İçeriğe Yönlendir

Pil Şarj Etmek

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon
(düzenlendi)

Bu ayki Chip dergisinde yayınlanmış, çok hoşuma gitti. Herkes okumalı.

TrhHP.jpg

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bilmeyenler için iyi olmuş Sani, aferin çocum. :bravo:

Yöneticilerie not: Sırta tap tap sımaylisi istiyom. Tam yeriydi kullanamadım. ;)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İyi de kullandığım kalem pillerin (AA veya AAA) çoğu hala NiMH piller.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İyi de kullandığım kalem pillerin (AA veya AAA) çoğu hala NiMH piller.

NiMH'te problem yok, NiCd de problem var. Onlar yasaklandı.

Bilmeyenler için iyi olmuş Sani, aferin çocum. :bravo:

Yöneticilerie not: Sırta tap tap sımaylisi istiyom. Tam yeriydi kullanamadım. ;)

:thank_you2:

Yorum bağlantısı

Sani sinir oluyordum zamanında bu pil mevzuna, ben şarj ederdim onlar deşarj olurdu. Allahtan sonra ihtiyacım kalmadı. :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yeni nesil piller zaten tam deşsrj olmuyor, sizin pilinizin tam dayanmasını istiyorsanız, mesela telefon tamamen kapanana kadar bekleyip şarj ederseniz pil ara şarj yapılan pile göre daha az yıpranır, ben senelerdir denerim, 3 senelik telefonum nerdeyse ayni voltaj ve dayanma kapasitesindei li-ion pillerde koruma olduğundan istesende tam deşarj zaten edemezsiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tüm pillerde aslında hala bu sorun var, sadece yenilerde daha az.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
90637324.png

Mahmut bey, ikiside kristallenme sebebiyle kapasitesini kaybediyor. Ama yasaklanan ürün NiCd. Onu yazmak istedim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

O zaman bu yazı sadece cep telefonları gibi lityum pili olan cihazlar için geçerli.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

yasaklanan ürün NiCd.

Sani, mevzuyu okumadım ama merakımdan bu alıntıyı yaptım. Hangi tip olursa olsun Nicd bataryalarmı yasaklandı ?

Sorma nedenim, mevcut akülü araçlar için nicd batarya kullanılıyorda.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sani, mevzuyu okumadım ama merakımdan bu alıntıyı yaptım. Hangi tip olursa olsun Nicd bataryalarmı yasaklandı ?

Sen de hep böyle yapıyorsun abi, gelip konuyu okumadan hazıra konmak istiyorsun. Evet NiCd yasaklandı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Biraz abartı haber olmuş gibi.Yasaklanan pil türü hala son model araçlarda kullanılıyor.El aletleri içinse yasaklanmadan dolayı kullanılmıyor ki uzun süreli kullanım maksatlı bir seçenek için artık kaldırıldı diye biliyorum ayrıca kaldırılmasında boyut seçenegide çok etken.Nicd piller evet akıllıdır tam kapasiteyle kullanmadan şarza sürekli takılırsa bu kadameli olarak pili azlmış olarak gösterir fakat arada sırada bu şarj deşarj işlemini peşpeşe en az 3 defa yaparsanız eski kıvamnına döner ben bu şekilde çok telsiz pilini notebook pilini hayata geçirdim ve firmalara kullanıma verdim en az 6 aydan fazlada kullanılırdı ha bazılarınd içinden 1 pil mefta olurdu o başka.Yeni pillerin yapısı itibari ile ve şarj tekniği olarak içinde hem ısı hem aşırı şarj koruması yazılımıda mevcut notebooklar için bu geçerli.Diğer cihazlarda sınıf olarak belirtirsem üst sınıf cihazlardada koruma son derece güzel.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet abi, nicd'ler yasaklandı. Araçlarda niye kullanıldığını bende bilemiyorum...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sen de hep böyle yapıyorsun abi, gelip konuyu okumadan hazıra konmak istiyorsun. Evet NiCd yasaklandı.

Keyif benim.İstediğimi yaparım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Keyif benim.İstediğimi yaparım.

Kralsın, istediğini yaparsın

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...