İçeriğe Yönlendir

Netbook Umda Mavi Ekran :(

Ertan Çabuk

Recommended Posts

Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Arkadaşlar, mavi ekranı genelde Ram problemlerinde görüyoruz diye biliyorum ancak bir bilene danışmak istedim. Asus eepc 1001Ha net bookum mavi ekran hatası veiyor. arada bir çıt çıt edip kilitleniyor. Şenliğin ikinci günü bizim çocuklar otelde halletmişler. Eve geldim dün gece yarsınıa kadar uğraştım bir gelişme yok bu günde baktım ve pes ettim. fiziksel memory hatası bilmem ne diyor. sonra çıt çıt edip kitleniyor.

Çok müşkül durumdayım. Çocukların masaüstü bilgisayarından bağlanıyorum ve an itibari ile ikisi de tepemde çabuk bitir işini diyip duruyorlar. bizim netbook adam olur mu ne dersiniz?

Sandalyede belim ağrıdı netbuuumu alıp kucağımda şenlik resimlerine ve foruma bakmak istiyorum. Resimlere yorum yapmak istiyorum. yok mu derdime bir çare   :kutlama: :kutlama: :kutlama: :kutlama: :kutlama: :kutlama:

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mavi ekran çıktığında yukarıda hata kodu verir, bol sıfırlı. O koda bi bakalım hele

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Mavi ekran çıktığında yukarıda hata kodu verir, bol sıfırlı. O koda bi bakalım hele

Bakamiyom ki. Aninda resetliyor. Mucadelem devam ediyor. Yakaldigim anda yazarim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

F9 ile aç pc'yi. Hata sonrası yeniden başlatı'ı iptal ederek çalıştır. de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Hdd de mavi ekrana sebep olabilir. Çalışma esnasında sert hareketler bozulmasına sebep olabilir. İstediği kadar teknolojik olsunlar, gel git kafalıdırlar. Garantisi yoksa açıp içini temizleyin düzelebilir, garantisi varsa hiç oynamadan servise yollayın

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Hdd de mavi ekrana sebep olabilir. Çalışma esnasında sert hareketler bozulmasına sebep olabilir. İstediği kadar teknolojik olsunlar, gel git kafalıdırlar. Garantisi yoksa açıp içini temizleyin düzelebilir, garantisi varsa hiç oynamadan servise yollayın

Garanti yok. Daha once iki defa acmistim icini. Hdd yi okurken cit diye ses cikarip kilitleniyor. Ondanmidir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

hdd kafası diski çizmiş. Çocuklar pc açık iken fazla sallamışlar belliki.. Kızma ama yeğenlerime..

Edit : çift ileti

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Çıt sesleri geldiyse bir daha gitmez malesef ama format atıp kullanmanız mümkün olabilir. Sürücüyü görür de çalışırsa önemli gördüğünüz evrakları yedekleyip o şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz ama yer yer çıt seslerinden kaynaklı kilitlenmeler, yer yer mavi ekranlar olabilir. Şansınız varsa, harddisk te boş alan çokken sorunsuz kullanabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Benim bildiğim netbooklar, notebooklar ve masaüstü dahil beklenmedik şekilde kapanırsa veya kapatılırsa harddiskten ses gelir ve bu normaldir. Bence sorun başka yerde. Ertan abi daha önce kapama tuşuna basılı tutup kapattın mı hiç bilgisayarı? Eğer o ses ise aynıdır.

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

mavi ekran hatası ilk olarak onboard ekran kartlarının hatasıdır aslında. onboard ekran kartı yoksa ramdan kaynaklanır.çıt çıt sesi hdd den geliyor ise büyük ihtimallede hdd değişir.format falanda kurtarmaz.disk yüzeyinde oluşan hasardan dolayı kilitliyordur.aynı çizilen cd ler çizik bölüme geldiğinde ses nasıl gidiyorsa yada karışıyorsa onun gibi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi çıt çıt sesi geliyorsa disk kafa vuruyor.

Dilersen gönder bana bakayım? Disk masrafına hazır ol ama :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

hdd kafası diski çizmiş. Çocuklar pc açık iken fazla sallamışlar belliki.. Kızma ama yeğenlerime..

Edit : çift ileti

Yeğenlerine Kızmak? :)

vukuatlarını sayam mı;

1 tane LCD 5 arıza ve sonunda pert

2 tane tüplü 2 arıza (şu an çalışıyor)

3 tane reciver pert

bir tane masaüstü pert

bir tane notebook pert

bir tane net book (şuan bahsettiğimiz) bir defa disk değişimi (muhtemelen ikincisi de gözüküyor)

Sayısız kumanda ve küçük elektronik oyuncak.

