İçeriğe Yönlendir

Yakit Tüketim Göstergesi Sürekli Yükseliyor

Yalçın Cengiz

Recommended Posts

Yalçın Cengiz

Öncelikle herkese merhaba,2 günden beri aracin yakit tüketim göstergesi sürekli yükseliyor.Arac hareket halindeyken yavas yavas düsüyor,park halinde calisir durumdayken yavas yavas yükseliyor ama sürekli duraklamadan.Örnegin 20,30 saniye kadar bekliyor sonra taksimetredeki gibi sayi yükseliyor.Düsüncem yakit ölcümüyle alakali gibi...Nasil bise yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim Arac 2,0 dizel Mondeo simdiden tesekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Yakıt tüketim göstergesinden kastınız ortalama yakıt tüketimi mi yoksa anlık yakıt tüketimi mi? Tarif ettiğiniz şekliyle ortalama yakıt tüketimi olması lazım. Toplam harcanan yakıt/toplam gidilen yol (Toplam harcanan yakıt bölü toplam gidilen yol) olarak hesaplanır. Aracınızın harcadığı toplam yakıta A, toplam yaptığınız yola da B dersek A/B ifadesi ortalama yakıtınızı verir yani. Araç durur halde iken A değeri artmaya devam edecek fakat yolu gösteren B değeri sabit kalacaktır. Pay artarken paydanın sabit kalması kesrin değerini artırır yani. Özellikle de yaptığınız toplam yol (ölçüme dahil edilen) az ise pay artışlarından çabuk etkilenir. Anlattığım şekilde ise gayet normaldir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Öncelikle herkese merhaba,2 günden beri aracin yakit tüketim göstergesi sürekli yükseliyor.Arac hareket halindeyken yavas yavas düsüyor,park halinde calisir durumdayken yavas yavas yükseliyor ama sürekli duraklamadan.Örnegin 20,30 saniye kadar bekliyor sonra taksimetredeki gibi sayi yükseliyor.Düsüncem yakit ölcümüyle alakali gibi...Nasil bise yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim Arac 2,0 dizel Mondeo simdiden tesekkürler

Bende de bu durum var.Ancak ortalama yakıt verilerini sıfırlayınca oluyor..Yani araç atıyorum 15-20 km yol yapmışsa o durumda hep yükselme oluyor.Ancak 100 km yi geçtikten sonra dururken yükselme yapmıyor.

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Bende de bu durum var.Ancak ortalama yakıt verilerini sıfırlayınca oluyor..Yani araç atıyorum 15-20 km yol yapmışsa o durumda hep yükselme oluyor.Ancak 100 km yi geçtikten sonra dururken yükselme yapmıyor.

Bu durum bence normal. Çünkü ortalama değer aldığınızda daha yeni sıfırlanmış bir göstergenin değişkenlik göstermesi normal... 100 km geçince daha zor oluyor o yükselme ve düşme... Bende 10,4 gösteriyordu... 1600 km yol gittim 9,0 a ancak düştü... Ama sıfırlayınca 7,4 gösteriyor... o yüzden sık sık sıfırlarsanız değişmesi normal...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Bu durum bence normal. Çünkü ortalama değer aldığınızda daha yeni sıfırlanmış bir göstergenin değişkenlik göstermesi normal... 100 km geçince daha zor oluyor o yükselme ve düşme... Bende 10,4 gösteriyordu... 1600 km yol gittim 9,0 a ancak düştü... Ama sıfırlayınca 7,4 gösteriyor... o yüzden sık sık sıfırlarsanız değişmesi normal...

Ney ney ney ney 7,4 mü :kafa: :kafa: :kafa2: :kafa2: Acilen aracın lastikleri orjinale çevirip şanzumanı düzlemem lazım. :):crazy:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bu durum ancak yeni sıfırlanmış ortalama tüketim değerinde olur,zamanla sabit bir rakamda durur gibi olur. Ortalama tüketim değeri doğruluk değeri yapılan km artıkça artar..İlk cevapta ortalama hesap mantığı özetlenmiş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Accord da , depo dolunca kendi otomatik sıfırlıyor otalama yakıtı . Bakıyorum 20 lt yazıyor :) Yola çıkıp uzun yol yaptığımda 6-7 lt lere düşüyor .

