İçeriğe Yönlendir

Tam 24 Yıl Oldu-Samsunspor Faciası

Ruhan Sorgun

Recommended Posts

Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Samsunspor kafilesi, 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor ile oynayacağı Süper Lig müsabakasına giderken, 9:30 civarında Havza ilçesinde kafileyi taşıyan 55 DU 637 plakalı kulüp otobüsünün 61 AC 535 plakalı kamyonla kafa kafaya çarpışması sonucu kafileyi taşıyan otobüs uçuruma yuvarlanmış ve Samsunspor üç oyuncusunu, teknik direktörünü ve şoförünü kaybetmiştir. Samsunspor'un kazazedelerine ilk yardımı hemen geriden gelen ve Diyarbakırspor deplasmanına gitmekte olan Çarşambaspor kafilesi yapmıştır.

Çarşambasporlu yönetici, futbolcu ve görevliler kazaya uğrayan Samsunsporlular'ı tek tek otobüsten çıkartıp Havza Devlet Hastanesi'ne taşıdılar ve kan verdiler. Bu elim kazada hayatta kalan birçok oyuncu ve kafile üyesi de ciddi şekilde yaralanmış ve/veya sakat kalmıştır. Bu trafik kazasından sonra Samsunspor, kırmızı-beyaz olan forma renklerine, kaybettiği isimlerin anısına 'siyah' rengini de eklemiştir. 20 Ocak 1989 tarihindeki kazada hayatlarını kaybeden ve yaralananlar şunlardır:

· Teknik direktör: Nuri Asan (Vefat etti.)

· Futbolcu: Muzaffer Badalıoğlu (Vefat etti.)

· Futbolcu: Mete Adanır (Vefat etti.)

· Futbolcu: Zoran Tomić (Yaralandı, Yugoslavya'da 6 ay komada kaldıktan sonra vefat etti.)

· Futbolcu: Emin Kar-kaptan (Yaralandı, belden aşağısı felç olduğundan malulen emekli oldu. Şu anda kulüp başkanı)

· Futbolcu: Erol Dinler (Yaralandı, bir kolunu kullanamaz duruma geldiğinden malulen emekli oldu.)

· Futbolcu: Şanver Göymen (Yaralandı, futbola devam etti.)

· Futbolcu: Orhan Kılınç (Yaralandı, futbola devam etti. 1994 yılında trafik kazasında vefat etti.)

· Futbolcu: Kasım Çıkla (Yaralandı, futbola devam etti.)

· Futbolcu: Fatih Uraz (Yaralandı, futbola devam etti.)

· Futbolcu: Burhanettin Beadini (Yaralandı, futbolu bıraktı.)

· Futbolcu: Yüksel Öğüten (Yaralandı, futbola devam etti.)

· Futbolcu: Uğur Terzi (Yaralandı, futbola devam etti.)

· Menajer: Yüksel Özan (Yaralandı.)

· Otobüs şoförü: Asım Özkan (Vefat etti.)

· Malzemeci: Halil Albayrak (Yaralandı, malulen emekli oldu.)

olay olduğunda üniversite öğrencisiydim, çok ağlamıştım, halen ciğerim yanıyor, kaybettiklerimize Allah rahmet eylesin, yaralanıp sakat kalanlara Allahtan şifa diliyorum.

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Gülşen

Allah rahmet eylesin, geride kalanlara sabır ve ömür dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Yarın

yaşımız itibariyle görmediğimiz ama hep büyüklerimizden duydugumuz facia :( allah rahmet eylesin sanver göymen altay takımında kalecilik yaptı milli takıma kadar yükselmişti bir ara

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Çok üzücü bir olaydı.O sene Fenerbahçe'ye kök söktürüyorlardı hatırladığım kadarıyla.Allah tekrar rahmet eylesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çankaya

Allah rahmet eylesin..Geçen yıl da tren faciasına ramak kalmıştı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hayatını kaybeden futbolculardan birisi Galatasaray'lı Raşit'i sakatlamış ve erken jübile yapmasına sebep olmuştu.

Böyle bir şey hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hayatını kaybeden futbolculardan birisi Galatasaray'lı Raşit'i sakatlamış ve erken jübile yapmasına sebep olmuştu.

Böyle bir şey hatırlıyorum.

evet, bizim kasap muzafferdi o(lakabı öyle idi), raşiti sakatlamıştı, kazada vefat etti.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Allah rahmet eylesin. Çok acı bir olay.

Samsunspor taraftarının vefalı olduğunu herkes kabul eder sanırım. Bununla ilgili bir de belgesel vardı LigTV'nin hazırladığı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

takım bir ara süper lig üçüncülüğüne abone idi, kaç hafta lider oldu, istanbul takımlarına kaç defa fark attı, taraftar tabi ki peşinde idi...şu anda ise ptt 1.ligden bile düşüyoruz ama, taraftar hala peşinde...ankaragücünün 18 maçlık beraberlik rekorunu kırmaya çok yakın bu sezon, bugün 13. beraberliğimizi aldık...samsunspor taraftarlığı böyle bir şey. taraftar 24. yıl anısına bugün kızılaya kan bağışı kampanyası başlattı...vefat eden insanların mezarları her yıl 20 ocakta bugün olduğu gibi, samsun, zonguldak, kuzey kıbrıs ve yugoslavya da ziyaret edilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Allah rahmet eylesin bu gün burdaydı (Kütahya) samsunspor maçta görevliydim. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Allah rahmet eylesin. Hala unutmam o faciayı....

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Allah rahmet eylesin. Hala unutmam o faciayı....

kaza sırasında ankara da öğrenciydim, günler sonra memlekete gidip tüm yaralıları(bugünkü tekerlekli sandalye mahkumu başkan, o günkü kaptan emin kar dahil) hastanede tek tek ziyaret etmiştim. halk günler sonra bile akın akın hastaneye akıyordu, odalara girmemiz ile çıkmamız bir oluyordu yoğunluktan...

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Allah rahmet eylesin. Zamanında babamdan dinlemiştim bu kaza olayını.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...