İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Direksiyonu Çevirince Rölantide Oynama

Cihan Yetişken2

Recommended Posts

Fikret Deniz
sorun sadece lpg de ise ayar sorunu vardır benzer sorun bizde de vardı lpgde araç stop edecek gibi oluyordu bazende stop ediyordu benzinde sorun yoktu sizinkide öyleyse ayara bi baktırın derim

mustafa bey benim sorunu tarif etmişşiniz fakat belki 1 yıl içinde 15 defa tüpçülere gidip ayar yaptırmışımdır değişen birşey yok.rölanti valfi 4defa temizlendi buji ve kabloları değişti.lpg'ye geçiş ısısını 45 dereceye çıkarttım, motoru kontrol ettirdim,bilgisayara bağlattım motorda sorun gözükmüyor. şu ana kadar sonuç yok

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
mustafa bey benim sorunu tarif etmişşiniz fakat belki 1 yıl içinde 15 defa tüpçülere gidip ayar yaptırmışımdır değişen birşey yok.rölanti valfi 4defa temizlendi buji ve kabloları değişti.lpg'ye geçiş ısısını 45 dereceye çıkarttım, motoru kontrol ettirdim,bilgisayara bağlattım motorda sorun gözükmüyor. şu ana kadar sonuç yok

aynı sorun benzindeyken yapıyor mu önemli olan o benzinde sorun yoksa aracın sağını solunu değiştirten ustalardan uzak durun :nazar:

Yorum bağlantısı
Fikret Deniz

benzinde sorun yok problem sabah lpg'ye geçince oluyor 15 km sonra motor iyice ısınınca lpg'de sorun kalmıyor. ama 0 15 km bana yetip artıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

o zaman aracınızda sorun yok lpg kitinde sorun olabilir enjeksiyonların bağlantılarını kontrol ettirin bendeki sorun araç bakıma girdikten sonra başlamıştı meğer usta bujilerei söküp taktıktan sonra enjektörşler kapağın üstündeydi onun bağlantısını yanlış yapmış arcın gidişinde sorun yoktu ama rolantide dzüenszilik yapıyordu sonra doğru yerine takıldı ve ayar çekildi sorun giderildi

Yorum bağlantısı
Erkan Selvitopu

rolenti ayar valfi olabilir mi arkadaşlar.benim arabada da aynı sorun vardı temizlettim 1 seneden beri problem yok..

Yorum bağlantısı
İlker Basmacı

bujiler kablolar rolanti (bypass) valfi şarj dinamosu konjektörü ve bakımı marş dinamosu bakımı, karter havalandırma dediğimiz (3 parça bir T plastiği ve ucundada bir çek valf görevi gören bir parçadan oluşan set) havalandırma borusu ve ucundaki çek valf gaz kelebeği bakımı yapıldı ve parçalar değiştirildi sonuç hüsran gene aynı bu sorunu çözemezsem arayı satacam

Yorum bağlantısı
Fikret Deniz
o zaman aracınızda sorun yok lpg kitinde sorun olabilir enjeksiyonların bağlantılarını kontrol ettirin bendeki sorun araç bakıma girdikten sonra başlamıştı meğer usta bujilerei söküp taktıktan sonra enjektörşler kapağın üstündeydi onun bağlantısını yanlış yapmış arcın gidişinde sorun yoktu ama rolantide dzüenszilik yapıyordu sonra doğru yerine takıldı ve ayar çekildi sorun giderildi
mustafa bey enjektörler yerine düzgün takılı benim araçta sanki lpg sistemi geç ısınıyor veya sıcaklığı geç algılıyor gibi bir durum var 15 km sonra herşey normale dönüyor. birde bugün aküye baktım göstergesi yeşil yanmıyor sarj gerektirir diyor akünün zayıflığı etkili olurmu bilmiyorum..
Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
bujiler kablolar rolanti (bypass) valfi şarj dinamosu konjektörü ve bakımı marş dinamosu bakımı, karter havalandırma dediğimiz (3 parça bir T plastiği ve ucundada bir çek valf görevi gören bir parçadan oluşan set) havalandırma borusu ve ucundaki çek valf gaz kelebeği bakımı yapıldı ve parçalar değiştirildi sonuç hüsran gene aynı bu sorunu çözemezsem arayı satacam

İşte Türkiye'de servis olmadığının bir kanıtı daha,sorun çözmenin en iyi yolu arabayı satmak dedirtiyorlar adama.

Bu arada tebrik ederim sabırla ve masrafdan kaçmadan bu kadar praçayı değiştirmişsiniz.

Yorum bağlantısı
Alaattin Çakıroğlu

benim focustada olmuştu benzer bir durum. Bendede klima fanı çalışmıyor demişlerdi araba giderken trafikte yavaşladığımda stop edecek gibi oluyordu. fan değişti birdaha problem yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Misafir
Bendede klima fanı çalışmıyor demişlerdi araba giderken trafikte yavaşladığımda stop edecek gibi oluyordu. fan değişti birdaha problem yaşamadım.

Benim mondeoda da var aynı sıkıntı. Kime sorduysam normal diyor, klima güç bindirdiği için yapar diyorlar. Ben de tek fan var ama fan değişimi demek ki çözüm oluyormuş.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ceyhun Yilmaz

bende lpg yok ama durarken frene bastığım zmaan rölanti normalden biraz düşüyor araba titriyor geri normal yerine geliyor 2kere yetkili servise girdi ama çözüm bulunamadı bunun normali bu dediler yorum sizin artık arkadaşalr..

