İçeriğe Yönlendir

Ön Panel Havalandırmalardan Gelen Tozlar

Recep Mura

Recommended Posts

Recep Mura

Merhaba arkadaşlar aşağıda resimde görülen yerlerden geldiğini tahmin ettiğim çok küçük tüy gibi siyah toz vb. şeyler çıkıyor aracın içerisine dağılıyor özellikle bu havalandırmaların orada yoğun gördüğümden dolayı buradan geldiğini tahmin ediyorum bir ara vardı bakımda polen filtresini değiştirince geçmişti ama aradan 6 ay gibi bir süre geçti ve bu süreçte hiç klima kullanılmadı ve yeniden başladı acaba bu ne ile ilgili olabilir bu polen filtresi klimadan bağımsız mıdır? Ondan kaynaklanan bir durum mu bu kadar sürede tıkanma ihtimali var mı başka nereden kaynaklanabilir bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim...

Dvw1y.jpg

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Ben de öyle tahmin ediyorum ancak ben onu klima ile bağlantılı sanıyordum acaba başka yerden kaynaklanabilir mi diye düşündüm ama bu kadar kısa sürede hele ki kış aylarında tıkanması normal midir? Acaba söküp makine ile temizleyip taksam olur mu yoksa yenilemek mi daha mantıklı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Polen filtresi temizlenmiyor, berbat bi koku yapıyor, 10-20tl için değmez.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Polen filtresi taze hava girişini kapama düğmesini 7/24 basılı tutmuyorsanız devamlı çalışır. Oralardan mutlaka birşeyler gelir, camdan da girmiş olabilir. Fiktre kendini bırakıyor da olabilir.

Ayrıca ön camı içten silin bakın orası da acayip kirlidir.

Yorum bağlantısı
Engin Murat Ünal

Kaliteli bir polen filtresi takmanızı öneririm. ucuzları hem kısa sürede tıkanıyor hem havayı iyi süzmüyor.

Bir de polen filtresini değiştirirken filtrenin girdiği kısmı nemli bir bezle silerseniz orasının ne kadar pislendiğini göreceksiniz. Ben geçen filtreyi değiştirirken bir temizleyeyim dedim gerçekten çok pislenmiş.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Polen filtresini 6 ay önce 10 bin bakımında ustaya değiştirttim, o nedenle hangi marka iyi mi kötü mü daha önceden tecrübem olmadığı için bilemiyorum ancak polen filtresinin en azından her 10 bin bakımında bir değişir diye düşünüyordum daha 6000 km ancak oldu hani bu kadar kısa sürede tıkanması eğer ondansa ki söylediklerinize göre öyle normal midir? Kaliteli polen filtresi derken tavsiyeniz var mı bu sefer ben değiştireyim diyorum zaten geçen ki değişiminde usta yan bölümü yerine takmamıştı giderken birden ayağıma düşmüştü o nedenle de bu tür işleri öğrenip kendim halletsem daha iyi olacak değiştirirken dikkat etmem gereken püf noktalar var mıdır? tecübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim...

Mehmet Hocam, taze hava girişi kapama düğmesi derken neyi kastediyorsunuz tam olarak hangi düğme nasıl kullanmak lazım?

Klima kullanmıyorum filtre kirlenmez diye bir şey yok.

Ben daha önce polen filtresini direkt klima ile ilgili bir filtre olarak algılamışım dolayısıyla onunla bağlantılı olarak devreye giriyor diye düşünmüştüm demekki öyle değilmiş öğrenmiş olduk...

Polen filtresi temizlenmiyor, berbat bi koku yapıyor, 10-20tl için değmez.

Hani çok kirli olmadığında hava filtrelerini temizlerler ya oradan dedim belki bu da çok aşırı kirli değilse makina ile çekilince belki en azından 10 bin bakımına kadar idare eder diye düşündüm ama kendimde değiştirebilirim sanırım...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İç sirkulasyon düğmesinden bahsediyor Mehmet hocam. Onu açarsanız polen filtreniz kirlenmez ama içerideki hava tazelenmeyeceği için bir süre sonra baş ağrısı çekeceksiniz.