Yorum bağlantısı
Misafir

Accord da , depo dolunca kendi otomatik sıfırlıyor otalama yakıtı . Bakıyorum 20 lt yazıyor :) Yola çıkıp uzun yol yaptığımda 6-7 lt lere düşüyor .

Onun kıymetini bil :D

2,0 otomatik istanbul trafiği :D

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Onun kıymetini bil :D

2,0 otomatik istanbul trafiği :D

En az yakan , aracım diyebilrim heralde :)

Yorum bağlantısı
Yalçın Cengiz
(düzenlendi)

Yakıt tüketim göstergesinden kastınız ortalama yakıt tüketimi mi yoksa anlık yakıt tüketimi mi? Tarif ettiğiniz şekliyle ortalama yakıt tüketimi olması lazım. Toplam harcanan yakıt/toplam gidilen yol (Toplam harcanan yakıt bölü toplam gidilen yol) olarak hesaplanır. Aracınızın harcadığı toplam yakıta A, toplam yaptığınız yola da B dersek A/B ifadesi ortalama yakıtınızı verir yani. Araç durur halde iken A değeri artmaya devam edecek fakat yolu gösteren B değeri sabit kalacaktır. Pay artarken paydanın sabit kalması kesrin değerini artırır yani. Özellikle de yaptığınız toplam yol (ölçüme dahil edilen) az ise pay artışlarından çabuk etkilenir. Anlattığım şekilde ise gayet normaldir.

Anlattiklarinizi biliyorum bendeki de ortalama yakit hesapliyor ama düzgün calismiyor araba dururken sürekli artiyor hareket halindeyken alcaliyor bu zamana kadar ölcümleri düzgün yapiyordu rakamlardaki oynamalar pek degisken degildi ne alcalma nede yükselme ortalamasi 6.0 di ama simdi sanki anlik ölcüm yapar gibi bi alcalip bi yükseliyor bakalim haftaya carsamaba yada persembe forda vericem arabayi neymis derdi anlariz o zaman

Ney ney ney ney 7,4 mü :kafa: :kafa: :kafa2: :kafa2: Acilen aracın lastikleri orjinale çevirip şanzumanı düzlemem lazım. :):crazy:

bendeki mondeo 2,0 dizel 116 ps ben normal calisirtigi zamanda 5.5i gördüm arabada simdi 8.0 9.0 bazen 10 a kadar yükseliyor

tarihinde Yalçın Cengiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Anlattiklarinizi biliyorum bendeki de ortalama yakit hesapliyor ama düzgün calismiyor araba dururken sürekli artiyor hareket halindeyken alcaliyor bu zamana kadar ölcümleri düzgün yapiyordu rakamlardaki oynamalar pek degisken degildi ne alcalma nede yükselme ortalamasi 6.0 di ama simdi sanki anlik ölcüm yapar gibi bi alcalip bi yükseliyor bakalim haftaya carsamaba yada persembe forda vericem arabayi neymis derdi anlariz o zaman

bendeki mondeo 2,0 dizel 116 ps ben normal calisirtigi zamanda 5.5i gördüm arabada simdi 8.0 9.0 bazen 10 a kadar yükseliyor

O zaman :bedevi: :bedevi:

2004 2400 cc Accordla aynı değerlere ulaşıyordum ancak ş.içi trafikte görmek isteriz :) 13,7 fabrika verisi vardı. :) Ama uzun yolda bizim 2.0 dan az yakıyor 2400 :(

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

hocam benimki manuel otomatik değil... uzun yolda 110 km/h ile 7,4 yakıyor...

Acaba hani sıfırlıyoruz ya... o an biz sıfırladık sanıyoruz... bazı tuşlara basıyoruz... Ortalama tüketim göstergesinden anlik yakıt tüketimi göstergesine geçiyor olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Misafir

hocam benimki manuel otomatik değil... uzun yolda 110 km/h ile 7,4 yakıyor...

