İçeriğe Yönlendir

İmmobilizer Kısa Kısa Yanıp Sönüyor (Scorpio)

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Sevgili arkadaşlar,

Dün başıma çok garip olay geldi.Gazipaşadan Antalyaya doğru yola çıktık Manavgata geldiğimde yakıt almak için durdum sonra aracı istasyonda uygun bir yere çekip biraz durduk,sonrasında aracı çalıştırmak istediğimde çalışmadı,yarım kontak yapıyorum immobilizer ışığı uzun yanıyor sonrasında yanıp yanıp sönüyor ışık sönmediği içinde araç çalışmıyor.Yaklaşık 1 saat bekledikten sanra ışık normale döndü ve yolumuza devam ettik.Antalyadaki işlerimizi hallettikten sonra tekrar Gazipaşaya evimize döndük.Aracın kontak anahtarını çıkardım tam inecektim baktım motor hala çalışıyor çok şaşırdım anahtar elmde motor çalışıyor sonra park ışığını kapattım stop etti,tekrar anahtarı çevirip aracı çalıştırdım ama ayı sorun tekrarlanmadı,sizce sorun anahtarımdamı yoksa immobilizerdemi,immobilizer ışığı yanıp yanıp söndüğünde yedek anahtarlada denemelerimde bir netice vermedi sorun ara ara karşıma çıkıyor.

Anahtarlar orjinal değil orjinalleri sustalı yaptırdım :( şimdi çok pişmanım ama faydası yok sen tut 15 yıllık orjinal anahtarları kestir,yedeğinide kestirdim.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Sarıkaya

Arkadaşlar bu immo hatasını buldum giderdim ne demişler ne varsa sende var sende yoksa kimsede yok gitmediğim yer sormadığım kimse kalmadı hesabı kime derdimi anlatmaya çalışsam adamlar tren görmüş boğa gibi şaşkın ifadeyle baktılar.Geçen pazar bismillah dedim aracın motor kaputu açtım motor kaputu bölümündeki tüm kabloları açığa çıkardım tabi bundan önce akü kutup başlarını söktüm,bantlı yerleri söktüm plastiklerinden ayırdım hepsini tel tel yaptım tabi bunu yaparken motor kaputunun içine girdim ALLAH tan orası geniştide çok sıkıntı çekmedim ama baya belim ağrıdı sonra motor kaputundan inip az dinlendim velhasıl kelam ordan çıkıp ayaklarım yere basınca baya rahatladım dünya varmış dedim amma kabloları o vaziyette görünce şu telekomcuların bir reklamı vardı adam binlerce kablolara dolanmış vaziyette bir gsm şirketinin çalışanlarının ne kadar zor işi olduğundan bahsetiği reklam aklıma geli verdi :D eminim çoğunuz o reklamı biliyorsunuz.Kendi kendime bunu kimse toparlamaz yine ben toparlayacam dedim tekrar girdip kaputun içine daha önce söktüğüm kabloların oksitlenmiş veya dış pilastiği sökülmüş yerleri bir güzel wd40 sıkıp elime bez alıp güzelce sildim :) daha önceden aldığım bez bantlarla her kabloyu tek tek sardım sonra bunları güzelce bir birlerine bağladım ve yerlerine koydum,dışarda kalan kaploları yani motora yakın olanları çırt kelepçe ile motordan biraz uzağa bağladım sonra akü başlarını bağlayıp anahtarı kontağa soktum ya çalışır ya çalışmaz eğer çalışmassa çekici ile sanayi yolu kesin gibi :) marşa bastım anında aldı yarım marş bile olmadı MAŞALLAH.Bu işlemden sonra ne immo ışığı yanıp söndü nede yağ lambası kip kip eder oldu şimdi çok mutluyum kafam rahat.Haftaya nasipse otomatik şanzımanın yağını değiştireceğiz.Aracın varsa herşeyi öğreniyorsun eğer kayıtsız biri değilsen direksiyon sürücüsü olmana izin vermiyor gel beni sen tamir et sanayide telef etme diyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Arkadaşlar bu immo hatasını buldum giderdim ne demişler ne varsa sende var sende yoksa kimsede yok gitmediğim yer sormadığım kimse kalmadı hesabı kime derdimi anlatmaya çalışsam adamlar tren görmüş boğa gibi şaşkın ifadeyle baktılar.Geçen pazar bismillah dedim aracın motor kaputu açtım motor kaputu bölümündeki tüm kabloları açığa çıkardım tabi bundan önce akü kutup başlarını söktüm,bantlı yerleri söktüm plastiklerinden ayırdım hepsini tel tel yaptım tabi bunu yaparken motor kaputunun içine girdim ALLAH tan orası geniştide çok sıkıntı çekmedim ama baya belim ağrıdı sonra motor kaputundan inip az dinlendim velhasıl kelam ordan çıkıp ayaklarım yere basınca baya rahatladım dünya varmış dedim amma kabloları o vaziyette görünce şu telekomcuların bir reklamı vardı adam binlerce kablolara dolanmış vaziyette bir gsm şirketinin çalışanlarının ne kadar zor işi olduğundan bahsetiği reklam aklıma geli verdi :D eminim çoğunuz o reklamı biliyorsunuz.Kendi kendime bunu kimse toparlamaz yine ben toparlayacam dedim tekrar girdip kaputun içine daha önce söktüğüm kabloların oksitlenmiş veya dış pilastiği sökülmüş yerleri bir güzel wd40 sıkıp elime bez alıp güzelce sildim :) daha önceden aldığım bez bantlarla her kabloyu tek tek sardım sonra bunları güzelce bir birlerine bağladım ve yerlerine koydum,dışarda kalan kaploları yani motora yakın olanları çırt kelepçe ile motordan biraz uzağa bağladım sonra akü başlarını bağlayıp anahtarı kontağa soktum ya çalışır ya çalışmaz eğer çalışmassa çekici ile sanayi yolu kesin gibi :) marşa bastım anında aldı yarım marş bile olmadı MAŞALLAH.Bu işlemden sonra ne immo ışığı yanıp söndü nede yağ lambası kip kip eder oldu şimdi çok mutluyum kafam rahat.Haftaya nasipse otomatik şanzımanın yağını değiştireceğiz.Aracın varsa herşeyi öğreniyorsun eğer kayıtsız biri değilsen direksiyon sürücüsü olmana izin vermiyor gel beni sen tamir et sanayide telef etme diyor

