İçeriğe Yönlendir

Rolanti Valfi Montaj

Murat Korumaz

Recommended Posts

Murat Korumaz

selam arkadaslar uzun zaman oldu giremiyordum yenı bir sorunla aranıza döndüm aracım rolanti ayarını tuturamıyordu 1000 devırın ustunde kalıyordu dusmuyordu rolanti valfinden dediler aldık geldi bagladık ilk calısmada sıkıntı cıkmadı sonra ılk calısmalarda stop etmeye basladı ama oda gectı 2 gun sonra sımdı de arada bir ugultu cıkarıyor ses havafılıtresının oardan geliyor sorum su olacak bu valf baglandıkdan sonra bir sekıl beyın le tanıstırılması gerekıyormu pc yardımı ıle

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

tesekkurler bilgi için pekı rolantıdeki dengesızlık vıtes gecıslerınde tırlamaya neden ola bılırmı 80 kmde vıtes deyısırken ses gelıyor ve arac tıtrıyor

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

tırlama derken nasıl tarıf edılırkı sankı tam dbrıyaj a basmadan geçirmeye calısıyormus gıbı ama o cıkan ınce ses aslında dıslılerın bırbırıne surtme sesı dıye tahmın edıyorum circir diye bendekı oyle bır ses degıl icerden dıslılerın bırbırıne gectıgını hısede bılıyorsunuz (klasık gerı vıtese takarken cıkan ses degıl yanı)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Sizde transfer kutusu oluyormuydu? Yani 5.0 larda? Lastikleriniz vs ölçü bozukluğu veyahut yeni değiştirme gibi durumlar oldu mu?

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Adaptasyon deniyor bu işleme, bazı markalarda yapılıyor ama nasıl yapıldığını çok merak ediyorum?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Adaptasyon deniyor bu işleme, bazı markalarda yapılıyor ama nasıl yapıldığını çok merak ediyorum?

Fordlarda yok bu... Vw'lerde var.. Başka markalarda da var mı bilmiyorum... Vw'de silecek değişsen adaptasyon gerekiyor.. :)

tırlama derken nasıl tarıf edılırkı sankı tam dbrıyaj a basmadan geçirmeye calısıyormus gıbı ama o cıkan ınce ses aslında dıslılerın bırbırıne surtme sesı dıye tahmın edıyorum circir diye bendekı oyle bır ses degıl icerden dıslılerın bırbırıne gectıgını hısede bılıyorsunuz (klasık gerı vıtese takarken cıkan ses degıl yanı)

Cırlama.. Dişli sesi.. balataların ayırmaması...

Rolanti valfi ile alakası yoktur...

Konu Hakan Tarım'ındır...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bismillah :)

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

265/70/16 lastıklerım yanılmıyorsam orjin 255 di ama bu ses lastık degısımden once baslamıstı zaten lastık degısme nedenım ıse bozulması degıl yol tutustakı eksıklıktı

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Tüm lastikler aynı ölçüde dimi? Bir de cırlama diye tabir ettiğiniz ses tam olarak ne taraftan geliyor ?

Mehmet abimin dediği gibi ben de dişli veyahut balatalardan şüphelendim çünkü.

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

Fordlarda yok bu... Vw'lerde var.. Başka markalarda da var mı bilmiyorum... Vw'de silecek değişsen adaptasyon gerekiyor.. :)

rolanti duzeldi :) en basta tuturamıyordu 1000 devrı hadı onuda gectım devir duserken ugultu gelıyordu hanı bıra bardaklarının kenarıne parmagınızı surersınızde boru gıbı bır ses cıkarırı aynı o ses ne olduysa (ustalar kurum baglamıstır dıyor) hem devir de sıkıntı cıkarmıyor hemde o uguldama kesildi

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

tabiki tum lastıkler aynı anda degıstı 4 u bir baskasını dusunmek bıle ıstemıyorum cırlama aslında soyle tabır etsem belkı daha anlasılır olur bir kac senedır kara yolarında sınır cızgılerıne tırtıklı bır boya atıyorlar lastık onun uzerıne geldıgınde aracınıza olan sey benım vites atarken oluyor nerden gelıyor demısınız tarıf ettıgım gıbı tum arac tıtrıyor ve sallanıyor yanı surdan yada burdan gelıyor demek zor ama sankı tam altımda oluyor gıbı hısedıyorum daha onceden bu konuyu ıstınye oto koc takı bas teknısyen arkadasa sormustum odeme noktasında bır musterı ıle tartısıyorlardı musterı sanzumanda sorun var dıyordu servıs elemanlarıda sanzuman agrıası vermıyor makıne dıyorlardı bende o esnada devreye gırıp benım arac da sanzuman agrızası vermıyor ama durum boyle boyle demıstım oda bana sızın aracınızda vıtes deyıstırmek ıcın 3 yada 4 ayrı sensorden sınyal gelıyor ve o sekıl vıtes deyısıyor demıstı bu sensorlerden bırınde sıkıntı olsa sızın anlatıgınız olaya neden ola bılır demıstı ve buda sanzuman agrızası verdırmez dedi ama o gunden sonra bırdaha otokoc ıstınye ye gıtme ımkanı olmadı o sekılde kulanmaya devam ettım

