İçeriğe Yönlendir

Komponent Takım Anfisiz Kullanılır mı?

Misafir

Recommended Posts

Yeni aldığım Seat'ın arka kapıda tweeter için dahi yer olmasına rağmen hoparlörleri yok. Hatta bir rivayete göre tesisatı bile yok. Eski aracımdaki JVC ana üniteyi ve kendşnden anfşli sub'ı aracıma montaj yaptırırken, hoparlör de taktırmak istiyorum.

Anfi kullanmayacağım. Bas sesleri suba yönlendireceğimden, arka kapılara tek yollu bir pioneer ile uygun bir tweeter montajı yapmak ya da kenwood'un beğendiğim bir komponent takımını almak konusunda kararsız kaldım. Komponent bir hoparlör takımının maliyeti, 200.-TL ve üstüyken, bahsi geçen pioneer'a ilave ucuz bir tizin maliyeti 100.-TL civarında oluyor. Hatta anfisiz kullanılacaksa komponent verimsiz deniyor.

Komponent tercih etmeyeceksem;

Pioneer'ın yanına goldmaster, for-x tarzı uygun tweeterlar sorun yaratır mı? Her ihtimale karşı pioneer'ı tek yollu yerine iki yollu almak mı mantıklı olur?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Daha önceki bazı müzik cihazları yazılarınızdan anladıgım kadarıyla siz yüksek ses degil doygun ve her şekliyle ritimleri duymayı seven bir müzik zevki ve kulagınız oldugunu biliyorum.2 yollu hoparlör alıp ve bahsi geçen boşluk kısımlarıda iyi sınıf orta bas küçük ebat ta hoparlörler var onunla 3 yollu takım kurabilirsin.Kullanacagınız medya cihazı bence ses çıkışı olarak fazlasıyla yeterli diye düşünüyorum.Amfi bagladıgınızda wofer parçasıda olacagı için size o güzel orta ton seviyelerindeki müzik tonlarını hissettirmeyecektir kanatindeyim İlk etapta kompeneet takımı kullanın sonra anfi ihtiyacı duyarsanız sanmıyorum ama her halukarda hoparlör zaten alacaksınız diyerekten anfi takmayı sona bırakın derim. :good1:

Yorum bağlantısı

Daha önceki bazı müzik cihazları yazılarınızdan anladıgım kadarıyla siz yüksek ses degil doygun ve her şekliyle ritimleri duymayı seven bir müzik zevki ve kulagınız oldugunu biliyorum.2 yollu hoparlör alıp ve bahsi geçen boşluk kısımlarıda iyi sınıf orta bas küçük ebat ta hoparlörler var onunla 3 yollu takım kurabilirsin.Kullanacagınız medya cihazı bence ses çıkışı olarak fazlasıyla yeterli diye düşünüyorum.Amfi bagladıgınızda wofer parçasıda olacagı için size o güzel orta ton seviyelerindeki müzik tonlarını hissettirmeyecektir kanatindeyim İlk etapta kompeneet takımı kullanın sonra anfi ihtiyacı duyarsanız sanmıyorum ama her halukarda hoparlör zaten alacaksınız diyerekten anfi takmayı sona bırakın derim. :good1:

Oktay Bey doğru tespit etmişsiniz. Amacım kapılardan tiz ve midleri, sub ile doygun basları alabileceğim şekilde bir müzik sistemi oluşturmak. Sub kendinden anfili olduğu için ve ana ünite yeterli kalitede ses üretebildiği için anfiyi düşünmüyorum zaten. Hatta imkanım olsa koltuk altı subwoofer ile bagajı da ferahlatmak isterim. Ön kapılardaki orjinal kolonlara müdahale etmeyeceğim, tizi hatta bası gayet güzel ancak ben sub kullandığım zamanlarda crossover ile 80hz den düşük frekansları basa gönderiyorum. Böylece kapılardaki kolonlar sadece tiz ve mid için ses verir hale geldiğinden bas yönünden çok güçlü olmalarına gerek kalmıyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Kısık ses kullanacak birine 80 Hz. altındaki basslar zaten gereksiz bunu da unutmayın. 80 hz. altı baslar sizi rahatsız eder kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Kısık ses kullanacak birine 80 Hz. altındaki basslar zaten gereksiz bunu da unutmayın. 80 hz. altı baslar sizi rahatsız eder kanaatindeyim.

