İçeriğe Yönlendir

2012 F1 Şampiyonu Sebastian Vettel

Engin Deniz

Recommended Posts

Engin Deniz

Formula 1'de sezonun 20. ve son yarışı olan Brezilya Grand Prix'sini, McLaren-Mercedes'in Büyük Britanyalı pilotu Jenson Button kazandı. Yarışı 6. sırada tamamlayan Red Bull-Renault'dan Alman Sebastian Vettel, üst üste 3. kez şampiyon oldu.

Brezilya'nın Sao Paolo şehrindeki 4 bin 309 metre uzunluğundaki Jose Carlos Pace Pisti'nde, 71 tur üzerinden koşulan ve yağmur altında başlayan yarışı, ikinci cepten başlayan McLaren-Mercedes'in Büyük Britanyalı pilotu Jenson Button kazandı.

İkinciliği, yarışa 7. sıradan başlayan Ferrari'den İspanyol Fernando Alonso alırken, yarışa 5. cepten başlayan Ferrari'nin Brezilyalı pilotu Felipe Massa ise podyumun son basamağına çıktı.

Yarışın başında Williams-Renault'dan Bruno Senna'nın aracının çarpmasıyla gerilere düşmesine rağmen yarışı 6. sırada tamamlamayı başaran Red Bull-Renault'nun Alman pilotuSebastian Vettel, puanını 281'e yükselterek, Alonso'nun 3 puan önünde şampiyon oldu.

Üst üste 3. şampiyonluğunu elde eden 25 yaşındaki Vettel, bu başarısıyla hem Brezilyalı Ayrton Senna'ya ait ''en genç Formula 1 şampiyonu'' unvanını aldı hem de Arjantinli Juan Manuel Fangio ve vatandaşı Michael Schumacher'den sonra üst üste 3 kez şampiyonluk yaşayan üçüncü pilot olarak tarihe geçti. [HTSpor.com]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ne zaman formula 1 i izlesem yarış arabalarını değil Pisti ezberleyip radar koyabilecek yerleri tespit etmeye uğraşıyorum..... :unsure2:

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

nefis ötesi bir yarıştı, Hamilton merso ile yine yarış bitiremedi ama kaza sonucu bu sefer, son tura kadar sezon şampiyonu belli değildi, demek ki durmadan değişen kurallar rekabeti iyi yere taşıdı.

Schumacher yine veda etti, 2-3 sene sonra napar bilinmez, Golf falan oynaayabilir mesela.

Röno motoru, Redbull adrenalini ile ezdi geçti yine, 2005 te ilk şaselerini yaptıklarında farkları olduğunu göstermişlerdi, Ferrari yine bitikti

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Heyecanlı ve güzel bir yarıştı. 2003'deki olaylı yarışı hatırlattı. Webber geçen yıla göre daha uzak kaldı şampiyonluktan. Önümüzdeki sezon umarım Web'i şampiyon olarak görebilirim çünkü 10 yıllık kariyerinin sonlarına yaklaşıyor. :)

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Süper bir yarış oldu Şampiyonlugun brezilyaya kadar kimin olacağı belli degildi . Vettel iyi iş çıkardı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Brzilya candır, bu gün de yağmur vardı, herkes sırılsıklam olmuştur şimdi yazıkkkk, yeni yaza giriyorlar, karnaval da 1-2 ay sonra vahvahahhh

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Mika Hakkinen'den itibaren McLaren'i desteklerim, fakat son 2-3 yılın yarışları (Vettel'i sevsem de) pek ilgimi çekmiyor. Brawn GP, Red Bull Racing, Vodafone falan bana motor sporundan çok para/reklam sporu gibi hisler verir oldu, motor sporunda takım adı içecek olmamalı diye düşünüyorum ve eski yarışları özlüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi
(düzenlendi)

Eski yarışları bende çok severdim. Bar honda, jordan honda, minardi cosworth, arrows, sauber petronas, williams, ve tabiki Jaguar Racing. :wub: O yeşil jag neydi öyle, irvine, de la rosa, webber...

2003 2004 sezonunda her yarışı ayakta izlerdim Jaguar Racing 1 puan alabilecek mi diye :)

Webber_usgp_2004.jpg

Jaguar01.jpgred-shark_002.jpg

_39842795_button300.jpg

arrows-a23-monaco.jpg

tarihinde Semih İzgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mika Hakkinen'den itibaren McLaren'i desteklerim, fakat son 2-3 yılın yarışları (Vettel'i sevsem de) pek ilgimi çekmiyor. Brawn GP, Red Bull Racing, Vodafone falan bana motor sporundan çok para/reklam sporu gibi hisler verir oldu, motor sporunda takım adı içecek olmamalı diye düşünüyorum ve eski yarışları özlüyorum.

sigara markası olan yılları mı özlüyorsunuz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...