İçeriğe Yönlendir

Yıl Sonu Araç Satmak Avantajlı Mı ?

Mehmet Ali Karakaya

Recommended Posts

Mehmet Ali Karakaya

Arkadaşlar son bir haftadır bu konuyu merak ediyorum. Aralık ayında yıl sonunda araç satmak daha mı avantajlı oluyor?

Bu düşünceye nerden kapıldım derseniz. Herkes arabasını satılığa çıkarmış. Forum içi olsun dışı olsun herkes araba satıyor.

Böyle bir istatistiğe bakılablir mi bilmiyorum ama forumumuzda en çok satılık araç ilanı Kasım ayında açıldı gibi geliyor bana.

- Yüksek modelli araçlarda Aralıkta satmak daha dezavantajlı değil mi? Sıfır araç fiyatlarında kampanyalar varken.

- Ocak ayında arabanın vergisini de ödeyip, sıfır araçlarda kampanya yokken satmak daha iyi bir fiyat getirmez mi?

- Yoksa herkes satıp kampanya varken sıfır araç mı almak istiyor?

Bu konu hakkındaki değerli görüşlerinizi merak ediyorum. Herkes arabasını satıyor, bilmediğim birşey var galiba, varsa birşey ben de satayım :biggrin:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

.... Herkes arabasını satıyor, bilmediğim birşey var galiba, varsa birşey ben de satayım :biggrin:

evet bilmediğin birşey var ve bunu sana söylemeyeceğiz :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Enis Sever

Eğer ortada ekonomik sıkıntı veya kaza durumu yoksa bence araba Aralık ayında araç satmak daha zordur. Bu dönem bence ölücü tiplerin dönemidir. İkinci el piyasası diptedir çünkü vergi ayı yakındır ve kampanyaların tavan yaptığı dönemdir. Herkes bu dönem bedavaya araba kapatmanın hesabını yapar. Ancak Nisan'a doğru araç satarsanız yüksek fiyattan satma şansınız artar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Bence özellikle eski araçlarda yıl kaybetmemek daha iyi. (10 yaş ve üzeri) Diğer noktada ise zaten piyasa az çok belli, bir araba hakettiğinden fazlasına - azına gitmiyor (ekstra durumlar hariç).

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence bu tamamen psikolojik.Çünkü yeni araçlarda görücüye çıktığı için insanlar ister istemez elindekini satıp onlara yöneliyor.Fuar sonrası araç satışları patladı..Ama bence eldeki eski araçların satışı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Gerçekten öyle düşünüyorum, forumda yeniyim, arabada yeniyim, var birşey bana anlatmıyorlar diyorum :D

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Bence farketmiyor pahalı olan araçlar satıcı değil. Satıcı adam fiyatı kırıyor. işi bilmeyen bazı satıcılar sahibindendeki fiyatları piyasa fiyatı sanıp aracını uçuk fiyatlar yazıyor ve araç alırken takip ettiğim araçlar vardı onlar hala var sürekli güncelliyorlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Eğer ortada ekonomik sıkıntı veya kaza durumu yoksa bence araba Aralık ayında araç satmak daha zordur. Bu dönem bence ölücü tiplerin dönemidir. İkinci el piyasası diptedir çünkü vergi ayı yakındır ve kampanyaların tavan yaptığı dönemdir. Herkes bu dönem bedavaya araba kapatmanın hesabını yapar. Ancak Nisan'a doğru araç satarsanız yüksek fiyattan satma şansınız artar

Bence de Aralıkta araç satmak daha çok zarar ettirir gibi geliyor.

Ama ilanlar çok arttı, nedendir acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yıl sonu almak avatajlıdır.. Çünkü filolar genelde yıl sonunda elden çıkar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

Otomobil firmalarının yıl sonu indirimleri nedeniyle 2. ellerinde fiyatları düşüyor eğer tekrar araba alacaksanız satabilirsiniz sonuçda alacağınız arabada indirimli olacak ama sadece satış yapacaksanız bir sonraki yılı bekleyin, ilanların artmasının sebebide indirimlerden yararlanıp sıfır araç almak, örnek veriyorum 60 bin liralık İX35'i şu anda 53'e felan alabilirsiniz eh altınızdaki aracı 1 - 2 bin zararla satmaya değer...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yıl sonu iyi fiyat veren satabilir :D çünkü sıfırlarda kampanyalar vs olduğu için 1-2 yaşında 2. el yerine çoğu kişi sıfır alıyor.

2. elin en canlı olduğu zaman nisan sonrası. zaten fiyatlar o zaman yükselmeye başlıyor.

Bence de Aralıkta araç satmak daha çok zarar ettirir gibi geliyor. Ama ilanlar çok arttı, nedendir acaba?

ilanlar arttı çünkü herkes yıl sonu avantajından ucuza araba alma peşinde. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

Keşke söylemeyeceğimizi söylemeseydin Önder. ;)

Gerçekten öyle düşünüyorum, forumda yeniyim, arabada yeniyim, var birşey bana anlatmıyorlar diyorum :D

Anlatmıyoz, n'olcak? :p

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Keşke söylemeyeceğimizi söylemeseydin Mahmut. ;)

Mahmut ? :crazy:

anladım Nuri :tongue:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Satıp yerine araç alacaksanız hatta sıfır araç alacaksanız avantajlı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Satıp yerine araç alacaksanız hatta sıfır araç alacaksanız avantajlı.

Sıfır kim biz kim :biggrin:

Herkes satıyor arabayı diye gaza gelmezsem öyle bir niyetim yok. :nea:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

Sıfır kim biz kim :biggrin:

Herkes satıyor arabayı diye gaza gelmezsem öyle bir niyetim yok. :nea:

Mehmet,acil paraya ihtiyacın yoksa,arabandan gideremediğin bir şikayetin yoksa sakın ha kaşıntıya falan tutulma,otur oturduğun yerde.daha 1 yıl olmadı araban.satarsan uzun süre temiz ve uygun araba arayacaksın,bulduktan sonra da belki"keşke satmasaydım" diyeceksin.kıpraşma,gelmiyim oraya :biggrin:

ayrıca bu mesaja da rekor beğeni bekliyorum :tongue:

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Mehmet,acil paraya ihtiyacın yoksa,arabandan gideremediğin bir şikayetin yoksa sakın ha kaşıntıya falan tutulma,otur oturduğun yerde.daha 1 yıl olmadı araban.satarsan uzun süre temiz ve uygun araba arayacaksın,bulduktan sonra da belki"keşke satmasaydım" diyeceksin.kıpraşma,gelmiyim oraya :biggrin:

ayrıca bu mesaja da rekor beğeni bekliyorum :tongue:

Önder Bey, benim arabayı ne zaman aldığımın tarihini mi tutuyorsunuz :D

1 yıl 2 buçuk ay olmuş :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Mahmut ? :crazy:

anladım Nuri :tongue:

Ben onu Mahmut'a yazmışım, sen ne atlıyon ki Remzi'ciğim? :p Neyse, sen cevap verdin diye senin adını yazıp düzelttim Osman Abi. :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Bakın yine ilanlar var :unsure2:

Tüm forum bana oyun oynuyormuş, tampon oyunu gibi :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Bugün de var ilan, arabaları satıp Ali Ağaoğlun'dan ev mi alacak yoksa herkes :biggrin:

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Bugün de var ilan, arabaları satıp Ali Ağaoğlun'dan ev mi alacak yoksa herkes :biggrin:

Geçici olarak onun havasını aldı bakanlık, şu sıralar ev falan alınmaz :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Özmen

:good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...