İçeriğe Yönlendir

İkametgah Değişimi

Sami Demirpaz

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Merhaba,

Kısa bir süre için ikametgahımı İstanbul'dan aldırıp Mersin'e taşımam gerekiyor.

Özellikle bu işi Mersin'e gitmeden nasıl çözerim.

Nüfüs müdürlüğünden veya e-devlet'ten yapılabileceğine dair yazılar okudum.

Bu arada taşınacağım ev dedemlerin evi olacak yani orada üstüme göstereceğim fatura yok.

En güncel olarak yapılması gereken nedir?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Taşınmayı düşündüğün yerdeki nüfus müdürlüğüne gidip beyan veriyorsun.Kiracı isen kira kontratı ile birlikte ev sahibi isen tapu ile

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Nufüs müdürlüğünden oluyor ama adınıza fatura vs istiyorlar.. İkamet göstereceğiniz adres ilk defa oturulacaksa ( evde daha önce ikamet eden yok ise )birşey istenmiyor beyan yetiyor diye biliyorum. Evlenirken beyanım yeterli olmuştu..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben yeni eve taşındığımızda fatura istemişlerdi.Nüfus müdürlüğü adınıza kayıtlı adres gösterir bir fatura getirin kaydınızı yaparız oraya demişlerdi.Birde unutmadan söyleyeyim eğer gideceğiniz yerde başkası oturuyorsa o zaman kayıt yapmıyorlar.Tabii bu durum kiracılar için.Yani kiracı taşındığında ben buradan taşındım şuraya diyerek beyan vermezse o yer dolu gözüküyor yeni gelen kiracı kayıt edilmiyor..

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yukaridada belirttigim gibi dedemin yanina tasiniyor gosterecegim faturada benim adim yazmayacak kiraci olmayacagim ev dedemin ben yanina tasinacagim.

Bunun icin ne yapmam gerekiyor ?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu durumda dedeniz sizi kaydettirebilir diye düşünüyorum. Zira biz bu eve taşındığımızda ikametgahı eşim işletti.

Kızım ve benim nüfus cüzdanlarımız yeterli oldu.

Dedeniz zaten orada olduğuna göre sanırım onun beyanı yeterli olacaktır.

Pff oda hastanede yoğun bakımda..

Babannem yapabilir mi peki sizce ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ben yeni eve taşındığımızda fatura istemişlerdi.Nüfus müdürlüğü adınıza kayıtlı adres gösterir bir fatura getirin kaydınızı yaparız oraya demişlerdi.Birde unutmadan söyleyeyim eğer gideceğiniz yerde başkası oturuyorsa o zaman kayıt yapmıyorlar.Tabii bu durum kiracılar için.Yani kiracı taşındığında ben buradan taşındım şuraya diyerek beyan vermezse o yer dolu gözüküyor yeni gelen kiracı kayıt edilmiyor..

ev sahibi ve kontrat ile gidiliyor,önceki kiracı çıkmamış görünse bile onu boşa çıkarıp sizi yazıyorlar.

Sami,ev dedeninse sen o evde kayıtlı kişilerden biri ile gideceksin,ya oraya normal kayıt olursun,ya da misafir olarak kaydederler.basit işler,sorun çıkmaz.nüfus idaresi hallediyor bu işleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Uçağa bin Adanaya gel, Mersine götüren, kebap yediren bulunur.

ikametgah değişimi yapmasak da olur mu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Uçağa bin Adanaya gel, Mersine götüren, kebap yediren bulunur.

Bu ara planlıyorum gelmeyi abi ararım gelirsem..

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Sarı

Merhaba,

Kısa bir süre için ikametgahımı İstanbul'dan aldırıp Mersin'e taşımam gerekiyor.

Bu arada taşınacağım ev dedemlerin evi olacak yani orada üstüme göstereceğim fatura yok.

Bu işlemi taşınacak ikametgahın bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünde yapmalısınız ve belirttiğiniz adreste başka biri oturuyor ise nüfus memurunun keyfine göre, bulunan riske göre evde oturanların tamamının beyanını da alabilirler.

(Eğer nüfusta tanıdığınız varsa başka bir yerdende halledebilirsiniz diye düşünüyorum yalnız tanıdığınız varsa .! Çünkü diğer nüfus müdürlükleri biz o yer adres sistemini göremiyoruz diyerek talebinizi reddediyorlar. )

Ayrıca bir önemli husus daha var oda 1. adres 2. adres olayı. Eğer plaka için adres değişikliği yapıyorsanız kesinlikle olmasını istediğiniz adres 1. adres olmalı yoksa noterler göremiyorlar 2. adresi.

Ayrıca 2. Adres, mernis kaydınıza her nüfus müdürlüklerinden işlenebiliyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu işlemi taşınacak ikametgahın bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünde yapmalısınız ve belirttiğiniz adreste başka biri oturuyor ise nüfus memurunun keyfine göre, bulunan riske göre evde oturanların tamamının beyanını da alabilirler.

(Eğer nüfusta tanıdığınız varsa başka bir yerdende halledebilirsiniz diye düşünüyorum yalnız tanıdığınız varsa .! Çünkü diğer nüfus müdürlükleri biz o yer adres sistemini göremiyoruz diyerek talebinizi reddediyorlar. )

Ayrıca bir önemli husus daha var oda 1. adres 2. adres olayı. Eğer plaka için adres değişikliği yapıyorsanız kesinlikle olmasını istediğiniz adres 1. adres olmalı yoksa noterler göremiyorlar 2. adresi.

Ayrıca 2. Adres, mernis kaydınıza her nüfus müdürlüklerinden işlenebiliyor diye biliyorum.

Bu durumda 1. adres gerekecek benim için.. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

ben evlilik işlemleri için tercih ettiğim nikah dairesinde işimi halletmek adına bi tanıdığımın yanına taşınıyomuş gibi mevkinin olduğu nufus müdürlüğüne evde oturanlardan biriyle başvurup yanımda kalacak beyanı ve imzası ile ikametimi taşıtmıştım..

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Merhaba,

Sami merhabalar, babam Mezitli'de muhtar kendisine sordum cevap olarakta şöyle dedi ; Evin reisi olarak deden ki hastanede demişsin sanırım onun yerine ninen ile beraber taşınacağın mahallenin bağlı olduğu Nüfus müdürlüğüne gideceksiniz ve senin torunların olduğuna ve aynı adreste ikamet edeceğini bildirir bir evrak imzalayacaklar , sende oturacağına dair bir evrak imzalayacaksın ve kaydını yapacaklar. Bu nedenle de senin gelmen gerekecek kardeşim üzgünüm yani. Yardımcı olabileceğimiz başka bir konu olursa Ö.M atarsan elimizden geldiğince koştururuz. Görüşmek üzere....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...