Dogru ama bazı eserler varkı bu bas tonunda dinlenmeden tadı çıkmıyor.Senin gümbürtülerden degil bu eserler.Ama dinlemesi çok zevkli. :D

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Hakan Bey, sizin öneriniz nedir bu durumda? İstediğim derin bas, parlak tiz seslerini kısık seste bile duymak. Örnek vermek gerekirse, 2004 Mondeo'nun fabrikasyon sistemindeki baslar benim için yeterince tatmin ediciydi. Tizleri de yeterliydi ancak biraz daha yüksek frekansa çıkabilseler benim için mükemmel olurdu. Yine de ses deneyimi olarak beni tatmin ettiği için değişim yoluna gitmedim. Sub ilave etmedim.

Şimdi kullanacağım Ana ünitem JVC AVX-44. Bu ana üniteye uygun kapılara takılacak, derin bas ve parlak tiz veren hoparlörlerle sistemi tamamlayabilirim subn olmadan. Komponent takarsam, gördüğüm kadarı ile, sub ilavesiz olmuyor. Kapıların derinlikleri belli bir dernliğe müsaade ettikleri için 16,5cm hoparlör kullanmak zorundayım. Bunların da 3 yolluları önden ve arkadan fazlalık yaratabileceğinden mecburen iki yollu ya da kapılarda tiz için boşluklar bulunduğundan Pioneer'ın tek yollu mid'i ile ortalama bir tweeter ile montaj yapalım fikrindeyim. Ön kapılardaki sesten memnunum, tizi ve bası iyi alıyorum. Ana ünitenin detaylı sub ayarları mevcut. Elimde de kendinden anfili JBL SUb'ım mevcut olduğu için sistemi bununla tamamlamak niyetindeyim.

Siz alternatif önerirseniz, onu da değerlendiririm.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

İlk önce karar verilmeli; 3 yollu olacaksa meblağ bayağı bir artar. Yalıtım vs vs hiç gerek yok :)

2 yollu olacak mecburen. Onun için de eğerki elinizdekiler yetiyor ama biraz daha iyi olsun diyorsanız tweeter olarak vibe' ın tweeterları var, hepsiburada.com da falan satılıyor. Tınısı güzeldir, onlardan alırsanız sizi gayet memnun edecektir.

Derin bas olayına gelecek olursak; derin bas alt frekans demektir. Kutu tasarımı vs vs uzun uğraşı ister. Boşverin yani :) Olağan bas sesleri güzel çıkarsın derseniz elinizdekiler gayet yeterli. Sadece dinlediğiniz müziklerin kaliteli olması, kaliteli bir kablolama ve ana ünite ayarlarıyla işinizi halledebilirsiniz...

Yorum bağlantısı

Hakan Bey,

http://www.hepsiburada.com/liste/pioneer-ts-g1711i-17cm-tek-yollu-mid-170-w-hoparlorler/productDetails.aspx?productId=otaytts-g1711i&categoryId=26090 tek yollu,

ve

http://www.hepsiburada.com/liste/vibe-audio-se-k10-tweeter-7699/productDetails.aspx?productId=otelf7699&categoryId=26090

tavsiyeniz üzerine yukardaki hoparlörleri sipariş ettim. Arka kapılarda tesisat varsa işimiz kolay fakat çoğu modelde tesisat yokmuş. Bu durumda tizin kablolaması, nasıl olmalı? Ana kolona giden kablodan mı alınırsa daha iyi sonuç alınır? yoksa öndeki tize mi paralel bağlanmalı? Gerçi, bu durumda balans ve fader ayarları işgörmeyeceğinden sanırım sorun yaşanır.

İlk aşamada öndeki tizleri arkaya, öne de yeni tizleri bağlatıp, sub olmadan bir sesi duymak istiyorum. Yetersiz gelirse sub için işlem yaptıracağım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

ne yalan söyliyim biraz pahalıya patlamıs bu kadar para vereceğime bi 100 lirada ekler mid tiz artı anfi alıırmdım hatta 300 ila 400 arası tesisat bile alırdınınz mid artı bas artı anfı artı kablolarıyala iyi günlerde kullanun

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bal gibi seçim olmuş, tebrikler. Vibe ses olarak harikadır. Ön taraflara alın vibe'ları.

Yorum bağlantısı

ne yalan söyliyim biraz pahalıya patlamıs bu kadar para vereceğime bi 100 lirada ekler mid tiz artı anfi alıırmdım hatta 300 ila 400 arası tesisat bile alırdınınz mid artı bas artı anfı artı kablolarıyala iyi günlerde kullanun

Uğur Bey,

Benim için önemli olan yüksek ses değil kaliteli ses. Hiçbir aracımda amfi olmadı. Amfi olsaydı da Harward, Jameson tarzı markalara girmezdim. Linklerdeki ürünler bulabileceğiniz en ucuz ama kaliteli markalı ürünler.