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Tüm araba titriyor? 2.5 ton araç :) Maşallah. Aktarma organlarında sorun olmasın? Oralara hiç baktınız mı?

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

bu kıs cok zorladım aracı 1 1.5 metre karlara gırdım cıktım daha sonradan yıne o soguk gunlerde aracı park ederken cok ser bı ses geldı on lınk lerım kopuyordu o sandım egılıp baktım degıl anlayamadım aynı gun ılerleyen saatlerde yola cıktıgımda tam koltuk altında bır vuruntu basladı uzatmayayım aracı cektım usta geldı saft kopmus 5 yada 6 adet metrık 10 vıdayı koparmıs motor kısmı degıl orta kısımdan koparmıstı bızde kalan kısmı cıkarıp 2 ceker devam ettik servıse kadar orda vıdaları deyıstırerek gerı montaj yaptık yola devam sesı sadece 80 km deyken vıtes degısımınde yapıyor ama nadıren arada kafasına gore farklı vıtaes seceneklerıde sunuyor yane :)))

bu arada arac 2 cekerde muhtesem sureklı patı cekıyor :) ama yol tutus öluyor

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Büyük bir ihtimal sorununuz ilerleyecek. Güzelcem bir bakım yaptırın derim. Mazallah :(

Transfer kutularımız biraz kibardır. İçinde bir kaç nalet olası parça var. Sarsıntıdan kaynaklı arıza yapmaya başlarsa hapı yuttunuz söyleyeyim :p

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

hakan bey en buyuk sıkıntı bılgısayar yazılımı benım aracın yazılımı yok hep 4.0 o yuzden tam agrızalarıda goremıyorlar ve cozemıyorlar tek cagre kaldı ıstınye p.tesı raqndevu alıcam ben gıdemesemde gonderıp komple bır baktırayım dıyorum hem o bahsettıklerı sensorlerı sokup temızlemeye kımsenın ..... yemıyor cekınıyor bılmıyorlar barı onu yaparlar da aklımızda kalmaz dıye dusundum cunkı gecen arac rengı deyısıklıgı ıcın motor numarası okutmaya gıtıgımda bagladıkları pc ıle adam bana koltuk, sılecek ,sol arka kapı ,sag arka cam modulu ...... gıbı cok detaylı bılgıler vere bıldı ustune bırde kapıdakı codu verınce deymeyın keyfıme

bu arada hemen hemen 2 yıldır aracı bu sekılde kulanıyorum ne bır artma var ne azalma aaaa ama ses arka teker bılyelerı deyıstıkden sonra gelmeye basladı sımdı hatırladım yıne muayıneden hafıfkusurlu dıye gecmıstı teker bılyelerı soktuk yenısını taktık baktık aynı bosluk var :) yanlız bılyelerı soke bılmek ıcın ayna kısmı sokuldugunde parca adını tam bılmıyorum ama dısransıyele kadar uzana bır mıl cıktı mecbur o sekılde soktuk ama onları yanlıs takma gıbı bırsansımız yoktur sanırım ??

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Ohoo :) Kodla şanzıman vs. yapacaklarsa yapmasınlar :p Usta dinlemeli aracı. Steteskopu takıp.

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

valaha benımkıne steteskop takarsa sagar olur sanırım :))

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Tez zamanda baktırmanızı tekrar ve şiddetle tavsiye ediyorum. Mümkünse aracı fren testi yapılan biryerde çalıştırıp bakın. 4x4 lere uygun fren testi yeri var ise tabiki. Tam anlamıyla sorun tespiti olur.

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz
:))))))))))))))))aklıma muayınedekı fren testı geldı tuv turk u kutlamak ıstıyorum bukadar bılgısız adamı bır araya topladıgı icin
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Bayram Yazar

ben o saft yuzunden tarlaya uçtum sancaktepede teknik oto servisinde cumhur usta var ben aracımı ona götöruyorum gayatte iyi yapıyo sorunu olan varsa bu numaradan araya bılır kendısını 05350130719

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...