İçeriğe Yönlendir

Çanakkale 1915 Turgut Özakman

Korhan Orkun

Recommended Posts

Ersen Tapan

Bende öyle biliyordum ; Filim için farklı yorumlamışlar sanırım..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abi tek cephede yapılan ve 1 hafta süren bir savaş değilki bu. Ayrıca film 2s 8dk bu arada. Yanlışlıkla sinan çetin insanın filmine gitmedin dimi :)

closewindow19x19.pngSeyit Ali Çabuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Atla: kullan, ara

Seyit on başının Çanakkaledeki olayı 250px-Seyid_Onbashi.jpg

Seyit Onbaşı Doğum Eylül 1889

Balıkesir Havran Ölüm 1939

Balıkesir-Havran-Manastır (KocaSeyit Köyü) Bağlılığı Osmanlı İmparatorluğu Rütbesi 22px-Ottoman_flag.svg.png Osmanlı: Onbaşı Savaşları/Çatışmaları Çanakkale Savaşı Balkan Savaşları Madalyaları

60px-TUR_Harp_Madalyasi_BAR.svg.png Sonraki işi Odunculuk ve kömürcülük

Başlığın diğer anlamları için Seyit (anlam ayrım) sayfasına bakınız.

Seyit Ali Çabuk, veya Seyit Ali Onbaşı, (d. Eylül 1889 - ö. 1939) I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde çarpışan Osmanlı askeri.

1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'de Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Çatışma sırasında Fransız savaş gemisi Bouvet vurularak hareketsiz kaldı ve batmaya başladı. Gemi mürettebatını kurtarmak için yardıma İngiliz Ocean ve Fransız Irresistible gemileri geldi. Ancak çatışma sırasında Seyit Ali'nin görevli olduğu topun vinci arızalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram[1] ağırlığındaki top mermilerini Niğdeli Ali Çavuş'un yardımıyla sırtlayarak[2] top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean'a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz gemisi Ocean'a ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, bu nedenle mürettebat gemiyi terk etmek zorunda kaldı. Ocean da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı.[3] Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı'ndan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı yine savaş çıksın yine kaldırırım dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

Savaşın sona ermesi ile 1918'de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

Başka filme gitmediysem, Çanakkale 1915 53 dak. da bitti? fake mi gösterdiler bize :s

Sırtta taşınan top sahnesi de yoktu

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun
(düzenlendi)

Abi sen muhtemelen, sinan çetinin Çanakkale çocuklarına gittin. Yada korsan çakma bi filmmi acaba? Gittiğin salonu ve seansı hatırlıyormusun? Çanakkale 1915 18 Ekim 2012'de vizyona girdi. filmin fragmanını ilk sayfaya eklemiştim. Turgut Özakmanın Diriliş kitabının uyarlaması.

tarihinde Korhan Orkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Başka filme gitmediysem, Çanakkale 1915 53 dak. da bitti? fake mi gösterdiler bize :s

Abi seni kandırmışlar :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:hahahoho:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abi seni kandırmışlar :p

:rofl:

olay açıklığa kavuştu saolasın fctr kırıldım gülmekten, sinemayı aradım, durumu anlattım, 2 salonda gösterim varmış, bizi yanlışlıkla 2. seansın başladığı salona almışlar :rofl:

özür dilediler, 2 adet davetiyem hazır beni bekliyor, yine gideceğiz

:rofl: yanlış film değil ama salona girmişiz lem

sen git korna falan çal yollarda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

olay açıklığa kavuştu saolasın fctr kırıldım gülmekten, sinemayı aradım, durumu anlattım, 2 salonda gösterim varmış, bizi yanlışlıkla 2. seansın başladığı salona almışlar :rofl:

Filimin ilk yarısınamı geçerli davetiye :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hala gülüyorum yahu :rofl:

Abi bu olay çok su götürür forumda :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

heee, yanında da mısır pörtleği var, git raftan şurup falan bul iç , bana da ısmarla ama :seytan:

Hala gülüyorum yahu :rofl:

Abi bu olay çok su götürür forumda :)

git android menülerini öğren önce :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

git android menülerini öğren önce :p

Deniyorum, öğreniyorum valla hala :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

heee, yanında da mısır pörtleği var, git raftan şurup falan bul iç , bana da ısmarla ama :seytan:

Hangi şurup olursa olsun bu etkiyi yapmaz ama bir kokteyl yapayım ben :yuuh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hangi şurup olursa olsun bu etkiyi yapmaz ama bir kokteyl yapayım ben :yuuh:

kokteyli yazardım ama rekabet kanununa göre, ilaç reklamı yasak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

:biggrin:

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Seyit onbaşı tabyada tek değildir.Fakat namluya mermiyi verebilmek için üç dört basamaklı bir merdivenden çıkmak gerekir ama merdiven üç dört askerin birlikte çıkabileceği genişlikte değildir ve top mermileri nemden etkilenmemesi için yağlanmıştır.Bu yüzden Seyit Onbaşı mermiyi tekbaşına namluya sürmüştür. :bravo::good1:

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Çağlar abinin durumuna gülmekten yarıldım :biggrin: Abi o zaman film hop diye ortadan başlamıştır noluyor yahuu demedin mi?

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Çağlar bey ben gülemiyorum :i-ih::s Keşke şansınızı deneyip ekstra bir bilet daha isteseydiniz :fiuw:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Davetiye verdiler daha ne olsun. Film başladığında mısır pörtleğmizle ilgileniyorduk ki zaten bu nasıl başlangıçtrı dedik, ancak ilerleyen sahneler yine de akıcı değil, zaman dilimi içinde ki olay sırasına göre anlatılıyordu, demek ki olay budur dedik..

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

Vizyondaki Filmlerden Izlediklerimiz,Yorumlarımız bölümünde öncden yazmıştım ama nedense ayrı konu açılmış forum kurallarına uyulmayarak.

Film hakkında yorumlarım gelecek olursak:

Filmi izlemeden önce; evet artık anlı şanlı Çanakkale tarihimizi en iyi anlatan bu film olacak diye düşünüyordum ki yanılmışım.

Filmi belgesel tadında yapmışlar konu tek bir noktaya odaklanmamış. Efektler fena değil güzel ama askerlerimizin canları uğruna savaştıkları sahneler daha etkileyici olabilirdi. Çanakkale ruhunu yaşayıp o duyguya giremedim malesef. Seyit Onbaşı sahnesi konusunda zaten hepimiz hemfikiriz. Keşke çok etkileyici güzel bir film olsaydı da burdan herkese tavsiye edebilseydik. :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çok şey bekledik sanırım, yoksa gayet güzel bir film, ancak aynı fikirdeyim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...