adresine gelecektir yani adres uyuşmadığında cezayı bu yolla öğrenme ihtimali de ortadan kalkacak. Bu sebeple adres güncellemesi konusu savsaklanmamalı. Ayrıca yanlış anlamamı mazur görün, malum saat geç, yorgunluk hali...

tarihinde O.Buğra Beydoğan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Afedersiniz ben frekansı tuturamadım (: O konuda hemfikiriz. Ayrıca ceza ödenmediği takdirde Gelir İdaresi'nden gelecek olan uyarı içerikli yazı da mernis adresine gelecektir yani adres uyuşmadığında cezayı bu yolla öğrenme ihtimali de ortadan kalkacak. Bu sebeple adres güncellemesi konusu savsaklanmamalı. Ayrıca yanlış anlamamı mazur görün, malum saat geç, yorgunluk hali...

Rica ederim :) İyi forumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin İlik

Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için söylüyorum; Cezanın yazıldığı tarihten itibaren 7 gün içersinde tebligat işlemlerine başlanmaması ve 14 gün içinde tebliğ edilmemesi halinde ceza <başvuruyla> iptal edilebiliyor. Bu konuda bir çok emsal karar mevcut. Tabi ki talepte bulunulmazsa ceza kendiliğinden zaman aşımına uğramaz. Kimse size ödeme de demez. Bu gibi durumlarda ödemeden önce itiraz yoluna başvurmanızı tavsiye ederim.

Aksi yönde kararlar da var. Aynı gerekçeye dayalı iptal talebim Ankara 2. Trafik Mahkemesince reddedildi. Görelilik teorisi bazen hukukta da işliyor maalesef :)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Sonuç olarak cezayı ödemeden lpg yi işletmeniz mümkün değil...LPG işletme süresi 1 aydır eğer işletmezseniz araçta yapılan teknik değişikliği zamanında bildirmemekten dolayı 65 tl yine ceza ödeyeceksiniz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...