Subwoofer olarak zaten elimde mevcut bir JBL kendinden anfili model var. Bunun için sadece tesisat maliyetim olacak.

Ahmet, Vibe'leri test ederim tabi. Hatta bir tane koltuk altı sub'ı var ama elimdeki subla beraber fazlalık olacağından almadım. Ancak aklım kalmadı değil. Bu aralar biraz araca fazla yatırım yaptım. Diğer aracın da 4 hoparlörü değişmiş, geri kamerası takılmış, sub için tesisat döşenmişti. 6 ay içersinde ikinci tura geçtik ama Cordoba'ya geri kamerası veya sensör taktırmama düşüncesindeyim.

Koltuk altı aktif sub: http://www.rsteknoloji.com/Vibe-Optisound-8-ACTIVE-20cm-Koltuk-Alti-Aktif-Subwoofer,PR-1375.html

Anfi kullananlar için pasif olanı: http://www.rsteknoloji.com/Vibe-Optisound-8-20cm-Koltuk-Alti-Pasif-Subwoofer,PR-1377.html

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Yarın kısmetse, montajı yaptıracağım. Aracın kırmızı ambiyanslı iç aydınlatmaları ile, çok beğenerek aldığım ve kullandığım JVC'nin mavi renkli dokunmatik paneli çok uymayacak fakat yeni bir ana ünite de çok masraflı olacağından %90 ihtimal ana ünitemi değiştirmeyeceğim.

Koltuk altı sub'ı için bütün hafta araştırma yaptım. Vibe'ın kendinden anfili modeli olsun istedim, harici anfi kullanmadığım için. Online sitelerde var gibi gözükse de maalesef ellerinde anfisiz modeli bulunuyor. Koltuk altı sub'ı istememin sebebi, aracın içinden kablo geçirmeden sadece müzikte hafif derinliği hissedebilmekti. Ayrıca bagaj tamamen boşalacaktı. Ancak bu seçeneğimiz de kalmadığı için, emektar kendinden anfili JBL bagajda herzamanki yerine kurulacak:)

Şimdi en büyük merakım; bakalım hoparlör olmayan arka kapılarımızda tesisat çekilmiş mi? Bu yoksa ki büyük ihtimalle yok, tesisat çekilecek. Bu aşamada karşıma çıkabileceğini düşündüğüm muhtemel sorunlar; aldığım vibe tizler, tiz yuvasına oturmayabilir, 17cm, mid pioneerlar kasnak gerektirebilir. Ayrıca tizleri midlere paralel bağlatmam sanırım hatalı olacak. Bu durumda araya kondansatör mü almam gerekecek? Vibe tizleri burada konuştuğumuz gibi, öne, orjinal tizleri arkaya almaya düşünüyorum. Umarım önde varolduğunu düşündüğüm, kondansatörler problem çıkarmaz.

SAygılarımla.

Yorum bağlantısı

Kolaylık diliyorum. :good1:

Tiz kondansatörsüz olmaz ama aldıgın tizlerin üzerinde sabit olabilir yoksa alman gerekir.Bulabilirsen kutupsuz kondansatör alıp kullan. :good1:

Yorum bağlantısı

Kolaylık diliyorum. :good1:

Tiz kondansatörsüz olmaz ama aldıgın tizlerin üzerinde sabit olabilir yoksa alman gerekir.Bulabilirsen kutupsuz kondansatör alıp kullan. :good1:

Teşekkür ederim Oktay bey. Tavsiyeye uymaya çalışacağım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Dün her ne kadar değiştirmeyeceğim desem de; ana üniteyi değiştirdim. Üstelik radikal bir kararla Pioneer markasını tercih ettim. Bu ana ünite tercihimdeki en büyük etken, değiştirilebilir panel düğme renkleriydi. İkinci olarak ilk defa bir double din tam ekran ana ünite kullanmak cezbedici oldu.

İşlem Pioneer Mehmet'in İvedik Organize girişindeki yeni dükkanında yapıldı. Montaj tam 4,5 saatte tamamlandı. Montajı yapan birkaç ustaları var fakat Paşa isimli ustalarına işlem detaylı olduğu için benim aracı teslim ettiler. Ben ustalığını ve insanlığını çok beğendim. Yemek molası bile vermeden, aracın içini kirletmeden, her noktada benim de isteklerimi geri çevirmeyerek, geçiştirmeyerek elden geçirdi.

