İçeriğe Yönlendir

Filo Araçlarına Yapılan Sahtekarlıklar

Aykut Sonmez

Recommended Posts

Fırat Kazancı

Duymadım otomobillerde zaman sayacını. Ancak gerçek kmyi tespit edebilen servis de görmedim hayatımda. Son kayıtı soylerler en fazla bakıma girdiği.

Yorum bağlantısı
Aykut Sonmez

Bundan 3 sene önce ankaraya yine focus almak için gitmiştim.Neresi tam olarak bilmiyorum ama hale yakın bir yerde bi sanayiye gitmiştik araca expertiz yapmak için.Usta bi bigisayara bagladı aracı ama değişik bi aletti seyyar.Bigisayardan araca gaz verebiliyodu veya yalan konuşmayım göstergeleri bilgisayar üstünden hareket ettirebiliyodu,velhasıl aracın km si orjinal değil dedi.Nasıl anladın dedim bilgisayar söyledi dedi.Aracı almadım tabi,sahibide itiraz edemedi.Bu bilgisayardan istanbulda hangi serviste varsa bulabilsem her expertizde oraya giderim ama burda yok galiba

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her Ids bu işlemi yapar, bilgisayar FOrd da km nin doğrusunu söylemezi genelde tecrübe ile anlaşılır, nerden anladın diye soranlara 20 yılın tecrübesi anlatılamayacağı için, bilgisayar denir.

Ids ile gaz verilir, her test cihazı ekranında, gösterge menüsü çıkar vb.

Yorum bağlantısı
Aykut Sonmez

Her Ids bu işlemi yapar, bilgisayar FOrd da km nin doğrusunu söylemezi genelde tecrübe ile anlaşılır, nerden anladın diye soranlara 20 yılın tecrübesi anlatılamayacağı için, bilgisayar denir.

Ids ile gaz verilir, her test cihazı ekranında, gösterge menüsü çıkar vb.

No name di galiba yanlış hatırlamıyorsam.Orda varmı bu bilgisayardan?Birde affınıza sığınırak bişey sormak istiyorum sizin orayla bir bagınız varmı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

No name di galiba yanlış hatırlamıyorsam.Orda varmı bu bilgisayardan?Birde affınıza sığınırak bişey sormak istiyorum sizin orayla bir bagınız varmı?

Ids yok, tükkanda bulunuyorum genel olarak, OSman , yetkili servisten eski elemanımdı, bağımız, gönülden, tekrar yazayım, km si budur diyen bir bilgisayar henüz imal edilmedi.

yani ufak düşürmeleri anlamak imkansız öyle mi abi? Daha açık sorayım 2400kmde gösterge panelini değiştirdim km sıfırlandı şuan gerçek km 6000 ekranda yazan 3600 bunun 6000 olduğunu anlamanın, görmenin bir yolu yok yani?

Bu arada fiatta bilgisayara bağlayınca gerçek kmnin göründüğüne şahit oldum, 80bindeki araba bilgisayara bağlayınca 130bin görünüyordu.

km düşürmek 3 kağıt olduğu için bir standardı yok, kasap çok, hatalı işme sonucu görülebilir bazı şeyler.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bence şirket yada şahıs farketmiyor.Yeterki oynanmak istensin hertürlü gideri var.Benim daha önce çalıştığım şirket araçlarında en ufak bir oynama olmazdı.Yetkili servis dışında asla dokunulmazdı.Km de neyse o dur.

Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

Arkadaşlar suç zaten, Hemde basit değil , nitelikli dolandırıcılıktan yargılanıyor yakalanan olursa...

Yorum bağlantısı

Bazı araçlar km lerini abs beynine yazıyor, bu sebeple düşürülse bile anlaşılıyor diye duymuştum 1-2 kişiden, doğru mudur?

Yorum bağlantısı

Bir sahtekarlık örneği daha: Boyacılar macuna metal tozu katıyorlarmış!!!!. Dolayısıyla araç boyasız.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

km düşürmek dolandırıcılık değilmidir?

Devlet kurumu bu durumun neresinde?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bir sahtekarlık örneği daha: Boyacılar macuna metal tozu katıyorlarmış!!!!. Dolayısıyla araç boyasız.

Nasıl oluyor ki bu? Macunla ne alakası var ki..Boya ölçen alet macunun içeriğine bakmaz ki kalınlığına bakar..?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Nasıl oluyor ki bu? Macunla ne alakası var ki..Boya ölçen alet macunun içeriğine bakmaz ki kalınlığına bakar..?

Boya ölçen alet bir elektromıknatıs ve boyanın kalınlığını ölçüyor. Boyanın altında macun varsa tabi ki kalınlık atıyor ve araç boyalı deniyor. Ama macuna metal parçaları katıldığında alet macunu sac gibi algılıyor ve sadece boyanın kalınlığını gösteriyor. :unsure2:

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bunu denemek lazım..Macuna epey bir metal katmaları lazım ki buda işlevini bozar sanırım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim dediğimde o zaten , de bizim ülkemizde atıyorum 2011 model 180.000 km deki arabayı kimse almaz , sahtekarlıklara bunlar yol açıyor.

Aynı fikirdeyim, yüksek km. li diye şu an kullandığım Focus elimde kalacak biliyorum ama pazar günü yine de Erciyes' e gideceğim....:)

Bunu denemek lazım..Macuna epey bir metal katmaları lazım ki buda işlevini bozar sanırım.

Bizim fotokopi makinelerinin developer denen sarf malzemesi bu işe yarar, denemek lazım...:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ne yazık ki denenmiş ve sonuç alınmış bir yöntem. :( Allah böyle bir sahtekarlıktan uzak etsin.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bazı araçlar km lerini abs beynine yazıyor, bu sebeple düşürülse bile anlaşılıyor diye duymuştum 1-2 kişiden, doğru mudur?

BMW ve Mersedes bu markalar arasında.Sadece abs beynine değil anahtar dahil bir kaç yere daha yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...