Beyaz eşya dkkanı açacak kadar malzemeyi perte çıkarmış çocuklar. en son casper notbukumun tuşlarını dahi bulamaz olmuştum. nasıl etmişlerse içini bile açıp kurcalamışlardı.

Benim bildiğim netbooklar, notebooklar ve masaüstü dahil beklenmedik şekilde kapanırsa veya kapatılırsa harddiskten ses gelir ve bu normaldir. Bence sorun başka yerde. Ertan abi daha önce kapama tuşuna basılı tutup kapattın mı hiç bilgisayarı? Eğer o ses ise aynıdır.

Kapama tuşuna bastıüımda kapanması ile aynı ses hemen hemen. Sürekli bu hatayı veriyor.

Abi çıt çıt sesi geliyorsa disk kafa vuruyor.

Dilersen gönder bana bakayım? Disk masrafına hazır ol ama :)

Senin işin zaten başından aşkın bir de benim zımbırtı ile mi uğraşacan sani çok sağol. azcık elimden gelmişliği var açar kurcalarım :D olmadı hdd değiştiririm.

Geçmiş olsun Abi. Sani'nin de dediği gibi kuvvetle muhtemel disk hatası. Windows açılış ekranını gördükten sonra yahut windows içerisindeyken bu işlem gerçekleşiyorsa boot sektöründe olan bir tahribat söz konusu. Olayın vahametine göre boot sektörü ötelenerek, bu durum düzeltilebilir. Ancak en sağlıklısı hdd değişimdir.

Bir format atıp boot u değiştirem bakalım idare etmez ise bir dene küçük hdd ile değiştiririm.

çok sağolun. Sanırım yeni sistem kurulumunda o bad sektörlere boot yazmaz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bad sector'lerin hiç bir zaman düzelme imkanı yok yalnız senin durum bad sector'le alakalı değil. Diskin içindeki veri yazan kafa pert olmuş. Artık ne içirdiysen kafaya, 1 meelyoon olmuş :)

Disk değişimi kaçınılmaz. Bozulmayan disk istiyorsan ssd öneririm ;)

Windows açılıyor ve hata verdiğinde mavi ekran kodunu görmeden kapanıyorsa, Bilgisayar Yönetimi'ndeki Olay Görüntüleyici-Sistem başlığı altında kaydı vardır büyük ihtimalle, oradan da görebilirisin problemin kaynağını.

Kurulumda format atarken "hızlı" seçeneğini seçmez isen bir ihtimal o sektörleri kapatır ama en garantisi boot öteleme yöntemidir. Buysa fdisk programlarından biriyle yapılabilir.

Abi çıt çıt edip kapanıyormuş, çok büyük ihtimal kafa vuruyor alet.

Aha işte şöyle: :bambam: bi de şöyle: :kafa2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Format atıp şansını dene bence.Formatı da hızlıda değil yavaşta at..Eğer düzgünce işlem tamamlanırsa sorun çıkartmama ihtimali var.

Bad sector'lerin hiç bir zaman düzelme imkanı yok yalnız senin durum bad sector'le alakalı değil. Diskin içindeki veri yazan kafa pert olmuş. Artık ne içirdiysen kafaya, 1 meelyoon olmuş :)

Disk değişimi kaçınılmaz. Bozulmayan disk istiyorsan ssd öneririm ;)

Abi çıt çıt edip kapanıyormuş, çok büyük ihtimal kafa vuruyor alet.

Aha işte şöyle: :bambam: bi de şöyle: :kafa2:

Evet bence de kafa vuruyor..Ama psikolojik olarak format atıp denerse rahatlar :) Format atmazsa acaba düzelir miydi diye aklında kalır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bu çıtırtının ne zamna çıkacağı belli değil. bir bakıyorsun ilk açışırken daha windows yüklenmeden boot sayarken yapıyor, bir bakıyorsun bilgisayarı açıp windowsu yükleyip sonra yapıyor. ama o çıt sesinden sonra sistem halted :)

kilitleniyor. bu kilitlenmenin ardından ya ben düğmeden kağatıyorum ya da o mavi ekranı verip anında reset atıyor.

Ben bir şey etmedim bu bilgisayara da en son çocukların elindeydi otelde :) nettiler bilmiyom.

Format mevzuuna gelince de o kendi hallediyor. ama ben ehtiyar olduğumdam her zaman dos formatı atmak meylindeyimdir. win in formatını beğenmiim.

Bana bir kaç ay daha idare etsin de büyüğünü alacam bunun perte çıkmasını bekliyom. gözlerimi yoruyor bu namıssız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...