Bu arada, eski JVC ana üniteyi takasa aldılar. Ayrıca 17cm'lik pioneer tek yönlü hoparlörleride benden alarak, yerine JBL Gt6-6c componentleri taktılar.

Yapılan işlemler; Ana ünite montajı, arka kapılara tiz ve hoparlörler için tesisat çekimi, bagajdaki sub için tesisat çekimi, öndeki tizleri, kendi aldığım Vibe marka tizler ile değişimi ve en son bluetooth mikrofon yerleştirimi.

Ana ünite Pioneer 2400BT: Çok çekinerek taktırdım. Bugüne kadar her aracımda JVC kullandığım içini Pioneer tercihinde hata yapar mıyım düşüncesi vardı. Herşey bittikten sonra ilk deneme dvd film ile yapıldığında tamam dedim. İlk defa ayrı tizler kullandığımdan, kulaklarım bu sesi sevdi. Sanırım cihazın da 8 band grafik equalizer'i buna katkı sağlıyor. Ses güçlendirmek için birçok ayar var. Sub'ı ayrıca kontrol edebiliyoruz. SUb'ı gerçekten hoş besliyor. Ekran büyük olduğu için, menülerin kullanımı son derece kolay. Ekran dokunmatik hassasiyeti sorunsuz. Model no'sunun sonundaki BT ifadesi, tahmin edileceği gibi, bluetooth'u ifade ediyor. Parrot marka bluetooth cihaza gömülü geliyor. Bu cihazın aynı zamanda 1400 modeli mevcut. O modelde bluetooth yok. Yine büyük ekranda telefon kullanımı gayet basit. En şaşırtıcı olanı da kimse bugün bluetooth ile konuştuğuma inanmadı. Sesim gayet net ulaşıyor karşıya. JVC dahili biri mikrofon taşıyordu ancak genelde sesimin çok eko yaptığı belirtiliyordu. Radyo frekansı yakalamada da son derece başarılı buldum. Gçrsellik açısından birçok arka plan ayarı var. Animasyon, sabit arka plan gibi seçenekler mevcut. Tahmin edileceği gibi USB oluyor. Ayrıca çok iddialı olarak bu cihaz, Mp3, Wma gibi sıkıştırılmış formtlarda kaybedilen sesleri de verebiliyor diyor tanıtımlarında. Daha Mp3 denemedim ama:(

Gelelim componentlere. Eğer arkada bas kullanmayacaksanız, anfi kullanmayacaksanız tavsiye etmem. Sub ve tizlere göre yaptığım kalibrasyonlarda, arkada sesler zayıf. Ancak kullandığım bileşenler nedeni ile ben bu zayıflığı sadece tüm sesi arka hoparlörlere verince anlıyorum. Yoksa aracın içersinde ses gayet tatmin edici. Tizler ise arka kapılarda midlere göre çok daha belirgin.

Ön kapıların hoparlörleri orjinal. Zaten güzel ses verdiği için değiştirmedim. Aldığım vibe'lar orjinal phillips tweeterlara göre daha geniş çıktı fakat güzel bir işçilikle vibe'lar orjinali gibi dikiz aynasının arkasına gizlendi. Tweeter farkeder mi diye düşünürdüm, farkediyormuş. Hakan Tarım Bey'e tavsiyesi için teşekkür ediyorum.

Arkadaki SUb'ım ise yıllara meydan okurcasına temiz bir bas sesi vermeye devam ediyor. Kendinden anfili olduğu için, ayrıca anfi gereği duymadım.

Bu arada hepsiburada'dan ortaya kolçak almıştım, Cordoba için özel üretim olan Armster marka. Onu da monte ettirdim bizim ustalarda. Bugün böylece, Cordoba'nın görselliği için tüm makyajlar yapılmış oldu içerden.

Saygılarımla.

20120623201054.jpg

20120623201105.jpg

Yorum bağlantısı

Kaç renk değişiyor düğmeniz? Benimkinde 256 renk değişim özelliği var da :p:rofl:

113 renk var Hakan Bey düğme rengi olarak. Düğme rengine göre kendisi otomatik renklendiriyor ama istenirse ekran rengi bağımsız ayarlanabiliyor.

Beğenisi sunan tüm arkadaşlarıma ve kardeşlerime de teşekkürler. Yüce Allah daha iyilerini sizlere nasip etsin.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...