İçeriğe Yönlendir

Blaupunkt Cd-Mp3'E Cd-Aux Bağlantısı (Interface Uygulaması)

Burak Balıkçı

Recommended Posts

Burak Balıkçı
(düzenlendi)

Merhaba FordClubTR üyeleri.

Uzun zamandır yine forumda çevirimiçi olamamıştım ancak fırsat buldukça, elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum.

Arkadaşlar, Ford Focus aracımda bulunan Blaupunkt CD-MP3 teybin CD Changer çıkışına uygun interface adaptörü mevcut değil diye biliyorum maalesef ancak 8 pinli Fiat Punto, Linea, Bravo ve Fiorino için satılanları uyuyormuş.

Ben ekstradan bir yenisini almak yerine elimde olan geçen sene KA'm için (5000-6000RDS teyp) aldığım adaptörün soketini ara bir soketle bu Focus MK1 Blaupunkt teybine uyarlamak istiyorum. Blaupunkt'a uyan soketler elimde mevcut, ara dönüştürücü yapacağım tüm soketler yani. Ancak teyplerin CD-changer çıkışlarındaki anlamlar vede farklılıları tam anlayamdım. 5000-6000RDS Changer soket kısmı 12 pinli, tesisatta biri boşta. Blaupunkt ise 8 pinli ve hepsi dolu. 3 adet kablo neye ait acaba. Yardımınıza ihtiyacım var.

Piyasadaki Aux adaptörlerinin modül kısmı birebir aynı sadece soket bağlantıları farklı olduğu için bu girişimde bulundum.

Aşağıdaki resim 5000-6000 RDS soket bağlantısı

Radio_5000_RDS_k.JPG

1 - ACP (+)

2- ACP Koruma

3 - Şase

4 - Boş

5 - Sağ Ses (+)

6- Sol Ses (+)

7- ACP (-)

8- ACP / CD Serbest bırakma

9- +12V çıkış

10- Ses koruma

11- Sağ Ses (-)

12- Sol Ses (-)

Şimdi buradaki ACP nedir, Ses koruma nedir? Anlayamadım. 12Pinli soketimiz de aşağıdaki gibi.

391245855_640.jpg

Gelelim Blaupunkt bağlantısına.

isoblau.jpg

C3 Bölümü 8pinli CD-Changer soket giriş kısmı. İşte bu aşağıdaki sıranın kod karşılıklarını anlamadım

13-

14-

15-

16-

17-

18-

19-

20-

8 Pinli soketimiz ve Blaupunkt üzerindeki bağlantıları da aşağıdaki gibi.

Fait%20cable(0).jpg

YATOUR-Fiat-MP3-USB-SD-AUX-Blaupunkt-Mini-ISO-8-pin.jpg

Evet görsellerimiz ve elimde olan bilgiler bukadar.

Bu soketlerin çıkışlarının birbiri ile bağlantısını nasıl yapacağım konusunda engin bilgilerinizi ve yardımlarınızı önemle bekliyorum. İş sadece soketin hangi kablosu diğer soketin hangi pinine geleceğini bulmakta. Şimdiden yardım eli uzatanlara teşekkürler.

tarihinde Mehmet Özyürek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı
(düzenlendi)

Birde Blaupunkt'ta 18-19-20 nolusoket uçlarını kullanarak sadece aux bağlantısı yapabiliyorsunuz.

18- Şase

19- Sol Ses

20- Sağ Ses

kgrhqvhke7swojqiibo4hfj.jpg

Bundan dolayı RDS teyplerin 2 adet hoparlör şase kablosunun ortak bağlandığını çıkarttım.

Diğerleri için sizlerden yardım bekliyorum...

tarihinde Burak Balıkçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Elimde şemasına kadar her şeyi var fakat cihaz dogdugu yerde eksik organ ile dogmuş yapacak bişi yok. :D

Yinede tam ugraşılabilirse yapılamayacak işlem degil.Projelerim arasında var ama vakit ne vakit bilinmeyen denklem olarak önümde.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

Mehmet Abi, Oktay Abi sadece soketin Aux bağlantılarını denedim, onlar çalışıyor.

Sağ-sol ses girişlerinin şase kablosunu ortak aldığım için 12pinin 1'i böyle gitti, 1 tanesi de zaten boştu, kaldı 2 fazlalık pin.

Şu kısaltmaların anlamlarını bana biri açıklasa hemen diğerlerini de bağlayıp deneyeceğim.

Bunu da çok fonksiyonlu olsun diye yapmak istiyorum. Hem standart 1998-2005 Ford / Focus teyplerinde, hemde bu yapmaya çalıştığım ara soket bağlantısını takınca Blaupunkt'larda çalışsın istiyorum. Tabi haliyle o kadar para verip İkinci bir interface adaptör almama gerek kalmayacak.

Yardım lütfen... :(

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

Bas in out changer bölümünün digital veriler için kullanılan yani kumanda uçları bas gnd şasesi.

15.pin 12volt girişi 16.pin ise digital 12volt açma kapama anahtarlama ucu.Bu uçları bu cihaza ait bölümde kullanabilirsin.Anahtarlama ucu burda kilit nokta aux uçların çalışıyor ise bunlar senin işine yaramaz diye düşünüyorum.Aux direk ses veriyorsa şanslı bir versiyon cihaz bulmuşsun diyebiliyorum.Bu uçları illa kullanacaksan bu changerı alman lazım yoksa uçları degerlendirebilecegin bir parça almana gerek yok diyebilirim.Kasetçalar lı versiyon digital olmadıgı için bu uçları kullanazsın.Sadece digital olan üst versiyon player ile bu uçları kullanma imkanı olabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

aga ben forumda bir yerde şema paylaşmıştım. o teyp üstünde blau yazsada ford mantığı ile çalışıyor. yani her hangi bir ford cd changerını ( yada ford a uyumlu aux zımbırtısını) mini isolar ile o teybe bağlıyacaksın. sarı iso subwoofer girişi idi sanırım. mavi e yeşil isolardaki pinleri kullanarak 12 pin ile changer girişi yapıyorsun. sadece mavi iso ile olmuyor.

yukardaki şema fiat şeması o teybe uymuyor.

amerikadaliler şöyle yazmış pin karşılıklarınıı

For starts here's the pinout conversion. First column are the Ford pin #'s, 2nd column are Blaupunkt pin #.s As some background - the "Blaupunkt" radio is basically a ford radio with ford protocol, but Blaupunkt connectors - hence the need to convert.

1=10 (CDC ACP2 +/A)

2=NC

3=12 (CDC ACP GND)

4=NC

5=19 (CDC In L +)

6=20 (CDC In R +)

7=11 (CDC ACP2 -/B)

8=13 (CDC ASYSON "enable")

9=14 (12V unfused)

10=18 (Audio shield)

11=16 (CDC In L -)

12=17 (CDC In R -)

ilki ford pin sırası 2. sıra blaunun pin sırası.

sendeki teybin diyagramı şurda

adszvjm.jpgsoldaki ford teybi sağdaki blau.

bu arada ben senin ekldeğini resimlerdeki 2 zımbırtıyıde denedim :D 8 pinli aux girişini de 3 pinli aux girişinide :D 2 side çalışmıyor. tek denemedğim ford cd changerı kalmıştı.lanet edip bırakmıştım o teybi :D en son ford teyb iiçin dijital changer aldığımda deneyecektim ama changer kablosunu kesmeye kıyamadım. nasılsa blaudan kurtulacam diye :D Emmideki 6006 ile değiştik :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...