Acaba hani sıfırlıyoruz ya... o an biz sıfırladık sanıyoruz... bazı tuşlara basıyoruz... Ortalama tüketim göstergesinden anlik yakıt tüketimi göstergesine geçiyor olabilir mi?

Bliyorum hocam manuel olduğunu :) Ama işte bizim de fabrika değeri 7,1 ş.arası. ama ben de 235 taban 17 jant 4 kışlık lastik gibi bir faktör var :) haliyle neredeyse tamamen düz yolda sabit 90 la bile 9,5 dan aşağısını pek göremedim . :(

Ama işin enteresanı lt bazındaki hesaplamada 10-11 lt lpg yakıyorum 120 den aşağı düşmediğim zamanlarda. Yani biraz fazla gösteriyor sanki yol bilgisayarım. Aracımda jant ve lastik değişiminden sonra kalibrasyon yapılmamış büyük ihtimal kadranda. Onun etkisi var mıdır acaba? Çünkü normalde 4-5 km eksik gösterirken kadranda bütün araçlarla gps arasında şu anda 1 km oynuyor sadece.

Yorum bağlantısı
Yalçın Cengiz

Hala daha bi düzelme yok,akünün baslarini cikartip beklettim yinede olmadi.Sanki anlik ölcüm yapiyor ne oldu anlamadim valla birdenbire...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yalçın Cengiz

Son durumu söylemek istiyorum biraz komik geliyor bana ama kesin vardir bi aciklamasi.Söyle anlayim gecen hafta akkünün baslarini cikartip bir gece beklettim sonra da depoyu doldurdum.Akkü baslari ciktigindan dolayi kilometre sayaci sifirlandi ve problem devam ediyordu,suan araba yaklasik 300 kilometre yapti hic sifirlanmadan sürekli artis sorunu da ortadan kalkti sürekli yükselip alcalmiyor.Yani normale döndü gibi 6.3 gösteriyor, motor sogukken felan 6.4 6.5 oluyor ama isininca alcaliyor.Ne oldu bilmiyorum ama ne olduysa kilometre sayaci sifirlandiktan sonra oldu kendiliginden 1000 km yapti ve sifirlandi sonrada bu sorun cikmisti

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Çetin Çelik

herkese merhabalar benim aracım 2005 mondeo s. içi 11.2 yakıt gösteriyor bence çok fazla ya sizce

Yorum bağlantısı

herkese merhabalar benim aracım 2005 mondeo s. içi 11.2 yakıt gösteriyor bence çok fazla ya sizce

Öncelikle ilk mesajınız Tanışma bölümünde kendinizi tanıtan mesaj olmalı.

Aracınızın değerleri çok nomal. Eğer düz vites ise zaten fabrika değerlerini yakalamışsınız. Eğer otomatikse zaten mükemmel.

Yorum bağlantısı
Murat Karataş

En az yakan , aracım diyebilrim heralde :)

araç 2.2 ctdi dizel miydi?

çok hoşuma gidiyor onlar tavsiyeniz ne yönde?

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

araç 2.2 ctdi dizel miydi?

çok hoşuma gidiyor onlar tavsiyeniz ne yönde?

Bendeki accord makyajlı kasa 2.0 executive ( benzinli) , 2.2 lt olan dizel motorlar yanılmıyorsam opelden alınma , ve hacim yüksek olduğu için pek tutulmuyor . Accord düşünüyorsanız . 2006 yılında makyajlanan kasaya bakmanızı öneririm oldukça özellikli . 30 ila 40 bin tl arasında fiyatları var . Lpg problem de çıkarmıyor .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çetin Çelik

aracim dizel fabrika verileri 8.5 sehir ici dizel bir aracin km de 50 kurus yakmasi bence biraz fazla bundan onceki aracim 98 bmw 520 fazla yaktigi icin bu ford dizel aldim ama sanki onu aratmayacak gibi

Yorum bağlantısı
Çetin Çelik

evet tribtonik malum ankara trafigide var isin icinde ama ford kullanan kime sorsam cok diyorlar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...