İçeriğe Yönlendir

Downpipe Muayeneden Geciyor Mu.

Aydın Karadağ

Recommended Posts

Aydın Karadağ

Arkadaslar remap lenmis aracima KN filtre DPF iptali yaptirmayi dusunuyorum. DpF iptali muayeneden geciyor sikinti yok. Ancak downpipe muayeneden geciyor mu? Sayet downpipein yanisira katalizor iptali yaptirmayida dusunuyorum ancak katalizoru iptal yerine kazan ici bosaltmak istiyorum. Konuya en yakin arkadasim Suha da bi el atarsa cozeriz herhalde:)

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Downpipe dedigimiz zaten katalizor iptali.. Benim aracimdada var downpipe.. Bu sekilde muayeneden gecemezsiniz diye biliyorum.. Daha dogrusu egzoz muayenesinden.. Diger turlu ordakilerin motora bakarak anlayacagi bir sistem degil kat iptali.. ( En azindan benim arabamda )

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Egzoz muayenesi problem deil:) ama benim korkum aracin altina egildiklerinde gormeleri

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Zannetmiyorum goreceklerini ya ama siz bilirsiniz. Suha abi muayene hazirligi yapiyordu o bilir belki. Bu arada araban 2011 modelmis ya taktir gitsin muayenden once sokersin takma sokme sanki ne kadar 40 50 tl birsey.

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Takma sokme parasindan cok ben darlaniyorum oyle seylerde:-)) kaldi ki faydasi var mi.? Ayrica benim aracimda DPF de var dpf i iptal etmeden yapacagim downpipe ne kadar ise yarar.?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Downpipe in ust devirlerde biraz faydasini gordum ben.. DPF bende yok oyuzden tam bilemiyorum onu.

Yorum bağlantısı
İsrafil Önal2

Şimdi , arkadaşlar;

DPF iptali de Katalizör veya Downpipe felan da geçmez muayeneden. Varsa bir dayınız zaten her türlü geçer aracınız. Yine de bir tavsiye, Downpipe sadece aracı rahatlatır. OEM turbo olabildiğince küçük. Limitlerini remap ile zorlarken daha rahat nefes vermesini sağlarsınız. Ben kullanıyorum. Muayene ye gitmeden tekrar stock haline getirmek gerek motoru. Ayrıca kazanı ellemeyin, tekrar kullanmak istediğinizde biraz cebinizden para çıkar... Doğrudan downpipe daha doğru olur.

Saygılarımla

İsrafil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Arkadaslar remap lenmis aracima KN filtre DPF iptali yaptirmayi dusunuyorum. DpF iptali muayeneden geciyor sikinti yok. Ancak downpipe muayeneden geciyor mu? Sayet downpipein yanisira katalizor iptali yaptirmayida dusunuyorum ancak katalizoru iptal yerine kazan ici bosaltmak istiyorum. Konuya en yakin arkadasim Suha da bi el atarsa cozeriz herhalde:)

Downpipe demek = Turbo egzoz çıkışından çıkıp ilk bağlantı noktası olan spriyale kadar olan düz boruya deniyor.

Bu işlemi yaparken hem DPF hemde Kat iptalini yapmış oluyoruz. DPF li araçların sensörü bu iptal işleminden ötürü arıza lambası yakma ihtimali var. Her zaman için benim tavsiyem geri dönüşü olacak modifiyeler yapmaktan geçiyor şahsen kat parçalama yerine downpipe yaptırmayı öneririm.

Muanede Turbo çıkışında kat görmezler ise ağır kusur olarak geçirmezler ama dikkatli bakarlarsa. Şahsen ben tüv e giderken downpipe lı şekilde gidicem şansımı deniyecem detayları yazarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Suha, Simdi Mehmet Gazihanla gorustum ama downpipe oldugunda dpf inde iptali ile ilgili birsey soylemedi bana. Simdi geriye iki secenek kaliyor dpf iptali + kat iptali yani kisaca downpipe :) yapilmasi aracima ne kadar etki eder su an dyno da 101 gozukuo alt devirler mukemmel ama 3200 den sonrasi alt devirlere oranla tutuk.

İsrafil" senin aracin epey dolu motor olarak. Zaten dpf fabrika cikisinda yok o yuzden dpf i degilde downpipe dan ne kadar rahatlama aldin:)

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Downpipe ta tam olarak anlamak arabasını çok iyi bir kullanıcıya bağlı. Ben üst devirlerin biraz açıldığını hissettim. Siz hissetmesenizde motora turboya faydalı bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"downpipe", "K&N", "Katalizör İptali" "remap" bunlar tehlikeli sular.

Güçlü araç isteniyorsa ikinci el güçlü araç almalı derim. turbo benzinli özellikle.

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Mehmet , turbo benzinli bi tane yatiyor kapida 2008 jetta TSi 170 hp olan.. Ancak herseyi sikinti:) yakiti.. Turbosu.. Trigeri;)) ugrasamiyorum bide fiesta gibi kucuk ve sexi degil:)

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Evet.. Bana sorarsan kendi fikrim bu.. Fiesta daha seksi..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kat ve dpf aynı saç parça içinde, bu parça sökülüp, yerine bir adet düz boru takılıyor, ingilizcede down pipe deniyor, ben aşağı sarkan boru olarak tercüme edeiliyorum :D , muayenede bakıldığına emin olabilirsiniz, hatta yakın gelecekte, obd soketinden de kontrol başlayacak, egzos sensörü dahil, ekonomi canlanacak.

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Caglar abi cok sikinti cikarirlarsa dedigin gibi hic ugrasmam muayenesiz gezer ruhsat arasina 100 lira koyar oyle gezerim:) napim :-)

Peki merak ettigim birsey var.. Bizim araclarda alttan bakinca kat ve dpf gozukuyor mu.? İptali halinde anlasilsin.. İkincisi arkadasimin 306 Gti i var kat iptali sonradan takma sunroof ( normalde tadilat muayenesi gerekir) ve sedefli boya var ama ne sanstir 3. Donem muayenesinde de hep gecti.. Rusvet yok. Tanidik yok. Ama sans var:)

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Dpf malesef 2011 ve ustu fiestalarda mumkun olmuyormus.. Ecudan silme islemi su an mumkun degilmis..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Caglar abi cok sikinti cikarirlarsa dedigin gibi hic ugrasmam muayenesiz gezer ruhsat arasina 100 lira koyar oyle gezerim:) napim :-)

Peki merak ettigim birsey var.. Bizim araclarda alttan bakinca kat ve dpf gozukuyor mu.? İptali halinde anlasilsin.. İkincisi arkadasimin 306 Gti i var kat iptali sonradan takma sunroof ( normalde tadilat muayenesi gerekir) ve sedefli boya var ama ne sanstir 3. Donem muayenesinde de hep gecti.. Rusvet yok. Tanidik yok. Ama sans var:)

2012 Ocak ayından sonra hiç girdi mi muayeneye?

Yorum bağlantısı
Aydın Karadağ

Abi 16 ocak 2012 de degisen muayene kararnamesinde sadece xenon farlara agir kusur eklentisi yapildi arac 2011 aralikta muayeneye girdi kaldi ki o tarih ve oncesinde de Katalizor iptali agir kusurdu. Yani ocakta degismedi ki.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...