İçeriğe Yönlendir

1999 Mk2 Mondeo O/V Sorunu Ve Bu Forumun Faydaları

Nuri Tanır

Recommended Posts

Nuri Tanır

Sevgili Dostlar,

Ford Mondeo ile ilk birlikteliğim 2004 yılıma kadar iner ve 5 sene aralıksız 1998 model glx düz vites kullandım :) sıfır sorun, mutlu günler :) 3 yıl arabasızlık ( şirket araçlarını saymıyorum ) ve sonra yine mondeo ama bu sefer ustamın tavsiyesi ile 1999 model OV full bir ghia ... aldığımda sadece sunroof sorunlu başka bir sorun yok ve ilk defa OV aracım olmuş ben ne bilirim OV sorunları nedir ?? veya ne değildir ?? bir süre sonra ( 15-20 gün sonra ) araç giderken ileri fırlıyor, göstergede o/d ışığı yanıp sönüyor, vuruntu yapıyor, devir yükseliyor... vs..vs... kendi kendime dedimki bu işte bir iş var, ne güzel keyifle biniyorduk ne oldu bu arabaya şimdi??? dur şu formu bir iyice hatmedeyim :) okudum, okudum ve okudum :) sonunda siz değerli dostlarımdan şunu öğrendim :) her vuruntu revizyon demek değil, ve yanlış usta adamı arabasından iyice soğutur :) zaten ustam 4-5 yıldır baktığı bir araba olduğundan kefil olmuştu arabayı alırken 8-9 yıllık dostum bana kazık atmazya :) içimde bu rahatlıkta var ... zaten araca hafta sonu biniyorum ustayıda aramadım ama gizliden formumuzu sürekli incelemeye devam :) sunroof tekrar küçük bir temassızlık yapınca fırsat bu fırsat diyerek araçla ustama gittim. Sunroof hemen tamir edildi :) sıkıntı kalmadı ... ama ustama ''ustam ( siteden öğrendiğim bilgiler ışığında ) bu arabanın tr sensörü arızal''ı dedim .. Şöyle bir baktı bana ''başıma OTOMATİKÇİ oldun demek Nuri Bey'' diyerek burası çok önemli '' OĞLUM GETİR ŞU LAPTOP'u '' dedi ustaların hemen anladığı gibi orjinal yazılımlı bilgisayara bağladılar ve forumda yer aldığı şekli ile ''vites konum sensörü veya tr veya vites seçici veya vites tarağı diye isimlendirilen ki ustam tarafındanda ŞALTER diye isinlendiriliyormuş :) parçanın arızalı olduğu ortaya çıktı :) yani Formda yer alan bilgileri iyice harmanladığım, paniğe kapılıp önüme ilk çıkan adı '' ford ustası '' olan ama bilgisayar testinden bi haber fırsatçılara gitmediğim ve ustama gidiş geliş için 100 km'yi gözümde büyütüp benzin parası tasarrufunu düşünmediğim için kazançlı çıkmış oldum.... Ben hep şu mantık ile olaya baktım :) bu araba 13 yaşında elbette makul yıpranmaları olacak ama bunun mutlaka çözümü vardır... Özetle arabasında sorun yaşayan tüm dostlara şiddet ile formu iyice taramalarını ve benim yaptığım gibi sakin olarak durumu değerlendirmelerini öneririm :) evet ben çok şanslıyım çok iyi bir ustam var ... yaptığı her işin arkasında durup aynı sıkıntı için asla tekrar parça -işçilik vs.vs. adı altında para istemez ...ama ben zaten arabamın sıkıntısını bu forumu iyice incelediğim sayesinde öğrenmiştim... şayet tr sensörü sağlam çıksaydı tüm diğer sensörleri ve elektrik tesisatını, paslı veya çıkmış soketleri kontrol ettirecektim başka bir işlemi zaten yaptırmazdım eminim ustamda buna yeltenmezdi çünkü kendisi bana Şanzuman arızası süreklilik gösterir bir olup bir olmayan arıza araştırmak kaydı ile çok yüksek ölçüde elektiriksel ve elektronik olasılıklıdır demişti...bindiğimiz bu arabalar gerçekten kıymetli ve kötü niyetli kişler elinde rezil olabilecek araçlar ne lüzum var ki boş yere hem paradan hem huzurdan olalım ??

