İçeriğe Yönlendir

Asli Dava Hakkında Bilgi Görüş Ve Yardım.

Hüseyin Sönmez

Recommended Posts

Hüseyin Sönmez

Merhaba,

Dedemizden babamıza ve sonra bize kalan bir mülk için diğer akrabalarım ile bir takım sorunlar var bu konuda sormak istediğim birkaç şey var, yardımcı olabilecek varmıdır?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Toprak tapusu olan 3 katlı bir bina var, fiili olarak bölüşülmüş görünüyor, ancak diğer fertler, hani derler ya oturmamamız için sıkıntı yarattılar taşınmak zorunda kaldık şimdi de kiracı ile uğraşarak mülkten faydalanmamızı engelliyorlar, bu konu da yapılacak yasal yaptırım ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Tapuda mal sahibi, rahmetli Dedem olarak görülüyor bizlerde mirasçılarıyız, mülk toprak tapulu kapı tapusu yok.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

İzale-i şuyuu davası açıp, ortaklığın giderilmesini isteyin,ev satılsın,paralarınız payalaştırılsın,kafanız rahat etsin..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ben, ortak olan mülkden faydalamadığım için paylaşım olana kadar ihtiyati tedbir konulabilirmi diye merak ediyorum.

İzale-i şuyuu davası açıp, ortaklığın giderilmesini isteyin,ev satılsın,paralarınız payalaştırılsın,kafanız rahat etsin..

Bu dava sırasında ihtiyati tedbir alınabilir mi?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Şuan tapuda ev görünmüyor.Kat mülkiyeti yok.Durum bu olunca, evlerden biri satmak istenildiğinde, satışı yapılamaz.

Evlerden birisi değil mevcut mülkten kendi hissemi almak istediğim taktir de ne olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Eğer ortak mülkiyetli bir bina ise zaten şu aşamada tüm ortakların onayı olmadan diğer paydaşlar g.menkul üzerinde tasarrufta bulunamazlar. Benim başıma gelmiş olsaydı bu durum, benim kullanmamı engelleyen diğer paydaşlara yoksun kaldığım kira bedelinden ötürü tazminat davası açıp, akabinde izale-i şuyuu davası açar,çekilirdim kenara.. Şu aşamada mahkeme ihtiyati tedbir kararı verebilir de vermeyebilir de hakimin taktiridir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bu durumda ilk aşamada herhangi bir tebligat yada avukat tarafından anlaşma için bir tebliğ olabilir mi?

Buradaki amacım meydanı boş bulan fertler için biraz diş göstermek, 10 yı önce olsa gider kafalarını kırardım ama haksız duruma düşmek istemiyorum, işim ciddiyetini kavramalarını istiyorum.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Dava son tercih olsun. Aranızda anlaşın ortaklardan biri alsın. Yoksa izaleyi şuyu davası açılırsa KDV, vergi derken ne alan hayrını görüyor ne de satan. Hele bir de artırmaya dışarıdan birisi girerse gereksiz fiyat şişer, bir çuval incir berbat olur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Anlaşma yoluna gitsinler daha çabuk çözülür. çok lanet bir şey o dava. hele cinslik çıkaracak ortaklar varsa uzadıkça uzuyor. Biz şuan yapılan ihalenin reddine başvurdular diye. 3 aydır paramızın ne olacağını bilemeden bekliyoruz. ki mahkeme 4 senedir bitmedi gitti. ki bu mahkeme 2bin nufüslu ve dava sayısıs az diye adliyesinin kapatılması düşünülen bir yerde. :)

Dava son tercih olsun. Aranızda anlaşın ortaklardan biri alsın. Yoksa izaleyi şuyu davası açılırsa KDV, vergi derken ne alan hayrını görüyor ne de satan. Hele bir de artırmaya dışarıdan birisi girerse gereksiz fiyat şişer, bir çuval incir berbat olur.

Aynen abi. Bi de ihaleyi yapanlar iş bilmeyip eksik iş yaparsa paranla rezil olursun.

Bide Sulh Davası diye geçiyor diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Anlaşmaya çağrı niteliğinde tebliğ olabilir.Birde şöyle bişey var.Eğer mal bölünmüş ve herkesin hakkı var ise ve siz ortaklığı gidermek istiyor iseniz,

Sulh Hukuk mahkemesinde dava açılır.

Bütün hissedarlar davaya dahil edilir.

Toprağın değeri tespit edilir ve bu değer üzerinden satışına karar verilir.

Satış icra yolu ile olur.Tabiki düşük değerinden.

Siz davayı açtıktan sonra, karşı taraf ortaklığın giderilmesini istemesede, dava devam eder.Ortaklık bozulur.

Resmi herhangi bir bölünmüşlük yok, ama fertlerin ufak ufak sepetleme girişimleri var, tabiki manevi yönde,tabiki daha önce de belirttiğim gibi asıl amacım biraz diş gösterebilmek bende davanın açılması taraftarı değilim, bu yüzden tebligat yöntemlerini sormuştum.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Resmi herhangi bir bölünmüşlük yok, ama fertlerin ufak ufak sepetleme girişimleri var, tabiki manevi yönde,tabiki daha önce de belirttiğim gibi asıl amacım biraz diş gösterebilmek bende davanın açılması taraftarı değilim, bu yüzden tebligat yöntemlerini sormuştum.

İşiniz zor, ilk yapacağınız şey mülkün temiz kağıdını çıkarmak. Mirascılardan herhangi birinin vergi borcu varsa temiz kağıdı çıkmaz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...