Yorum bağlantısı
İlker Basmacı
(düzenlendi)
bende lpg yok ama durarken frene bastığım zmaan rölanti normalden biraz düşüyor araba titriyor geri normal yerine geliyor 2kere yetkili servise girdi ama çözüm bulunamadı bunun normali bu dediler yorum sizin artık arkadaşalr..

eksoz manifoldunun sol tarafında iki adet sensör var altta olan sensörünün (basınç sensörü) fişini çektiğinizde bu sorun düzeliyor dönüşlerdede rolantiniz düşüyormu? sensörünüzde sıkıntı olabilir

tarihinde ?lker Basmac? tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ceyhun Yilmaz

ilker bey 90 bin bakımında bu rölanti ile ilgili parça temizlendi sorun düzelmedi daha sonra eskiyen bi boru varmış ve o borunun yanında bi sensör vardı siyah kablo gibi onlar değişti yine sorun gitmedi..sizin dediğiniz sensör hangisi tam olarak yeri neresi..ayrıca sizde ankaradasınız bildiğiniz iyi bir usta varmı bu sorundan anlıyacak..

Yorum bağlantısı
Mehmet Aslan
(düzenlendi)

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım aracım 2004 focus ghia.atiker marka lpg var üzerinde .araç benzinde ve tüpte ani duruşlarda veya ışıklarda durunca rolanti si düşüyor titreyip tekrar düzeliyor....neden acaba

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
K
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

%90 sebebi; rçlanti kontrol valfi görevini gerektiği hızda yapamıyordur, önce tenmizlenir, değişmez ise parça değişimi gerekir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Aslan
(düzenlendi)
%90 sebebi; rçlanti kontrol valfi görevini gerektiği hızda yapamıyordur, önce tenmizlenir, değişmez ise parça değişimi gerekir.

çağlar bey daha önce forumdan takip ettigim için rolanti valfini temizlettim malatyadaki serviste hatta deneme amaçlı yeni bi valf taktılar ve yine yapınca eskisini taktık

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
k
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Demek ki adam akıllı baktırmak lazım, supablar, kompresyon testi, vakum hortumları durumu vs. vs.

Yorum bağlantısı
Mehmet Aslan

Servisten net bir bilgi alamıyorum rolanti valfinden dir dediler yenisini taktık yine devam edince onlarda bişey diyemediler

emme monifodunda lpg için bir defa delinmiş herhalde hatalı deldikleri için vidalayıp kapatmışlar ve yaklaşık 10 cm ileriden delmişler acaba bu neden olabilirmi

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

bu olay lpg den kaynaklanıyor. muhtemelen enjektörlerde problem var. enjektörler degişiyor.benzinde biniliyor. lpgye ayar yapılıyor. problem düzeliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Aslan

yaşar bey benzindede aynı sorunu yapıyor lpg ye baktırdım geçn gün benzindede yaptıgı için atiker deki arkadaşlar sorun lpg de degil diyolar servis ve atiker arsında kaldım

Yorum bağlantısı
Fikret Deniz

Arkadaşlar atık arabam sabahları lpg'ye geçince stop etmiyor.lpg'ye geçmek için 15 km gitmem gerekmiyor. 3 gün önce lpg'ciye tekrar gittim problemin düzelmediğini 1 yıldır böyle gezdiğimi söyledim. Usta sağolsun arabayı aldı eline hertarafını iyice kontrol etti.lpg enjektörleri 1 numara büyükmüş onları söktü bir küçüğünü taktı, lpg sistemine matriks diye bir proğram yükledi, ince bir ayardan sonra araç düzeldi artık stop etmiyor. 3 gündür rahat geziyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Manifold üzerinde T şeklinde birbirine bir parçayla bağlı 3 adet hortum var.Onların kontrolü önemli.Gözle yeterli kontrol edilemiyorlar sökün ve kontrol edin arka taraflarında yırtılma olabiliyor.Veya büzülme varmı ona bakın.

Yorum bağlantısı
Mete Gürer

Benim araçta da ani ve normal duruşlarda rölanti düşüyordu. Neredeyse stop edecek gibi oluyordu. Ayhan Bey'in baysettiği T şeklinde hortumu (yaklaşık 35TL) değiştirdim. Benim hortumun T kısımndan sonraki büküm yerlerinde ezilme vardı. Belki çatlakta vardı göremedik ama değiştik.

O gün bugün sorunum çözüldü ama yine duruşlarda hafif stop edecek gibi oluyor, çok çok hafifçe

Bu durumuda Çağlar Bey'in bahsettiği Rölanti Kontrol valfinin ömür sonuna geldiği kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Kenan Kol
(düzenlendi)

Öncelikle merhaba

bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum henüz hiç bir işlem yaptırmadım

bir hafta önce lpg taktırdım

lpg den öcesini anlatayım araba ısınmadan öce rolantı çok yüksekte takılıp kalıyordu araba hareket etmese bile ısınana kadar rolantı 3000 ler civarında hareket ediyor araba bağrıyor resmen ve aynı zamanda cok yavaş iniyor rolanti , direksiyonu sag sola çevirdigimde rolanti hareket ediyor garip bir sorun araba titremekten artık her tarafından ses geliyor 30 km sonra ısınıyor normale dönüyor ama seyir halindeyken rolanti yavaş yavaş iniyor

lpg taktırdım araç lpg geçince boştayken istop ediyor yada istop etmeye yakın hale geliyor kırmızı ışıkta yarım debrajda bekliyorum aracı alalı 7 ay oldu pişman oldum

tamirci kardeşim var ama oda her şeye normal diyor anlamadımki önceki arabam tofaştı hiç böyle sorunlar yoktu fort iyidir dedim hiç sorunu bitmiyor

arkadaşlar bende ankarada oturuyorum banada bilgi verirseniz sevinirim

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
tamamen b
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...