İçeriğe Yönlendir

İstanbul’Da Minibüsler Kalkıyor (Mu ?)

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

İçişleri Bakanı Şahin, minibüslerin otobüslere dönüştürüleceğini açıkladı.

İÇİŞLERİ Bakanı İdris Naim Şahin,İstanbul'da ulaşım sistemlerinde yapılacak düzenlemeler doğrultusunda minibüslerin otobüslere dönüştürüleceğini açıkladı. “Minibüs esnafı mağdur edilmeyecek” diyen Şahin, bir saatte 20 bin kişiye kadar yolcu taşıyabilen “havaray” projesinin İstanbul için düşünüldüğünü de açıkladı.

Şahin,MHP İstanbul Milletvekili Durmuşali Torlak’ın soru önergesine verdiği yanıtta, minibüslerin ulaşım sistemine entegre edilmesi için yeni düzenlemeler yapıldığını belirtti.

Şahin, yolların fiziki durumu, hatların mesafesi, değişen kentsel yapı göz önüne alınarak minibüslerin kademeli olarak otobüslere dönüştürüleceği açıkladı. Türkiyede 3-4 kentin ulaşımla ilgili sorunları için “Ulaşım Ana Planı” çerçevesinde raylı sistem projelerinin geliştirildiğini belirten Şahin, şu bilgileri verdi: “Havaray projeleri raylı sistem bütününde alt proje olarak tasarlanıyor. Ulaşım güzergâhlarında oluşan yolculuk talepleri doğrultusunda bu sistem düşünülüyor. Havaraylar bir saatte aynı yönde 20 bin yolcu taşıyabiliyor. Buna göre İstanbul’un çeşitli bölgelerinin yolculuk talepleri göz önüne alınarak projelendirme çalışmaları sürdürülüyor.”

Kaynak : Milliyet

http://gundem.milliy...091/default.htm

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Trafikte bütün kuralları çiğneyen minibüs şoförlerini otobüse koyarsan, değişen hiç bir şey olmaz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Trafikte bütün kuralları çiğneyen minibüs şoförlerini otobüse koyarsan, değişen hiç bir şey olmaz.

Katılıyorum, oturduğum bölgede minibüs ve belediye otobüsü çalışırken, şimdi aynı hatta bir de halk otobüsü hizmet vermeye başladı. Halk otobüsü, otobüs olmasına rağmen minibüsten hiç farklı davranmıyor. Durak harici duruyor, ışık gördüğü zaman geçebilmek için gazlıyor, yolcu kapmak için uğraşıyor. Araç tipini değiştirmekten çok, kafa yapısını değiştirmek gerekiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Bu arabalarla üzerimize kırarlarken otobüslerle kesin üzerime çıkarlar...

Yorum bağlantısı

Dünyada başka bir ülke var mı bilmiyorum?

• Vatandaşın ulaşım ihtiyacından nemalanıp ayda 9-10.000.-TL para kazanan,
  • Vatandaşın ulaşım ihtiyacını 14 kişilik araçlarla taşımaya talip olup, sonra da ayakta yolcu alınmasının izni için belediye başkanlarından söz almak için her türlü yolu deneyen,.
  • İzin alamasalarda pervasızca zaten taşıyan ve bu nedenle ceza yememek için seçimlerde oy grubu oluşturarak göze girmeye çalışan,
  • Arka camlarında siyasi parti reklamı yapan,
  • Sadece kendi kazançları için hizmet veren, araç boş ise 1km'yi 10dakikada gidecek kadar vatandaşın ulaşım ihtiyacını karşılayan!
  • Araç dolu olsa da en küçük boşluğu nasıl 2,5TL için doldururum diyen,
  • Trafikte Ambulanslardan bile daha fazla geçiş üstünlüğü olduğunu düşünen
  • Kullandıkları araçların yüksekliğinden olacak herhalde, kendilerini en üstün şöförler gören

bir zihniyet gerçekten var mı? bilmiyorum.

Bir zamanlar oturarak yolculuk etmek üzere daha çok para vermeyi göze alanlar için tasarlanmış, daha sonra belediyelerin işin kolayına kaçıp, hat açamadığı yerlere transfer ettiği, kesinlikle büyük şehir toplu taşımacılık sistemine uymayan küçük araçlarla yolcu taşınması günümüz için çok yanlış. Yeşil halk otobüsleri kaldırıp yerine beyaz halk midibüsü koyabilen bir zihiniyetle büyük şehirlerin trafik çilesini küçük araçlarla eziyete çeviren dolmuşçuluk sistemini kaldırmak kolay değil. Bu nedenle benim Ankara için umudum yok. Ancak İstanbul'da zaten doğal bir seleksiyon var bu konuda. Metrobüslerle beraber birçok dolmuş hattı yolcusuzluktan kapandı diye biliyorum. Marmaray ve alternatif projelerle zaten vatandaş dolmuştan uzaklaşacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Antalya'da hepsi kaldırıldı... bir umut diyelim o zaman...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Mesajlarımızı daha özenle yazalım arkadaşlar. Keza forum kurallarımız bunu gerektirir. Hatırlatmak isterim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Minibüs deyince aklıma nedense hep bu geliyor:

ben%20hur%20chariot%20race.jpg

Bir de bu:

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Bu uygulama trafiği bir nebze olsun rahatlatacaktır.. Ama tabi minibüsçülerin işlerine gelmeyecekleri kesin..

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Yazılan cezalar iptal olsun diye ağlıyorlar ya bir de devlet büyüklerine... :angry:

Yorum bağlantısı
Fatih Öz

Minibüsleri sevmem. Maalesef İETT gece çalışmıyor. Mahmutbey'den Şişli'ye saat 22.30'dan sonra araç bulamıyorum. Saat 23'ten gece 3'e kadar bence minibüsler iş yapsa her saat her yere araç bulabilsek güzel olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

bizim darıca-gebze minibüsleri (M2000) adları "kocaeli belediyesi özel halk otobüsü" oldu ve otokar 27 kişilik oto-minibüs e çevrildi. Duraklar yapıldı, kentkart kondu. Ve fakat yine ortada duruyorlar, yine darıca*dan gebze ye bir saatte gidiyorlar. Yine aynı yine aynı. Korna çalarsan dayılanıyorlar vs vs. Araçların içi mavi gece kulübü. Önlerde 4 sis farı. Polis nerdesin?

Olmuyor olmuyor olmuyor.

Ha bir de tek yolcu kalınca ben burdan dönüyorum diye indirmeye kalkıyorlar.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Mesajlar gitmiş, bana küfür eden olmadı dimi. :elisopali:

:)

Benim yıllar önce araç sahibi olmama vesile olan münübüşçülere ben şükranlarımı sunuyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...