İçeriğe Yönlendir

Ka - Direksiyon Pompası Arızası

Faruk Şeyhun

Recommended Posts

Faruk Şeyhun

Merhaba Arkadaşlar.

Bu siteyi hayata geçirenlere ve tecrübelerini burada paylaşarak katkı sağlayanlara teşekkür ederim.

Sorunum; 9 aydır kullandığım 99 model Ford Ka'mın baştan beri zaten ses yapan direksiyon pompasının direksiyonu çevirince iyice ötmeye başlaması. Direksiyon pompası arızası teşhisi konuldu. Bulunduğum yerde tamiri yok. Araç hakkında tecrübe de yok. Tamiri kolay mı, dolayısıyla heryerde yapılabilir mi merak ediyorum.

Bir de bu halde kullanmak sorun yaratır diye korkuyorum.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

pompanın ses yapması yağın eksik olmasıda olabilir önce yağını kontrol edin bazen ustalar bile basit şeyleri atlayabiliyor,

benim direksiyon pompam arıza yapmıştı yolda giderken bir anda sertleşti ve virazı nerdeye alamayıp bariyere çarpıcaktım tehlikeli bir durum direksiyon pompası arızası

ben tanıdık araçılığı ile tamirini servisde yaptırdım, bu şekilde kullanmanızı önermem muayenende geçmez aracınız..

tamiri mümkün fakat heryerde yapan birini bulamazsınız ustanızın tavsiyesi nedir mutlaka bir öneri yapmıştır size..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Faruk Şeyhun

Barış Bey bulunduğum yerde net birşey söyleyebilecek birisi yok. İl merkezine gitmem gerekiyor. Tamiri 150-200 tutar diyorlar. Pompa Merkez Oto'da 375 TL (Otosan Marka). Yağı aldığımda azdı. İlave ettirdim, yağ deposunun altından damlatıyordu, usta vidasını sıktı. Fakat yağı dandik bir marka ilave etmiş. (Kutusunun kalanı bende) Yağ önemli diyorlar. İyi bir marka olmalıymış. 3 haftalık bir meşguliyetim var, sonra baktıracağım il merkezine gidip.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Revizyon edebilirsiniz ama 200tl revizyona vereceksiniz, klimalı ise 50-60tl gazına vereceksiniz. Onun yerine ben olsam 0'ını alırdım...

Yorum bağlantısı
Faruk Şeyhun

Sani Bey araç klimalı. Öyleyse en mantıklısı yenisini almak gibi görünüyor. Hele bir ustaya göstereyim karar vericem.

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

Barış Bey bulunduğum yerde net birşey söyleyebilecek birisi yok. İl merkezine gitmem gerekiyor. Tamiri 150-200 tutar diyorlar. Pompa Merkez Oto'da 375 TL (Otosan Marka). Yağı aldığımda azdı. İlave ettirdim, yağ deposunun altından damlatıyordu, usta vidasını sıktı. Fakat yağı dandik bir marka ilave etmiş. (Kutusunun kalanı bende) Yağ önemli diyorlar. İyi bir marka olmalıymış. 3 haftalık bir meşguliyetim var, sonra baktıracağım il merkezine gidip.

direksiyon pompası için kullanılacak yağın ne olacağını ka kullanma kılavuzunda okumuştum yanlış hatırlamıyorsam Dot 4 dü Mobil de var sizde göz atın ve istenileni kullanın kesinlikle yenisini taktırın derim ben

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

Serhat Bey tavsiyenize uyup uygun yağdan alıcam. Teşekkür ederim.

Yanlış hatırlamışım dot 4 fren debriyaj yağı için uygun olan.Doğrusu hidrolik direksiyon yağı için ; ESP-M2C 166-H'ye uyan ford otomatik vites kutusu yağı mobilde buna uygun olan mevcut ben yakın zamanda aldım

Yorum bağlantısı
Faruk Şeyhun

Yanlış hatırlamışım dot 4 fren debriyaj yağı için uygun olan.Doğrusu hidrolik direksiyon yağı için ; ESP-M2C 166-H'ye uyan ford otomatik vites kutusu yağı mobilde buna uygun olan mevcut ben yakın zamanda aldım

Serhat Bey Kullanma Klavuzunu bulamadım nette.