elinize sağlık

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Yani İmbo arızasına neden olan sarkık kablolarmıydı ? Anahtarı yaptırmadan öncede o kablolar o şekilde değilmiydi ? İnşallah tekrar etmez diyelimde büyük bir sıkıntıdan kurtulmuş olursunuz...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

scorpio da sıfırken bile immo yanar sönerdi, anahtarlıktaki metal bile bunu tetikleyebilir, ilave olarak maalesef bu modeli toprağa gömdüren, kalitesiz elektrik kablo alt yapısıdır, aküyü sökün altından geçen ana tesisatı görürsünüz, su çamur herşey orada birikir, oradan korozyona başlar ve yayılır mesela.

far anahtarı sonucu motorun stop etmesine engel olması da başlangıç gibime geliyor, şaselere giden kablolarda direnç artması yani korozyon sebebidiri genelde

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

elinize sağlık

Teşekür ederim.

Yani İmbo arızasına neden olan sarkık kablolarmıydı ? Anahtarı yaptırmadan öncede o kablolar o şekilde değilmiydi ? İnşallah tekrar etmez diyelimde büyük bir sıkıntıdan kurtulmuş olursunuz...

İmmo arızasına sebeb olan sarkık kablolar değilmiş,kabloların zamanla dış pilastiklerinin çürüyüp bir birlerine kardeş olmasıymış,ben bunları düzelttim,Aslında bu sorun baş gösterdiğinde önce immocuya gittim oda bana aracın başka bir yerinde sıkıntı varsa önce immo arızası verir(benimde aklıma kip kip eden yağ lambası geldi) mesele okstlenmiş kablolar veya araçta şase yapan bir yerler.Budan yola çıkarak oraya el attım :) Netice itibari ile hem immodan kurtuldum hemde yanıp sönen yağ lambasından.

scorpio da sıfırken bile immo yanar sönerdi, anahtarlıktaki metal bile bunu tetikleyebilir, ilave olarak maalesef bu modeli toprağa gömdüren, kalitesiz elektrik kablo alt yapısıdır, aküyü sökün altından geçen ana tesisatı görürsünüz, su çamur herşey orada birikir, oradan korozyona başlar ve yayılır mesela.

far anahtarı sonucu motorun stop etmesine engel olması da başlangıç gibime geliyor, şaselere giden kablolarda direnç artması yani korozyon sebebidiri genelde

Çağlar abi çok güzel yere değindin ben o bahsettiğin yeri bilmiyordum İNŞALLAH gelecek sefere oraya el atar düzeltirim.Öncelikle ısıya dayanıklı şu basit kıvrılan hortumlardan bulmam lazım,motor bölümündeki tüm kabloları bu borunun içine sokup yazın yüksek sıcaklıkta daha az zarar görmesini sağlamak istiyorum.Çağlar abi sen bu araçtan çok iyi anlıyorsun eğer yapmam gereken başka uygulamalar var ise anlatırsan çok sevinirim.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...