İçeriğe Yönlendir

2009 Mondeoya 17 Inç Jant Taktırmak Istiyorum

Adnan KAVASOĞLU

Recommended Posts

Adnan KAVASOĞLU

Merhaba arkadaşlar. Mondeo 1.6 205 55 16 olan jantlarımı 17 inç ile değiştirmek istiyorum. Sizce performans düşüşü veya direksiyon kutusunun bozulması gibi sorunlar yaşar mıyım? Ve aracıma en uygun olan jant hangisidir sizce?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ben böyle bir değişikliğe hiç sıcak bakmayanlardanım...Jant takım en az 1000 lira lastik takımda en az o kadar...hatta ikisi çok çok daha fazla olabilir...Yakıtı ,konfor bozukluğu,sizin de içinizde şüphe uyandıran etkenlerle toplandığında çok mantıklı bir iş değil...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

205x50x17 lastiklerle tamamlarsanınız hiçbir sıkıntı oluşturmaz.. Gönül rahatlığı ile kullanın ;)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Vedat Çakır

2011 mondeo 1.6 ecoboost aracımda orijinal 215 50 17 ebatında lastikler var. Ciddi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

205x50x17 lastiklerle tamamlarsanınız hiçbir sıkıntı oluşturmaz.. Gönül rahatlığı ile kullanın ;)

İlteber abi. peki focusda 215/45/17 kullansak nolur? çok fark olur mu?

Yorum bağlantısı
Adnan KAVASOĞLU

225 45 17 ile daha uyumlu çıktı hesaplamada

Ben böyle bir değişikliğe hiç sıcak bakmayanlardanım...Jant takım en az 1000 lira lastik takımda en az o kadar...hatta ikisi çok çok daha fazla olabilir...Yakıtı ,konfor bozukluğu,sizin de içinizde şüphe uyandıran etkenlerle toplandığında çok mantıklı bir iş değil...

çıkma olarak uygun fiyata bulabilirim ayrıca lastiklerin de zaten değişim zamanı geldi. yakıtın çok az farketmesi de kaçınılmaz ama ön düzene, direksiyon kutusuna zarar verip vermemek asıl endişem

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan
(düzenlendi)

225 45 17 ile daha uyumlu çıktı hesaplamada

çıkma olarak uygun fiyata bulabilirim ayrıca lastiklerin de zaten değişim zamanı geldi. yakıtın çok az farketmesi de kaçınılmaz ama ön düzene, direksiyon kutusuna zarar verip vermemek asıl endişem

Uygun lastiği taktığınızda aracınıza herhangi bir zararı olmaz. :yes:

tarihinde Selçuk Özkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

İlteber abi. peki focusda 215/45/17 kullansak nolur? çok fark olur mu?

Bu lastik ebatı diger serilere göre daha pahalı olmasından ziyade Focus için en uyumlu ve konfordan en az tavizi dediğim ebat veriyor.. Ayrıca Ford'da bu ebatı önerir... Sol kapı eşiğindede önerilen ölçü bu şekildedir.. He kullanılmaz mı kullanılır... Ama ben önermem

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

225 45 17 ile daha uyumlu çıktı

Sol Kapı eşiginde önerilen ölçulere baktınız mı ?

205x50x17 - 25,07" 637mm % 0,79

225x45x17 - 24,97" 634mm % 0,32

Aradaki fark : % 0,47

Bu veriler sadece çap farklarını ortaya çıkarıyor.. Konfor, performans, Ekonomik, frenaja direkt etki eden unsurlar değil...

Bu fark için önerilen ölçünün dışına çıkmak istemem açıkçası. 225 tabanda sürtünme kat sayısı daha fazla olacağından yakıta direkt etki edip, performansı ve konforu daha olumsuz etkileyecek...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan KAVASOĞLU

Sol Kapı eşiginde önerilen ölçulere baktınız mı ?

205x50x17 - 25,07" 637mm % 0,79

225x45x17 - 24,97" 634mm % 0,32

Aradaki fark : % 0,47

Bu veriler sadece çap farklarını ortaya çıkarıyor.. Konfor, performans, Ekonomik, frenaja direkt etki eden unsurlar değil...

Bu fark için önerilen ölçünün dışına çıkmak istemem açıkçası. 225 tabanda sürtünme kat sayısı daha fazla olacağından yakıta direkt etki edip, performansı ve konforu daha olumsuz etkileyecek...

Kapı eşiğindeki ölçülere göre şu an kullandığım 205 55 16 ölçülerini 235 45 17 ile değişmem gerekiyormuş. Bu defa daha fazla sürtünme olmayacak mı peki 205 e göre?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Kapı eşiğindeki ölçülere göre şu an kullandığım 205 55 16 ölçülerini 235 45 17 ile değişmem gerekiyormuş. Bu defa daha fazla sürtünme olmayacak mı peki 205 e göre?

