İçeriğe Yönlendir

Dizel Ve Benzinli Araç Arasındaki Fiyat Farkı Ve Amorti Süresi

Hasan Kerik

Recommended Posts

Hasan Kerik

Selamlar arkadaşlar,

06.07.2012 tarihli shell pompa fiyatlarını baz alarak OTOMATIK vites benzinli ve dizel iki araç için yaklaşık ortalama şehir içi tüketim değerlerini baz alarak aşağıdaki tabloyu oluşturdum. Ben her durumda otomatik bir araç alacağım için bu karşılaştırmayı yaptım. Zira artık benim aracı değiştirme vaktim geldide geçti bile. 200.000 i devirdiğim focusuma artık veda ederek yeni araç araştırmalarıma başladım. Otomatik olmak koşuluyla bazı araçlara bakıyorum. En çok sevdiğim ve gönlüme yatan araç Opel Astra 1.4 Turbo Sport otomatik + sunroof. Ancak alacağım aracı en az 4-5 yıl kullanacağım ve bu süre zarfında 100.000 km'yi geçmesini bekliyorum. Muhtemelen 120.000 130.000 civarında olacak ve büyük çoğunlukla şehir içi kullanacağım. Ekstra bir masraf çıkarmaması durumunda ve 2 yada 3 yıl zaten garanti içerisinde olacağından sadece tüketimi hesaba kattım. Dolayısıyla yine benzinli hayallerim suya düştü gibi görünüyor. Hesaplamamda bir hata varsa düzeltirseniz sevinirim. Ayrıca 55.000 TL ye kadar Otomatik olmak şartıyla (donanımlı olmak kaydıyla ) araç önerilerinizi bekliyorum. Benzinli alırsam da LPG taktırmayı kesinlikle düşünmüyorum.

Teşekkürler.

tuketim.jpg

http://imageshack.us...04/tuketim.jpg/

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Bu hesaba göre sizi 120000 km.de yaklaşık 14000 tl kâra geçirecek dizel araç;-)

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Peki dizel aracı benzinli fiyatına mı satacaksınız satarken?

Tabiki hayır ama arada cok büyük fark olmuyor özellikle 4-5 yaşındaki arabalarda. Birde yeni vergi sistemi (2014 gibi devreye alınması planlanıyormuşşş.) geldiğinde nasıl etkileneceğini bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

7,2 değeri bana yüksek geldi dizel için.

Ayrıca bu değerlere bir de psikolojik etkiyi fiyatlandırarak ekleyin derim.

Yakıt rakamı benim için önemli değil, benzinliğim var zaten, param çok diyen bence benzinli almalı :)

Diğer tüm durumlarda dizel en güzeli. Araba kapının önünde yatsa bile.

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

7,2 benim dizel cvt focus aracımla istanbul içi ortalamam. Genelde yoğun trafiğe maruz kalıyorum. 6,9 ile 7,2 arasında oynuyor. Sorun dizel otomatiğin çok az araçta oluşu. Sadece o yüzden benzinlide bakmaya başladım. Dizelin ekonomisinin yanında yüksek tork değerleriyle zevkli kullanımıda benim için önemli ama dediğim gibi pek araç yok dizel otomatik olarak. WV ler aşırı pahalı, fordda yok, opel de yok , kia var ama alasım yok, hyundaide var o da artık bayaa zamlandı ama bir seçenek, megane var içi çok çirkin zevkle binemem, peugeot 308 var oda çirkin, citroen c4 fena değil gibi ama herkes uzak dur sürekli sorun yaşarsın diyor, toyota auris çok ses alıyor tasarımda kötü keza corolla ayrıca otomatik şanzumanla ilgili çok sorun yaşayan var. offfffffff ümitsizliğe kapılıyorum...

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy

Peki dizel aracı benzinli fiyatına mı satacaksınız satarken?

Satışta aradaki farkıda eklersek 40000 km de değil 25000 km de kendini karşılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enis Sever

Hasan Bey,

Seat Leon veya Skoda Octavia 1.6 dizel otomatikleri hiç düşündünüz mü? Donanım olarak VW'den iyi ve fiyatları daha makul. Ayrıca Ailemizde eşimin kullandığı dizel otomatik 2011 model EDC Megane HB 31.000 km yol gittik. Şehiriçi menzili İstanbul içinde 750-820 km arası. Megane'ın bence tek dezavantajı hızlı kullanımlarda yol tutuşu onun dışında sessizlik, donanım ve ekonomi olarak harika bence megane yeniden listeye alınabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Satışta aradaki farkıda eklersek 40000 km de değil 25000 km de kendini karşılar.

30.000 de karşılasın , yine benim için 1,5 sene demek.

