İçeriğe Yönlendir

Amortisörleri Yumuşatmak Mümkün Mü ?

Volkan Emrah Kirpik

Recommended Posts

Volkan Emrah Kirpik

İstanbul şartlarında kullanıyorum aracımı yer de nekadar delik var kasis var hepsi içeride acaba diyorum biraz yumuşatma mümkün müdür amortisörleri yoksa yeni bi kit mi almak gerekiyor. bu arada çok seri ve hızlı araç kullanan bi insan değilimdir zate istesemde istanbul trafiği çok izin vermiyor yumuşayan amortisörlerin yol tutuşu olumsuz etkileyeceğini biliyorum ama biraz daha fazla konfor yaşamak istiyorum

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

explorer ile mi?

Lastiklerin havasını biraz indirin, çok olmamak kaydıyla.

Lastik havası etkili olabilir.

Ben şehir içi kullanımlarda havayı 32 psi yapıyordum. Şehir dışına çıkarken ve yüke göre artırıyorum. Ama bu hafta 34 psi ile gezdim ve yol bilgisayarı yakıt tüketimini hep 9,4 gösterirken 9,1'e düştü. Son 4-5 depodur 36 litre ile 370 km'yi geçemezken son depoda yani 34 psi ile gezdiğim depoda 380 km'de hala bitmemişti.

Aslında aracı aldım alalı hep öyle, 34 psi ile hep az yaktım. Hatta 36 daha az yaktırıyor ama yolda çakıl taşı olsa hissediyorsunuz. Bu hafta sonu tekrar 32 psi yapmayı hatta 30'a kadar düşmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı

Lastik havası etkili olabilir.

Ben şehir içi kullanımlarda havayı 32 psi yapıyordum. Şehir dışına çıkarken ve yüke göre artırıyorum. Ama bu hafta 34 psi ile gezdim ve yol bilgisayarı yakıt tüketimini hep 9,4 gösterirken 9,1'e düştü. Son 4-5 depodur 36 litre ile 370 km'yi geçemezken son depoda yani 34 psi ile gezdiğim depoda 380 km'de hala bitmemişti.

Aslında aracı aldım alalı hep öyle, 34 psi ile hep az yaktım. Hatta 36 daha az yaktırıyor ama yolda çakıl taşı olsa hissediyorsunuz. Bu hafta sonu tekrar 32 psi yapmayı hatta 30'a kadar düşmeyi düşünüyorum.

Ben hep 29 da kullanıyorum. Neden diyeceksiniz ş.içi yollar çok bozuk arabaya üzülüyorum. O da yakıta yansıyor tabi.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Amortisörleriniz ve alt takım sağlıklı ise aracınızın rahatsız etmeyecek derecede olması gerekir, bence amortisörleri yumuşatmaktan ziyade sağlıklı olup olmadığının kontrolünü yaptırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum, zira yüksek bir araç kullandığınız ve Allah göstermesin normalde o şekilde kullanmasanız bile ani bir manevra esnasında yumuşatılmış amortisör başınıza ummadığınız dertler açabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

hocam 36 psı da yolda nasıl dura bılıyorsun kasıslerden gecerken bıle araba top gıbı zıplıyor bende 30 ıla 32 psı arası kulanıyorum yakıta hıc bakmadım ama benımkı 16 ıla 25 lıtre/km arası gezıyor :) birde on sabıtleme lınklerı var benı cok ugrastırdı eger onlardakı takozlar sert se arac ozamanda cok sert teplı verıyor hemen hemen hiç esnemıyor

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Jantlarınızı 1-2 '' küçültüp geniş yanaklı lastiğe geçin.

Lastik ebatınız nedir ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben hep 29 da kullanıyorum. Neden diyeceksiniz ş.içi yollar çok bozuk arabaya üzülüyorum. O da yakıta yansıyor tabi.