Polen filtresi normalde 10binde bir değişir ama tozlu bölgede yaşıyorsanız 2bin de bile tıkansa değiştirmeniz gerekecek.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

İç sirkulasyon düğmesinden bahsediyor Mehmet hocam. Onu açarsanız polen filtreniz kirlenmez ama içerideki hava tazelenmeyeceği için bir süre sonra baş ağrısı çekeceksiniz.

Polen filtresi normalde 10binde bir değişir ama tozlu bölgede yaşıyorsanız 2bin de bile tıkansa değiştirmeniz gerekecek.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için bizim araçlar için daha uzun ömürlü polen filtresi tavsiyeniz varsa alabilirim...

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Recep Mura

Arkadaşlar aracımın polen filtresini kendim değiştirmek istiyorum ancak yerini tam tespit edemedim kullanım kılavuzunda da bulamadım ustanın yanılmıyorsam vites kutusunun devamındaki konsolun içinde bir yerden değiştirdi diye biliyorum ama o bölümü söktüm orada göremedim acaba bizim araçların polen filtresinin nerede olduğu nasıl değiştirildiği konusunda bilgi sahibi olan varsa ve mümkünse resimle paylaşımda bulunursa sevinirim...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar aracımın polen filtresini kendim değiştirmek istiyorum ancak yerini tam tespit edemedim kullanım kılavuzunda da bulamadım ustanın yanılmıyorsam vites kutusunun devamındaki konsolun içinde bir yerden değiştirdi diye biliyorum ama o bölümü söktüm orada göremedim acaba bizim araçların polen filtresinin nerede olduğu nasıl değiştirildiği konusunda bilgi sahibi olan varsa ve mümkünse resimle paylaşımda bulunursa sevinirim...

Fusion nerede bilmiyorum ama bizimkiler gaz pedalının altında..Sizde bir bakın isterseniz.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Fusion nerede bilmiyorum ama bizimkiler gaz pedalının altında..Sizde bir bakın isterseniz.

Teşekkür ederim Ayhan Bey bir bakayım yanlış hatırlamıyorsam usta gaz pedalının yan tarafındaki bölmenin kapağını söküp değiştirdi diye biliyorum ama ben söktüm bulamadım birde dediğiniz yere bakayım bakalım...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
M.Volkan Özbek

Teşekkür ederim Ayhan Bey bir bakayım yanlış hatırlamıyorsam usta gaz pedalının yan tarafındaki bölmenin kapağını söküp değiştirdi diye biliyorum ama ben söktüm bulamadım birde dediğiniz yere bakayım bakalım...

Yok usta orda da yok. yada vardıda ben mi göremedim bilmiyorum ama hem şöför hem yolcu tarafındaki alt plastik kısımları ve el freni ile vites kolunun olduğu yerdeki plastik kısımları sökmüştüm ben temizlik bakım yağlama merak nedeniyle. Vites kolu şanzımana 2 adet halat ile aktarılıyor buna şaşırmıştım her ne kadar konu ile ilgisi olmasada belirteyim dedim. Ben oralarda göremedim yada farkedemedim. polen filtresininde kaputun altında bir yerde sileceklerin dibinin olduğu yerde sanıyorum!!

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Yok usta orda da yok. yada vardıda ben mi göremedim bilmiyorum ama hem şöför hem yolcu tarafındaki alt plastik kısımları ve el freni ile vites kolunun olduğu yerdeki plastik kısımları sökmüştüm ben temizlik bakım yağlama merak nedeniyle. Vites kolu şanzımana 2 adet halat ile aktarılıyor buna şaşırmıştım her ne kadar konu ile ilgisi olmasada belirteyim dedim. Ben oralarda göremedim yada farkedemedim. polen filtresininde kaputun altında bir yerde sileceklerin dibinin olduğu yerde sanıyorum!!

Ben bölge olarak nerede olduğundan emin oldum gerçi gittiğim yerde polen filtresini bulamadığımız için temizleyip geri taktı usta...Yer daha önce de tahmin ettiğim gibi şoför tarafında gaz pedalı ve yan bölme sökülerek ancak ulaşılabiliyor ama usta da yerini bilmediği için zorlandı elini uzatarak tahmini olarak buldu benimde yönlendirmemle çünkü ben daha önceki ustanın filtre değiştirmek için oralarda ararken görmüştüm...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...