Hasan Bey,

Seat Leon veya Skoda Octavia 1.6 dizel otomatikleri hiç düşündünüz mü? Donanım olarak VW'den iyi ve fiyatları daha makul. Ayrıca Ailemizde eşimin kullandığı dizel otomatik 2011 model EDC Megane HB 31.000 km yol gittik. Şehiriçi menzili İstanbul içinde 750-820 km arası. Megane'ın bence tek dezavantajı hızlı kullanımlarda yol tutuşu onun dışında sessizlik, donanım ve ekonomi olarak harika bence megane yeniden listeye alınabilir.

Megane 2 HB Dizel kullandım 4 yıl ve yol tutuşundan da yakıt ekonomisinden de ses izolasyonundan da çok memnundum. O yüzden focusa alışmam zor olmuştu :) Ancak yeni meganeların özellikle iç tasarım ve malzemesi sınıfındakilerinin altında kalmış gibi. Birde fluence'in yol tutuşunu gördüm, bizim arkadaşta var. Bayağı kötü. O yüzden yeni megane na pek ısınamadım. Yinede gidip bir bakmadan araba almayacağım. Zira Benim HB meganın yol tutuşu çok iyi iken sedan meganın pek iyi değildi. Leonu çok beğeniyorum ancak 2012 aralık- Ocak gibi yeni kasası çıkacak dolayısıyla 2. elde bir anda yüksek değer kaybı olacak. O yüzden karar veremedim Aslında bir alt sınıf omasına rağmen ve HB değilde SW olmasına rağmen Seat Ibiza SportTourer Copa Plus 1,2 105 BG DSG aracı beğendim , onada bakacağım sanırım . Tabi sky window olmalı .

Yorum bağlantısı
Doğan Özkan

Dizel de dizelll...

Yıllarca benzinli kullanmış biri olarak dizel ön yargılarımı kırdı...

Bundan sonra mümkünse dizel, ceryanlı ucuzlayana kadar...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Dizel forever, sonrası %100 elektrik, gerisi masal :) hele çok km yapan, biriyseniz dizel can' dır canan' dır :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Selamlar arkadaşlar,

06.07.2012 tarihli shell pompa fiyatlarını baz alarak OTOMATIK vites benzinli ve dizel iki araç için yaklaşık ortalama şehir içi tüketim değerlerini baz alarak aşağıdaki tabloyu oluşturdum. Ben her durumda otomatik bir araç alacağım için bu karşılaştırmayı yaptım. Zira artık benim aracı değiştirme vaktim geldide geçti bile. 200.000 i devirdiğim focusuma artık veda ederek yeni araç araştırmalarıma başladım. Otomatik olmak koşuluyla bazı araçlara bakıyorum. En çok sevdiğim ve gönlüme yatan araç Opel Astra 1.4 Turbo Sport otomatik + sunroof. Ancak alacağım aracı en az 4-5 yıl kullanacağım ve bu süre zarfında 100.000 km'yi geçmesini bekliyorum. Muhtemelen 120.000 130.000 civarında olacak ve büyük çoğunlukla şehir içi kullanacağım. Ekstra bir masraf çıkarmaması durumunda ve 2 yada 3 yıl zaten garanti içerisinde olacağından sadece tüketimi hesaba kattım. Dolayısıyla yine benzinli hayallerim suya düştü gibi görünüyor. Hesaplamamda bir hata varsa düzeltirseniz sevinirim. Ayrıca 55.000 TL ye kadar Otomatik olmak şartıyla (donanımlı olmak kaydıyla ) araç önerilerinizi bekliyorum. Benzinli alırsam da LPG taktırmayı kesinlikle düşünmüyorum.

Teşekkürler.

tuketim.jpg

http://imageshack.us...04/tuketim.jpg/

Benim passat genel ortalama tüketimim 1.4 tsi manuel ile 7.0 litre uzun dönem averajım. istanbul şehiriçi.

Sert şehiriçinde 8.5 yakıyorum.

DSG alırsanız daha da düşer.

Dizel ise 6 hesabedin.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Dizelde ekonmide baş edemezsiniz boşa çabalamayın, ben uzun yolda km de 17 kuruşun altında, şehir içinde 20 kuruş civarı yakıyorum ve dizel forever diyorum :)

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Sıfırken LPG takıldığında garanti konusu ne oluyor ?

Dizel otomatik citroen c4 , citroen c3 picasso , hyundai i30 fena değil gibi , tavsiye edebileceğiniz var mı ? bu araçlar çok sorun çıkarırmı ve 2. eli nasıl olur çok kaybettirirmi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Sıfırken LPG takıldığında garanti konusu ne oluyor ?