Düşük hava ile lastiğe balon yaptırırsın...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Öncelikle 98 model bir aracın alt takımları ne durumda ona bakmalı, arkalar zaten havalı müdahele edilemez, önler de aslında ziyadesi ile yumuşaktır zira arazi arabası bu.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Düşük hava ile lastiğe balon yaptırırsın...

Sanki 32 basınca arabaya zarar verecek gibi hissediyorum yollar bozuk çünkü. Biraz fazla mı üzerine düşüyorum bilmiyorum.

Harf

tarihinde İlkay Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

yani bu araca sehir içinde lastık havaları yuzunden bişey olacaksa bırakın olsun yavv ama mumkunatı yoktur ne kaldırım kaldı ne cukur ne tarla kaldı ne yarım metre karlı yol hicbirsey olmadı basamakdakı aydınlarmanın kabloları koptu kar ı cıkarmaya urasırken o yanı bu aracı sehir içinde hoyratca kulanmıyacaksak niye aldık ki ? bir hatıra paylasayım yurt dısından musterım gelmıstı beraber yemege cıktık adam araca bayıldı konu konuyu acarken bana ciflik nerde yakınmı dedi bende ne cifligi diye sordum ee dedı bu arac varsa ciflikde vardır bu arac sehir içi için uygun degıl dedi bende burası turkıye ve istanbul otele donerken nedenlerını yolda goreceksın dedım neyse yola cıktık menekse sahılden bakırkoye kadar adam zaten konuyu anladı birsuru delık catlak tumsek sonra aynı fıkırde bulustuk evet istanbul içi yollar hemen hemen off road için biçilmiş kaftan

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

IMG_0638.jpg

upps resmı kucultmeden koymusum pardon

ilk resim girdigi yer ikinci resim cıktıkdan sonraki hali

IMG_0640 (Medium).jpg buda oraya ulasmak ıcın gıtıgımız yolun goruntusu yolda dozer acma yapmadı kureme ısı tamamen bana ait araba kendıne yol acıyor

IMG_0582 (Medium).jpg burasıda saplanıp (on cam kapandı sılecekler durdu tepeye vurunca kar kaput ve tavana kadar cıktı) yardım almadan ılerı gerı yaparak kurtardıgımız yer avatar resmınde ve ilk ve ikinci resımde arac ustunde goruner karlar vurdugumuz kar tepesınden ustumuze gelenler

sonuc olarak arac hala tas gıbı calısıyor ses felanda yok rahat olunnnn bencee

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

bence jeep tarzı araç kullananların hepsinde yanlış bir düşünce var

az önce beyefendinin yazdığı gibi

bizim yollarda çok bozuk çok çukur ve tümsek var o yüzden jeep kullanıyorum

bizim kullandığımız jeepler zorlu doğa koşullarına ve çok bozuk off road tarzı yollarda zorlanmadan ilerlemek için yapılmış

çukurlu ve kasisli yollarda gitmek için düşünülmemiş

yani kısa kesecek olursam 15 cm bir çukura bir aracın düşmesi sonucu aldığı zararla bizim araçların alacağı zarar bence aynı olur hatta bizim araçlar ağırlığından dolayı daha fazla bile zarar alabilir düşüncesindeyim

bu arada bizim araçlar hakikaten biraz sert ama en sert benimki :D :D :D :D

normalinden 8 cm daha yüksek :nazar: :nazar:

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

agarlik farkı tabi dusunceniz daha fazla hasar gormesı için nedeniniz sanırım ama aracın altına bir yatmanızı tavsıye ederım şasiye bir bakın yurur aksam bakın malzeme kalınlıklarına bakın bugun pıyasada suv dıye satılan bir cok arac da bu kalınlıkda sac malzeme bulamazsınız sanırım klasik olacak ama GAVUR yapmıs canım :) yukselmeyi arac uzerındekı ayarlardanmı yaptınız yoksa yukseltme kitimi takıldı aceba??

Yorum bağlantısı
Emre Olgum

kit yok sadece araç üzerinde oynadım

önleri torsiyon çubuklarından kaldırdım arka makaslara da takoz ilave ettim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...