Sonuç : Arabam ne yıprandı nede lüzumsuz kurcalandı..tr sensörü temiz ve sağlam çıkması ile değiştirildi...teste çıkıldı...test sonrası çay içildi...ve sonrasında uğurlandım :) yolda bende aracımı kendimce iyice bir test ettim sıkıntı tamamen ortadan kalkmıştı ... araba bu yine arızalanırsa alır tamire götürürüm ama önce formu iyice tarayıp fikir edinir, paniğe kapılmadan sizlerden fikir alır o şekilde yola çıkarım :) mondeo bu,öyle lüzumsuz müdahaleler ile yıpratılacak kadar kıymetli bir araç :) en azından benim için öyle :)

Bu vesile ile bu siteye emek veren tüm yönetici dostlarıma teşekkürü bir borç bilirim ... iyi varsınız sayenizde arabamı çok daha iyi tanıyıp ne kadar özel bir marka ve modele sahip olduğumu bir kez daha anlamış oldum...

Saygılarımla Nuri TANIR

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arabanın kralı sende, forumun kralını da bulmuşsun Nuri Bey..

Güle güle kullan :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

roman gibi okudum. kaleminize sağlık Nuri bey. Aracınıza güle güle binin. arızasız kazasız cezasız günler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kıskandın di mi :D

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Mustafa Bey, Ersen Bey,

teşekkür ederim :) fırsat buldukça siteye girip keyifli sohbetlerinizi okuyorum :) Bende sizlerle daha çok zaman geçirmeyi arzu ederim :)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Emmim döktürmüş yine..... :flowers:

Hayırlı günlerde kullanın nuri abi..... :good1::nazar:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Şahin Bey, Yusuf Bey,

:) güle oynaya hepimiz sevdiklerimizle binelim araçlarımıza :)

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

hem geçmiş hem hayırlı olsun , böyle nokta atışla sorunları saptamak ve tereyağından kıl çeker gibi halletmek gibisi yok :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

çok güzel yazmışsımız bravo, sorunsuz günlerde kullanın, yazıyı okurken eski arabam geldi aklıma..

Yorum bağlantısı

Forumdan hepimiz yararlanıyoruz, bu çok doğru.

Ee bide işten anlayayan USTAda bulunca sonuç güzel oluyor...

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

söylediklerinizde kesinlikle haklısınız Hakan Bey, 2 ay öncesine kadar bende de araç yoktu dilerim sizede gönlünüze göre güzel bir araç nasip olur Süleyman Bey :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Nuri bey, nasıl atlamışım. ÖZür dilerim, güle güle kullanın :nazar:

mondeo ; can dır

Bambi değil miydi o? :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Rica ederim Sani Bey, teşekkürler :)

kesinlikle size katılıyorum Çağlar Bey, sanırım yıl 2004'dü istanbuldaki şu meşhur ani bastıran kar yağışının olduğu kış. Vali Muammer Güler, aniden bastıtan kardan dolayı yolda kalanlara yardım bile ulaşamıyor Vali ve ekipler çaresiz :( o dönem ikitelli tarafında çalışıyorum ev üsküdar salacakta :) GLX ile akşam 16.00 gibi yola çıktım ikitelliden :) yolda kalanlar :( patinaj yapanlar :( haliç'in üstü mahşer yeri gibi :) o gece bende yolda kalanlardandım ( ancak boğaz köprüsüne kadar ulaşabildim trafikten dolayı ve mecidiyeköy'e park edip sabahı bekledik ) yolda ne kaydı, ne savruldu, ne patinaj yaptı, ne su koyverdi :) aslanlar gibi beni güvenle korudu açıkcası o gün bu gün MK2 mondeo bir başkadır benim için :) yani sizinde dediğiniz gibi '' Mondeo Can'dır ''

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Zafer Ofli

Gün gelecek bende bir otomatik mondi alacağım. Bu arabamdan önceki mondeomun tadı ve otomatik vitesin rahatlığı birleşince nasıl olur çok merak ediyorum.

Yorum bağlantısı

Trafiği yoğun olan yerlerde otomatik gerçekten çok iyidir.

Her ne kadar bazıları inadına sevmesede :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...