İçeriğe Yönlendir

Mazot Hortumu Delinmesi Ve Tamiri

Görkem Azizoğlu

Recommended Posts

Görkem Azizoğlu

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır foruma pek ayak basamıyordum internetsizlik göçebelik beni baya bi vurdu. Neyse ki geçicide olsa sanal alemdeyim . Tabi bu arada fiesta başımıza bi kaç sorun çıkardı ağır bakımlarını atlattı geldi 125.000 kmye. Yaptıklarımdan biraz biraz bahsediyim başınız ağrırsa belki bi faydası olur.

Normal bakımları için ustaya gittim değişti filtreler filan mazot filtresi de değişti tabi ki. neyse işimiz bitti Eve geldim bi kaç saat sonra araca inip marşa bastım. Çalıştı 2 3 saniye sonra stop etti. Tekrar marşa basıp denedim ama bu sefer hiç çalışmadı. Sistemde hava olabileceği aklıma geldi vakvak pompayla biraz pompaladım tekrar marş yaptım çalıştı. İyidir dedim olur öyle. Gece araca bi kez daha indim tekrar marş yaptım yine aynı şeyler. Ertesi sabah ustaya gittim tabi aklımda yan sanayi filtre taktıkları ve 70 lira mı aldıkları gibi bir fikir oluştu. Sorunu anlattım filtreyi değiştirmesini söyledim. Değiştirdi sağolsunlar eski filtre hatalı olabilir dedi. Neyse ne artık fiesta sorunsuz çalıştı diye sevindim 2 3 gün. Ertesi gün memlekete gittik köyde arabaya ihtiyaç yok tabi bizimkisi 1 gün kadar yattı sonra ki gün tekrar marş denedim çalıştı 2 3 saniye sonra tekrar stop. Ustaya bi daha sövdüm tabi ki. Sonra vakvak pompaya abandım. Baktım motorun bir yerinden zızzzz diye incecik bir ses. pipet hortum delinir de hava alır ya işte o ses. Filtrenin oraları dinledim ses kesin geliyor. Söktüm hava filtresi kabını, vakvakın çıkışından filtreye gelen bi hortum kendisinde iğne deliği kadar da bir delik. Suçlu meğer buymuş, eldeki imkanlarla deliği silikonla kapattım. Öylece Ankara'ya geldim değiştireyim şu hortumu diye ustaya gittim 250-300 gibi bir fiyatı var tek satılmıyor dedi. Vakvakla beraber satılırmış. Bi hortuma 250 lira vermem 50 cmlik bi hortuma hiç vermem dedim. Bi kaç hortum satan yer gezdim hortumları gözüm tutmadı. Baba mesleği makinacılıktır hidrolik hortumu patlardı makinanın sık sık. Aklıma o hidrolik hortumu geldi. Metresi 4 lira. Aldım 1 metre 2 tane de kelepçe inşallah olur diyerek başladım takmaya. Delinen hortumun soket bağlantısını ve diğer bağlantısını maket bıçağı ile dikkatlice kestim. Yenisini takıp kelepçeledim. Sonuç eski pipet hortumdan çok daha sağlam oldu. Hortumlar delindikçe hidrolik hortumuyla değiştirmeyi düşünüyorum tabi ki vakvak arıza yapana kadar. :biggrin: Bu arada ustanın günahını aldım Allah affetsin. :biggrin:

Bunlarda aşamaları buyurun.

Delik bu hortum üzerinde tırtıklı bölgede.

77068029.jpg

Hortumu koruduğunu düşünen kılıfı sıyırınca delik ortaya çıktı.

44792608.jpg

Silikonla geçici olarak kapatmıştım.

57672304.jpg

Hidrolik hortumu ve bağlantı noktaları.

78819883.jpg

35270938.jpg

42395190.jpg

87554532.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İyi yapmışsın, banamısın demez artık, ben durumu bildiğimden o hortumu seneler önce komple korumaya almıştım.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

İyi yapmışsın, banamısın demez artık, ben durumu bildiğimden o hortumu seneler önce komple korumaya almıştım.

En iyisini yapmışsın Ali abi. Filtre üstündeki yeşil soketli hortumunda filtre altında sürttüğü bi kaç yer var oralar için bende önlemimi aldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Vak vak tabir edilen pompa bozulmaz, zaten mazot bitmedikçe veya hortum delinip hava yapmadıkça o pompaya ihtiyacın yok...Eline sağlık...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Vak vak tabir edilen pompa bozulmaz, zaten mazot bitmedikçe veya hortum delinip hava yapmadıkça o pompaya ihtiyacın yok...Eline sağlık...

Filtreyi değişincede mi yok :p

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Filtrenin içine bir bardak mazot koyunca gerek yok.. :p