Dizel otomatik citroen c4 , citroen c3 picasso , hyundai i30 fena değil gibi , tavsiye edebileceğiniz var mı ? bu araçlar çok sorun çıkarırmı ve 2. eli nasıl olur çok kaybettirirmi ?

c4 ve c3 yarı otomatik yani sizin cvt ile aynı i30 tam otomatik ben i30 derim bu arçlar içinde birde kia ceed'lerde tam otomatik isterseniz onlarda bir bakın sw kasaları gerçekten güzel görünüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

bir mesai arkadaşım elantra aldı. istanbul ortalaması 7.1 diyor benzinli otomatik. (şişli taksim trafiği değil tbi)

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

İ30 yada yeni ceed dizel otomotikleredeki motor ve şanzıman aynı. Japon yada kore arabalarında bu klasik tork konvertörlü şanzımanlar oldukça sorunsuz çalışmaktadırlar.

Elentra oromatiğede sıfırken lpg takıp sorunsuz olarak kullanan ve ortalamada 8 litre civarı yaktığını çok yazan ve söyleyende var. Hyundai-kia bence önümüzdeki 10 yılın en büyük markalarından biri olmaya şimdiden aday...Focus125 hp+otomatikte lpg ile düşünülebilinecek araçlar içinde olabilir. İçi gerçekten keyifsiz bir araç ama edc'li megane makyajdan sonra dıştan biraz daha al benisi arttı ve yakıt tüketimi çok mahul bir araç...

C4 vites geçişleri 1 ve 2 de çok çok kötü ve genelde ufak tefek sorunlar çıkaran bir araç. Bir ara çok inceledim zenon ops.olmayıncada elemiştim zaten.

Dizelde yarı otomatik sakın bakmayın cvt den sonra araçtan nefret edersinizi bir süre sonra.

Bence aracınıza remap yaptırıp bir 100,000 daha zevkle binin. cebinizdede 30,000 tl kalır. :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bana kalırsa 1.6tdci in 7.2lt harcadığı güzergah içerisinde 1.6 ti-vct 15-17lt arası tüketim yapar. Şahsen 1.6 tdci ile 9.6lt yaktığım güzergahda 2.0 130hp mondeo 19-20lt harcıyor ;)

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

c4 e bakmamın sebebi motoru gayet iti 112 HP 270 NM tork (overboost ile 285 miş her ne ise) panaromik cam tavan opsiyonu start-stop sistemi (köprü trafiğinde pek önermiyorlar) 6 ileri yarı otomatik şanzıman (1-2 vites geçişleri yığılma yapıyormuş genel olarak memnunlar), fabrika verisi şehir içi 4,9 litre tüketim gerçek tüketim İstanbulda 5,5 lt civarı (ki benim hesaba bu ortalamayı koyduğumda benzinliye uzaktan bile bakmamak gerekiyo), çok iyi ses izolasyonu , dışarıdan ne rüzgar ne yol ne motor sesi almıyormuş , en çok özlediğim özellikte bu benim traktörden sonra :) HB ler arasında en geniş bagaj hacmi (380 lt kapaklı bölümle 408 lt :-O ) malzeme kalitesininde çok iyi olduğunu söylüyorlar.

Aracımı değiştirmek istemiyorum aslında ama artık sorun çıkarma zamanları halledilir hepsi ama servislerde gezmek benim hiç hoşlandığım bir şey değil. Uğraşmak istemiyorum. Astradan kesin olarak vazgeçtim. Pek çok sorundan bahsediliyor hepsi ufak tefek bile olsa demekki malzeme işçiliği göründüğü kadar iyi değil, başta böyleyse sonradan ne olur bilnmez. Belki megane a da bakarım ama sanırım yeni motor sadece sport tourerda var oda benim için biraz uzun. Olmadı ufak bir araç alacağım ama dizel otomatik ufak araçlarda pek yok. Kararsızlık kötü azizim.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Bana kalırsa 1.6tdci in 7.2lt harcadığı güzergah içerisinde 1.6 ti-vct 15-17lt arası tüketim yapar. Şahsen 1.6 tdci ile 9.6lt yaktığım güzergahda 2.0 130hp mondeo 19-20lt harcıyor ;)

Yok öyle olmuyor Süha, otomatik dizel Ceed ile 8 lt. yaktığım güzergahta 1.6 ti-vct ile 7 lt. nin altındayım şu anda. ;)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Yok öyle olmuyor Süha, otomatik dizel Ceed ile 8 lt. yaktığım güzergahta 1.6 ti-vct ile 7 lt. nin altındayım şu anda. ;)

ti-vct otomatik mi abi ? CRDI motorun şanzımanları oldukça verimsiz teknik veriler gösteriyor kendini zaten. Bu işte bir yanlışlık var ama :)

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

ti-vct otomatik mi abi ? CRDI motorun şanzımanları oldukça verimsiz teknik veriler gösteriyor kendini zaten. Bu işte bir yanlışlık var ama :)

Yok ti-vct düz vites, ev aynı yerde, iş yeri aynı, hafta sonları gezi güzegahı aynı, kullanım dönemi aşağı yukarı aynı dönem (ilkbahar-yaz).

Her ikisinde de veriler böyle görünüyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Araç alırken duygusal ve beğeni faktörleri de var. Yoksa herkes aynı aracı alırdı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...