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

arama yerine ka kullanma kılavuzu yazın çıkacaktır ulaşamazsanız benim bilgisayarda kayıtlı mevcut bi şekilde size gönderirim

Yorum bağlantısı
Faruk Şeyhun

Forumda bilgi kutusunun altında benim yüklediğim kılavuz mevcuttur.

Sani Bey sizin verdiğiniz linke bakmıştım, maalesef açılmıyor. (Sayfa da açılmıyor, suhanet gibi bir şeydi)

arama yerine ka kullanma kılavuzu yazın çıkacaktır ulaşamazsanız benim bilgisayarda kayıtlı mevcut bi şekilde size gönderirim

Serhat Bey mailimi yazıyorum, gönderirseniz sevinirim. Ayrıca bir yere yüklesek iyi olur, ihtiyaç duyacaklar için.

fseyhun@hotmail.com

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

Sani Bey sizin verdiğiniz linke bakmıştım, maalesef açılmıyor. (Sayfa da açılmıyor, suhanet gibi bir şeydi)

Serhat Bey mailimi yazıyorum, gönderirseniz sevinirim. Ayrıca bir yere yüklesek iyi olur, ihtiyaç duyacaklar için.

fseyhun@hotmail.com

Faruk bey mail adresinize gönderdim faydası olması dileğiyle...

Yorum bağlantısı
Faruk Şeyhun

Faruk bey mail adresinize gönderdim faydası olması dileğiyle...

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Faruk Şeyhun

pompanın ses yapması yağın eksik olmasıda olabilir önce yağını kontrol edin bazen ustalar bile basit şeyleri atlayabiliyor,

benim direksiyon pompam arıza yapmıştı yolda giderken bir anda sertleşti ve virazı nerdeye alamayıp bariyere çarpıcaktım tehlikeli bir durum direksiyon pompası arızası

ben tanıdık araçılığı ile tamirini servisde yaptırdım, bu şekilde kullanmanızı önermem muayenende geçmez aracınız..

tamiri mümkün fakat heryerde yapan birini bulamazsınız ustanızın tavsiyesi nedir mutlaka bir öneri yapmıştır size..

Barış Bey yağın eksikliği konusunda haklı çıkmanız çok hoş oldu. Yağı minimumdaydı. Bugün elimdeki starpet yağdan ilave edince ses kesildi. Umarım problem bitmiştir. En kısa zamanda Castrol TQ D yağ ile yağını tamamen değiştiricem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

geçmiş olsun fakat yağı neden eksilmiş bir bakılmalı genelde direksiyon kutusu yada pompasından yapıyor ayrıntılı kontrol ettirin, bir yerlerde kaçak varsa yine eksilicektir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Özdemir

hele bide kaçak alternatörün üstüne olursa alternatörü(şarj dinamosu) elden çıkarmanız muhtemeldir,zira direksiyon pompasının tam altında.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

hele bide kaçak alternatörün üstüne olursa alternatörü(şarj dinamosu) elden çıkarmanız muhtemeldir,zira direksiyon pompasının tam altında.

Aynen öyle, benimki gümlemişti.

Yorum bağlantısı
Faruk Şeyhun

Beni

Aynen öyle, benimki gümlemişti.

geçmiş olsun fakat yağı neden eksilmiş bir bakılmalı genelde direksiyon kutusu yada pompasından yapıyor ayrıntılı kontrol ettirin, bir yerlerde kaçak varsa yine eksilicektir..

Benim şüphem yüne yağ deposunun altından kaçırdığı yönündeydi. Yağ ilavesinden sonra dün direksiyon tarafında altta yağ damlaları gördüm. Sanırım sizler haklısınız. Aracı şu anda kullandığım yok zaten. Vakit yönünden müsait olunca baktırıcam.

Araban var, derdin var:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...