Hile yapmaaa :biggrin:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aklıma geldi anlatayım, C-Max' ın bakımı geldi...O aralar servisten ayrılma ustanın dükkana gidiyor bizim ortak...Adamın yeğeni bizden iyi dayısından çok daha iyi biliyor arabayı...Filtreyi değiştirdi..Arabaya oturdu, marşa basıp duruyor..Ne oldu çalıştıramadın dedim, öyle bir baktı ki sanki Henry Ford ile işe başlamış....Ben bir sigara yaktım, film başlıyor diye...Eleman depo kapağını açtı..Huni gibi bir şey ile hava hortumunu destekleyip depoya hava bastı...Elim ayağım titreyerek ne yapıyorsun dedim..Mazota tazyik yapıp enjektörlere ulaştıracağım dediğinde o ustanın ve dükkanın numaralarını telefondan sildim... :D Arabayı dayısı çalıştırdı ve olay mahalini terk ettik... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aklıma geldi anlatayım, C-Max' ın bakımı geldi...O aralar servisten ayrılma ustanın dükkana gidiyor bizim ortak...Adamın yeğeni bizden iyi dayısından çok daha iyi biliyor arabayı...Filtreyi değiştirdi..Arabaya oturdu, marşa basıp duruyor..Ne oldu çalıştıramadın dedim, öyle bir baktı ki sanki Henry Ford ile işe başlamış....Ben bir sigara yaktım, film başlıyor diye...Eleman depo kapağını açtı..Huni gibi bir şey ile hava hortumunu destekleyip depoya hava bastı...Elim ayağım titreyerek ne yapıyorsun dedim..Mazota tazyik yapıp enjektörlere ulaştıracağım dediğinde o ustanın ve dükkanın numaralarını telefondan sildim... :D Arabayı dayısı çalıştırdı ve olay mahalini terk ettik... :D

Hehehe, terk etmek iyi bir karar olmuş :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Malum 1.6 tdci motorlar vak vak pompa yok ve hile ile motor rahat çalışıyor filtre değişimi sonrasında Sayın Cihangiroğlu...:) Vak vak şart değil..:)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Malum 1.6 tdci motorlar vak vak pompa yok ve hile ile motor rahat çalışıyor filtre değişimi sonrasında Sayın Cihangiroğlu... :) Vak vak şart değil.. :)

Hehehe sayın Toker, konumuz 1.4 tdci ama :biggrin:

Vaaak vak Donald Duck lazım yani.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

O vak vak pompayı Türkiye' de ilk alan benim..Hatta sizin makyajlı kasaların pompası tipsiz bir şey...Bizimkinin üstünde çizgileri vardı...250 lirayı parçacıya sayarken kaç fotokopiye karşılık geldiğini hesaplayamadım bile....Şimdiki gençler akıllı, hidrolik borusundan mazot hortumu yapıyor...Ben yuro dizeli ilk gördüğümde anaa bu yeşil renk demiştim....:D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O vak vak pompayı Türkiye' de ilk alan benim..Hatta sizin makyajlı kasaların pompası tipsiz bir şey...Bizimkinin üstünde çizgileri vardı...250 lirayı parçacıya sayarken kaç fotokopiye karşılık geldiğini hesaplayamadım bile....Şimdiki gençler akıllı, hidrolik borusundan mazot hortumu yapıyor...Ben yuro dizeli ilk gördüğümde anaa bu yeşil renk demiştim.... :D

Vak vak yerinede tansiyon aleti pompası kullanırız olur biter, geride laçırmaz vanası var :D

0GR7PMPCE80GA1E.jpg

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Biraz araştırmıştım nette, içindeki mekanizmanın yani mazotun geri kaçmasını önleyen tıpa şeklinde olan yaylı mekanizmanın bozulduğunu okudum.

O vak vak pompayı Türkiye' de ilk alan benim..Hatta sizin makyajlı kasaların pompası tipsiz bir şey...Bizimkinin üstünde çizgileri vardı...250 lirayı parçacıya sayarken kaç fotokopiye karşılık geldiğini hesaplayamadım bile....Şimdiki gençler akıllı, hidrolik borusundan mazot hortumu yapıyor...Ben yuro dizeli ilk gördüğümde anaa bu yeşil renk demiştim.... :D

Serkan abi benim hesap yöntemin kolaydı 250tl=1aylık burs Bu bana yetti o yüzden alternatif aramam kolay oldu :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Delik yeri yapıştırıcı ile doldursan daha iyi olurdu sanki.

Gayet olabilirdi dediğiniz aklıma da geldi Nihat Bey ama bir kaç zaman sonra başka bi yerden delinirse diye de düşündüm.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Gayet olabilirdi dediğiniz aklıma da geldi Nihat Bey ama bir kaç zaman sonra başka bi yerden delinirse diye de düşündüm.

Hortum 7 yaşında delinmiş, sonraki delinmeye kim öle kim kala...

Benim arabada da depodan gelen hortum delindi, yetkili servis 250-300 tl arası fiyat çıkardı, 24 saat içinde teslim ederiz mazot deposunu da sökeceğiz dediler. Yaptırmadım kendim yapıştırdım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Görkem Azizoğlu

Hortum 7 yaşında delinmiş, sonraki delinmeye kim öle kim kala...

Benim arabada da depodan gelen hortum delindi, yetkili servis 250-300 tl arası fiyat çıkardı, 24 saat içinde teslim ederiz mazot deposunu da sökeceğiz dediler. Yaptırmadım kendim yapıştırdım.

Ne olur ne olmaz düşüncesi işte benim ki de biraz :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Cihan Yaşar

.krank kasnagı ve enjektor pulları degıstı arabadakı sesli calısma duzeldı .fakat araba sımdı de calısmama durumu olustu. ustayı cagırdım.mazot  geri gelıyor dedi pompalama yaptı ve calıstı .aracı on tarafı yokus asagı park et mazot geri kacmasın dedi.gezmene devam et dedi.bende aracım daha once boyle bırsey yapmadıgını guzelce calıstıgını soyledım.krank kasnagı ve enjektor pulları degısımınden sonra bu calısmama durumu ortaya cıktı dedim.usta ondan degıl dedi.mazot hortumundn geri kacırma  oldugunu ve degısmesı gerektıgını soyledı.ne yapayım baska bır ustaya mı? gostersem.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...