İçeriğe Yönlendir

Kızılay Ve Değişen Yüzü

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Arkadaşlar bugün çalıştığım ilçede okul idarecilerine bir seminer verdi Kızılay. 1957 de kurulan 2000 yılına kadar devlet eliyle hiçbir yardımın olmadığını öğrendiğim kızılay bu yıldan sonra yasa ve yönetmelikle desteklenerek maddi kazancının devlet eliyle kazanmaya başlıyor. Semineri veren arkadaş 2000 yılına kadar kan taraması ve çalışan personelin masrafını karşılamak amacıyla yanlış olsa kana ihtiyacı olan şahıstan maddi kazanç elde ederek kan temin ettiklerini söyledi.

Benim bugüne kadar olan düşüncem şuydu: Kızılay'a kan bağışı yapmam. Çünkü 1999 yılında maddi imkanı zayıf bir arkadaşım kan almak istediğinde gerçekten abartı bir para talep etmişti. Ben de haliyle bağış olarak aldığı kanı satıyor düşüncesiyle sadece dostlara lazım olduğunda kan bağışı yapıyordum.

Ancak bunun 2000 yılında ve 2005 yılında geçirilen bir değişmeyle Güvenli kan temini programı başlatılarak değiştiğini ve ücretlerin sosyal güvencesi olanların devlet tarafından karşılandığını sosyal güvencesi olmayanlara ücretsiz verildiğini öğrendim.

Ayrıca bunun kanunla ve yönetmelikle belirlendiğini, hastanelerin herhangi bir ücret talep etmesi durumunda şikayet ettiğimizde ilk önce 3 gün kapatma tekrarı halinde ruhsatının elinden alınacağını öğrendim.

http://www.ttb.org.t...:yasa&Itemid=28

Bu sebeple benim gibi kendini güncellemeyenler güncellesin istedim. :)

Saygılarımla.

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ben her yıl iş yerinde kan veririm, işin rutininden olsa gerek önceki hayatında baytar olan hemşireler den geliyor galiba, çok da elleri hafif değil. :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Kızılaya kan bağışı yaptığınızda ihtiyacınız olduğunuzda ücretsiz temin edebilirisiniz.

Yorum bağlantısı
Doğan Özkan
Ben her yıl iş yerinde kan veririm, işin rutininden olsa gerek önceki hayatında baytar olan hemşireler den geliyor galiba, çok da elleri hafif değil. :)

Bu işinde tekniği var, adam gibi yaparlarsa bişey olmaz... ama nerde...

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Kızılay'ın parayla kan verdiğini hiç duymadım. Şimdiye kadar duyardık herhalde. Para istenmesi bence münferit bir olaydır. Şikayet etmedi mi arkadaşınız para isteyenleri?

Yorum bağlantısı

Kızılay'ın parayla kan verdiğini hiç duymadım. Şimdiye kadar duyardık herhalde. Para istenmesi bence münferit bir olaydır. Şikayet etmedi mi arkadaşınız para isteyenleri?

Yok hocam bugünkü seminer veren arkadaşın da dediği gibi. 2000 yılından önce hiçbir yasa ve yönetmelikle bu kurum desteklenmiyormuş. Yani vakıf tamamen. Haliyle masraflarını karşılamak için her ne kadar etik de olmasa 2000 yılından önce bir meblağ çıkıyordu kan ihtiyacı olanlara dedi arkadaş.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yok hocam bugünkü seminer veren arkadaşın da dediği gibi. 2000 yılından önce hiçbir yasa ve yönetmelikle bu kurum desteklenmiyormuş. Yani vakıf tamamen. Haliyle masraflarını karşılamak için her ne kadar etik de olmasa 2000 yılından önce bir meblağ çıkıyordu kan ihtiyacı olanlara dedi arkadaş.

Yunus Emre'cim, diyorum ya; hiç duymadım. Allah'a şükür işimiz de düşmedi ama düşenlerden de duymadım be abicim. O andaki elemanın .ok yemesi diyeyim. Onu söylüyorum işte ben. Keşke şikayet etseymiş arkadaşın.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Yunus Emre'cim, diyorum ya; hiç duymadım. Allah'a şükür işimiz de düşmedi ama düşenlerden de duymadım be abicim. O andaki elemanın .ok yemesi diyeyim. Onu söylüyorum işte ben. Keşke şikayet etseymiş arkadaşın.

Allah düşürmesin abi. Şikayet etse bile bir şey çıkacağını sanmıyorum çünkü kanun ve yönetmelik zaten 2005'te çıkmış. Benim bahsettiğim olay 1999'da olmuştu. Bir de bugün seminerde elemanın bahsettiği konulardan biri kan bağışının önündeki ön yargı engeli başlığında ön yargı cümlelerini okudu. Birinci sırayı "Kızılay kanı parayla satıyor" cümlesiydi. (Anket sonucunda bu yargı cümlelerini belirlemişler) :) Sen nasıl duymadın abi hayret :unsure2::blink:

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bir arkadaşımızın babası ameliyat olacağı sırada fazladan 5 ünite kan gerekti ve kızılay dan almak istedi. Kan grubu ise a rh+ idi ve kızılay ancak takas yöntemi ile verebilirim demişti.Yani bilginiz de olsun bu durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Süha beyin dediği gibi artık takas yönetimi ile yapılıyor.

Benim düşüncem bu yöntem hem hastanın hemde daha sonraki ihtiyacı olan için karlı oluyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bir baytara da ben denk geldim desene :)

Ben geçen hafta bir yakınıma verdim kan, hemşire koluma bir şey sıktı...Sonra geçmiş olsun dedi, elinde kan torbasıyla gidiyordu...O kadar yani..:)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ben geçen hafta bir yakınıma verdim kan, hemşire koluma bir şey sıktı...Sonra geçmiş olsun dedi, elinde kan torbasıyla gidiyordu...O kadar yani.. :)

Böbreklerini kontrol ettin mi janim? :seytan:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Bizede geliyorlar :) bende bağışlarım her Yıl.. Sagolsun özel günlerdede hep mesaj atar Kızılay..

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...