Aynen öyle :)

Siz oradaki yazan ölçüye riayet edin derim. Dışına çıkmayın çünkü anladığım kadarıyla bu konuda hassassınız..

Focus'ua yazan ölçülerde 205x5017 der.. Mondeoda durum farklılaşıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan KAVASOĞLU
(düzenlendi)

Aynen öyle :)

Siz oradaki yazan ölçüye riayet edin derim. Dışına çıkmayın çünkü anladığım kadarıyla bu konuda hassassınız..

Focus'ua yazan ölçülerde 205x5017 der.. Mondeoda durum farklılaşıyor

Bu ölçülere göre benim jant büyütme işi yatacak sanırım. Konforda hissedilir şekilde düşüş yaşarım çünkü. Tabi birde 235 lastik fiyatı 205 lerin 2 katı neredeyse. Aracı daha fazla yormam da cabası. En iyisi üzerindeki 16 inç janta yeni lastikler almak :) Yardımlarınız için teşekkürler.

tarihinde Adnan KAVASOĞLU tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.6 atmosferik motorlu mondeoya takılacak lastik iri olacak, 205/50/17 takılırsa, harcanan meblağ cidden çöp olur, bence böye bir değişim maddi olarak boşuna yorucu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

215 50 17 vardi bir ara dizellerde. Daha sonra 5 kollu jantli gelenler 235 tabanli geldi..

215 50 17 takilabilir.

Bizde bir ara mondeoya takacaktik masraf gereksiz geldi gozume.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

215 50 17 vardi bir ara dizellerde. Daha sonra 5 kollu jantli gelenler 235 tabanli geldi..

215 50 17 takilabilir.

Bizde bir ara mondeoya takacaktik masraf gereksiz geldi gozume.

2009 kasada? 205/50/17? emin misin?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

2009 kasada? 205/50/17? emin misin?

Bu mondeodan once bir donem bindigimiz 2009 TDCI mondeoda 215 50 17 vardi abi.

Hatta ben onlari hep oyle biliyordum Fatih abinin 235 tabani gorunce sasirmistim.

Yorum bağlantısı
Adnan KAVASOĞLU

1.6 atmosferik motorlu mondeoya takılacak lastik iri olacak, 205/50/17 takılırsa, harcanan meblağ cidden çöp olur, bence böye bir değişim maddi olarak boşuna yorucu

17 değil 16 janta 205 takılıyor. 17 ye geçmek için listede 235 i öneriyor ford

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Merhaba arkadaşlar. Mondeo 1.6 205 55 16 olan jantlarımı 17 inç ile değiştirmek istiyorum. Sizce performans düşüşü veya direksiyon kutusunun bozulması gibi sorunlar yaşar mıyım? Ve aracıma en uygun olan jant hangisidir sizce?

Degisikligi yaptıktan sonra serviste İds ile 17 " i tanıtın. Sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

3 ay boyunca mk4 aracımda 215-45-17 kullandım hiç bi sıkıntı yaşamadım mersinde Fuat abinin aracınıda biliyorum 225-40-18 kullanıyor hiç bi fark yok.

215-50-17 tabrika verisi yada 235-45-17 tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

17-18 inç lastik çok güzel görünür ...doğrudur ..ama patladımı çatladımı 16 nın iki katını haşırt diye verirsin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Şafak Ertürk

215/55 16 taksak?  215/50 17 nin yerine çirkin mi olur mondeo da?

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Maliyet, konfor, tüketim konularında 16 daha mantıklı ama ben mk4 mondeolara 16 jantı yakıştıramıyorum. Çocukken kocaman araba çizip de içine cücük kadar lastik çizerdik ya aynı öyle oluyor. Mk4 mondeonun jantı en az 17 olmalı bence.

Yorum bağlantısı
Şafak Ertürk

225/50 17 düşünüyorum 215/50/17 ler yerine... Biraz arabayı yükseltip yerden 0.5 cm. Az biraz yol konforu düşünüyorum ama 0.5 cm aerodinamiği ne kadar etkiler acaba. Ya da yakıtı

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Su anki aracım 2011 trend dolayısiyle 16 jant var sırtında.Görsel bir yanı yok pek.Önceki arabam 2009 mondeo titanium da 17 jant vardı bir de ince yanak sürat lastiği vardı üstünde.Görsellik 10 numara idi ama yoldaki dalgalanmaları anında hissettiriyordu.16 jant kesinlikle daha rahat.Benim tavsiyemde aracın üstünde gelen orjinal jantlarının kullanılması.

bende 18 jant takmak istiyorum ama şu an kullandığım 16 jant konforunu çok ararım diye değiştiremiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...